Δικτατορία στο Internet, ο απόλυτος έλεγχος είναι εδώ;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 13 Φεβ 2012 22:43

Η θέληση για εξουσία, η πλεονεξία και η απληστία είναι κακά του ανθρώπινου γένους γενικά. Δεν έχει καμία σημασία αν ο αυταρχισμός για τον οποίο μιλάω είναι από Αμερικάνο ή Κινέζο. Στο κάτω κάτω της γραφής.. το Γκουαντανάμο θα νοσταλγούμε; Τι χειρότερο μπορεί να κάνουν οι Κινέζοι απ αυτό;

Η ελευθερία κατακτίεται μέρα με τη μέρα. Συνεχώς, για μια ζωή. Είναι σαν τη γύναικα ένα πράγμα. Αν επιτρέπεις σε μια κατάσταση να χρονίσει την κάνεις συνήθεια και αυτή με τον καιρό γίνεται ηθική.

Η δικιά σου λογική δηλαδή λέει οτι είναι συνετό να κάνεις ό,τι σου υποδείξουν οι νόμοι της Αμερικής ή και της Κίνας προκειμένου να είσαι εσύ ήσυχος σήμερα. Εγώ σου λέω οτι αν τους επιτρέπεις να σε εξουσιάσουν έτσι σήμερα, αύριο θα το χοντρύνουν κι άλλο. Και το κακό δεν το εντοπίζω συγκεκριμένα στην Αμερική. Το εντοπίζω στο οτι γίνεται συνήθεια. Άρα αυτή η κακή συνήθεια μπορεί να στραφεί και εναντίων των Αμερικάνων αν κάποια στιγμή αλλάξουν οι συσχετισμοί δυνάμεων του κόσμου. Άρα είναι ενα γενικό κακό που βλάπτει όλους.

Τζάμπα έγραφε ο Κάλβος οτι "θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία";

Και ένας αντίστοιχος σοφός των Αμερικάνων, ο Benjamin Franklin έχει ήδη απαντήσει με τη φράση
"Αυτοί που παραχωρούν βασικές ελευθερίες για να αποκτήσουν προσωρινή ασφάλεια, δεν τους αξίζει ούτε η ελευθερία ούτε η ασφάλεια."
"They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety."

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 14 Φεβ 2012 02:20

Ωραίος ο Κάλβος και ο Φραγκλίνος, αλλά προσωπικά προτιμώ τα αποφθέγματα του Τζέφερσον. Έχει πει καταπληκτικά πράγματα αυτός ο άνθρωπος.

- Το δέντρο της ελευθερίας πρέπει να αναζωογονείται από καιρού εις καιρόν με το αίμα πατριωτών και τυράννων. Είναι το φυσικό της λίπασμα.
- I hope our wisdom will grow with our power, and teach us, that the less we use our power the greater it will be.
- Τρέμω για τη χώρα μου όταν σκέφτομαι ότι ο Θεός είναι δίκαιος.
- Eternal vigilance is the price of liberty.

Thomas Jefferson, τρίτος Πρόεδρος των ΗΠΑ (1801-1809) και κύριος συντάκτης της Διακήρυξης της Ανεξαρτησίας.
Τόμας Τζέφερσον - Αποφθέγματα

Τώρα βέβαια εμείς εδώ έχουμε πάει ένα βήμα παραπέρα από τους Κάλβο, Φραγκλίνο και Τζέφερσον, και έχουμε συμφωνήσει ότι η ελευθερία έχει πολλούς ορισμούς και σημαίνει διαφορετικά πράγματα για διαφορετικούς ανθρώπους. Για κάποιους ελευθερία είναι να παρκάρουν όπου γουστάρουν, για άλλους να έχουν χρήματα να ξοδεύουν σε λούσα, και για άλλους να είναι ελεύθερα τα ήθη για να απολαμβάνουν ποικιλία στα νυχτοπερπατήματά τους. Και πάει λέγοντας. Για μένα προσωπικά ελευθερία σημαίνει να έχω επιλογές, και σε αυτή τη φάση της ζωής μου έχω όσες επιθυμώ και περισσότερες. Άρα είμαι ελεύθερος. Καταλαβαίνω ότι κάποιοι που το διαβάζουν αυτό σκανδαλίζονται και αγανακτούν, και θα ήθελαν να είναι μπροστά να μου φωνάξουν «Όχι! Δεν είσαι ελεύθερος! Είσαι σκλάβος! Είσαι τυφλός και παραπλανημένος, και δε μπορείς να δεις τις αλυσίδες σου!». Σε αυτούς απαντώ: Παιδιά, μην το πιέζετε. Αφού αισθάνομαι ελεύθερος, είμαι ελεύθερος. Η ελευθερία είναι αίσθηση, δεν είναι σαν την ακτινοβολία-γ να βγάλεις έναν μετρητή να την μετρήσεις σε μονάδες ραίντγκεν. Όταν κάποιος λέει πως αισθάνεται ελεύθερος, έχει προνομιακή πληροφόρηση επί του πόσο ελεύθερος αισθάνεται. Πώς να το κάνουμε τώρα; Δεχτήτε το.
cpulse έγραψε:Στο κάτω κάτω της γραφής.. το Γκουαντανάμο θα νοσταλγούμε; Τι χειρότερο μπορεί να κάνουν οι Κινέζοι απ αυτό;
Μην υποτιμάς τη φαντασία των κινέζων. Αν εμείς δε μπορούμε να φανταστούμε τι χειρότερο μπορεί να κάνουν, εκείνοι ίσως να μπορούν.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Φεβ 2012 02:35

μόνο εγώ δεν έχω ελπίδα στην ελευθερία...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 14 Φεβ 2012 02:53

skeftomile δεν θέλω να σε τρομάξω νυχτιάτικα.. αλλά μετά από αυτή τη δήλωση σου μη σου φανεί περίεργο αν σε καλέσουν να γίνεις βουλευτής :D

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 14 Φεβ 2012 03:37

Μην ανησυχείς, δεν τρομάζω έτσι εύκολα. Για βουλευτής δεν έχω προσόντα, και όσοι με έχουν γνωρίσει από κοντά θα το έχουν διαπιστώσει. Αν πάντως με θεωρείς τον κατάλληλο άνθρωπο για να εκπροσωπήσω εσένα προσωπικά στο εθνικό συμβούλιο, πες το μου για να το έχω υπόψη μου. Αν μετά από σένα εμφανιστούν καμιά 29.999 άνθρωποι με την ίδια επιθυμία, και δεχτούν και αυτοί όπως κι εσύ να μου υπογράψετε εν λευκώ εξουσιοδότηση να μιλώ για λογαριασμό σας, τότε βλέπουμε. :-P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 14 Φεβ 2012 11:57

cpulse έγραψε:...Δεν υποστηρίζω την ασυδοσία, τους κλέφτες και τους πειρατές. Υποστηρίζω όμως την ελευθερία και δυστυχώς μαζί με την ελευθερία υπάρχουν και παρατράγουδα...
Επειδή ακριβώς υπάρχουν και τα παρατράγουδα, η Ελευθερία έχει και τα δικά της μέσα άμυνας. Στο κάθε 'έγκλημα' παρατάσσει για παράδειγμα 'Γνώση', ' Υλικά Μέσα', και φυσικά 'Εθελοντές' κλπ.
dva_dev έγραψε:Όπως λέει και το γνωμικό, ο δρόμος για την κόλαση είναι στρωμένος με καλές προθέσεις.
Είναι κάτι το καταπληκτικό αυτό το ρητό, και -ίσως- το έχει χρησιμοποιήσει και ο Ντοστογιέφσκι σε κάποιο μυθιστόρημά του.
cpulse έγραψε:Η θέληση για εξουσία, η πλεονεξία και η απληστία είναι κακά του ανθρώπινου γένους γενικά...
Δεν είναι μόνο κακά του Ανθρώπινου Γένους, αλλά και θανάσιμοι εχθροί/δεσμά για την Ελευθερία.
cpulse έγραψε:.....Η ελευθερία κατακτίεται μέρα με τη μέρα. Συνεχώς, για μια ζωή.....
Συμφωνώ απόλυτα. Και μάλιστα 'κατακτίεται μέρα με τη μέρα' αρχίζοντας από μέσα μας, ώστε ο καθένας μας να φτάσει να είναι Ελεύθερος Άνθρωπος, χωρίς δεσμά από Πάθη Ψυχής και Σώματος.
Γνωρίζουμε όλοι πού κατέληξαν Επαναστάσεις (Γαλλική, Σοβιετική), όταν ποδηγετήθηκαν από Ανελεύθερους Ανθρώπους, υπόδουλους της "Θέλησης για Εξουσία".
Και δεν μιλάω για Αγίους, ή Οσίους!!! Μιλάω για Ανθρώπους... Ελεύθερους!

Σχετικά με τα λεγόμενα/γραφόμενα μεταξύ cpulse και skeftomilos, περί Ελευθερίας, ήθελα να πω: Το Θέμα Ελευθερία είναι πάρα πολύ Υψηλά Φιλοσοφικό, και χρειάζεται Χρόνια με Χρόνια συζητήσεων επ'αυτού... Με μεγάλη αμφιβολία για την κατάληξη τελικά στο όποιο αποτέλεσμα.
skeftomilos έγραψε:....Αν μετά από σένα εμφανιστούν καμιά 29.999 άνθρωποι με την ίδια επιθυμία, και δεχτούν και αυτοί όπως κι εσύ να μου υπογράψετε εν λευκώ εξουσιοδότηση να μιλώ για λογαριασμό σας, τότε βλέπουμε. :-P
Μμμμμμ Δεν ξέρω! Μ'όσα γίνονται, μέτρα και μια ψήφο από μένα :lol: :lol:
cordis έγραψε:μόνο εγώ δεν έχω ελπίδα στην ελευθερία....
Να υποθέσω ότι δεν σοβαρολογείς.
Διαφορετικά, παρακαλώ, 'ρίχτο μας λίγο αναλυτικότερα'.
Δεν μ'αρέσει να σε υποψιάζομαι λίγο Down. :(

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 14 Φεβ 2012 12:30

DGeorge έγραψε:Το Θέμα Ελευθερία είναι πάρα πολύ Υψηλά Φιλοσοφικό, και χρειάζεται Χρόνια με Χρόνια συζητήσεων επ'αυτού... Με μεγάλη αμφιβολία για την κατάληξη τελικά στο όποιο αποτέλεσμα.(
Το θέμα φιλοσοφικά είναι πανδύσκολο. Δεν ξέρεις από που να το πιάσεις, σαν την εικασία του Γκόλντμπαχ ένα πράγμα. Αλλά η συζήτησή μας εδώ δεν είναι καθαρά φιλοσοφική, είναι και λιγουλάκι πολιτική (με την ευρεία έννοια του όρου, μη μας το κλειδώσει το θέμα ο Cordis :-)). Και στην πολιτική ένα στοιχειώδες κόλπο είναι να πιάνεις μία λέξη που καλά-καλά δεν ξέρεις τι σημαίνει, πόσο μάλλον να μπορείς να την ορίσεις, και να την χρησιμοποιείς σαν να είναι αυτονόητη.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Φεβ 2012 13:30

DGeorge έγραψε:
cordis έγραψε:μόνο εγώ δεν έχω ελπίδα στην ελευθερία....
Να υποθέσω ότι δεν σοβαρολογείς.
Διαφορετικά, παρακαλώ, 'ρίχτο μας λίγο αναλυτικότερα'.
Δεν μ'αρέσει να σε υποψιάζομαι λίγο Down. :(
λογοπαίγνιο με το επώνυμό μου George! :hammer:

:D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 14 Φεβ 2012 13:36

skeftomilos έγραψε:...Αλλά η συζήτησή μας εδώ δεν είναι καθαρά φιλοσοφική, είναι και λιγουλάκι πολιτική (με την ευρεία έννοια του όρου, μη μας το κλειδώσει το θέμα ο Cordis :))....
Μα ακόμα και η "Πολιτική" είναι καθαρή Θυγατρική Ιδέα/Τέχνη/Επιστήμη της Φιλοσοφίας. Γι'αυτό και οι δύο όροι "Ελευθερία" και "Πολιτική" είναι τόσο αλληλοεμπλεκόμενοι.
Συζητώντας μόνο για Ελευθερία, θα βρεις αναπόφευκτα μπροστά σου, κάπου, την Πολιτική, όπως και το αντίστροφο: Συζητώντας μόνο για Πολιτική, θα βρεις αναπόφευκτα μπροστά σου, κάπου, την Ελευθερία.
Γι'αυτό αναφέρθηκα στις δυό Επαναστάσεις, τους ανελεύθερους ηγέτες τους, και τη γνωστή κατάληξη της καθεμίας από αυτές.
Ο Ελεύθερος Άνθρωπος θα είναι Ελεύθερος Ηγέτης (Πολιτικός - Στρατιωτικός - Εμπορικός), όπως θα είναι και Ελεύθερος Πολίτης (όσα κι αν του συμβούν).
Δες πόσο απλά είναι τα πράγματα:
Γίνονται αρχικά Διαπραγματεύσεις σε Εμπορικό Πεδίο, όπου ο Ισχυρός προσπαθεί να επιβληθεί μέσω των κανόνων του Πεδίου αυτού. Κατόπιν οι Διαπραγματεύσεις γίνονται σε Πολιτικό (διπλωματικό) Πεδίο, όπου -φυσικά- πάλι ο Ισχυρός προσπαθεί να επιβληθεί μέσω των κανόνων του Πεδίου αυτού.
Αν και πάλι τα "πράγματα" δεν εξυπηρετήσουν τον Ισχυρό, τότε οι Διαπραγματεύσεις γίνονται σε Στρατιωτικό Πεδίο, όπου πλέον τον λόγο έχει η Ωμή Βία (όσο κι αν θέλει ο Ισχυρός να τη μακιγιάρει).
Ο Ανελεύθερος (Ισχυρός), διψώντας για περισσότερη Εξουσία, θα προσπαθεί συνεχώς να επιβληθεί πάση θυσία απέναντι σε όποιον τον εμποδίζει.
cordis έγραψε: λογοπαίγνιο με το επώνυμό μου George! :hammer:

Άει στο καλό...:o Ειλικρινά ανησύχησα τόσο, ώστε ούτε που μου 'έκοψε η γκλάβα μου' γ@μ@το. Ευτυχώς όμως που είναι τόσο απλό το πράγμα :P

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 14 Φεβ 2012 14:18

DGeorge έγραψε:Ο Ελεύθερος Άνθρωπος θα είναι Ελεύθερος Ηγέτης (Πολιτικός - Στρατιωτικός - Εμπορικός), όπως θα είναι και Ελεύθερος Πολίτης (όσα κι αν του συμβούν).
Είδες τώρα τι κάνεις; Βάζεις τη λέξη σε μεγάλη bold γραμματοσειρά, ελπίζοντας έτσι να την κάνεις σαφέστερη. Δεν πρόκειται να γίνει σαφέστερη ακόμα και αν τη μεγαλώσεις μέχρι να γεμίσει την οθόνη. Θα ήταν πιο ταπεινό και έντιμο αν την έγραφες με τα πιο μικρά διαθέσιμα γράμματα, ακολουθώντας τη σοφή συμβουλή του θείου Λούτβιχ: Για όσα δε μπορεί κανείς να μιλήσει, γι αυτά πρέπει να σιωπά.
cordis έγραψε:λογοπαίγνιο με το επώνυμό μου George! :hammer:

Ούτε κι εγώ το έπιασα το λογοπαίγνιο αρχικά. :oops:

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 14 Φεβ 2012 15:04

Τόνισα τον όρο, για να αναδειχτεί ως ένας σημαντικός κοινός παράγοντας, των όρων (Πολιτικός - Στρατιωτικός - Εμπορικός). Έτσι ήθελα να δείξω και από εδώ, το πώς αλληλοεμπλέκονται οι αντίστοιχες Θυγατρικές Ιδέες/Τέχνες/Επιστήμες της Φιλοσοφίας.
Γι' αυτόν τον ίδιο τον όρο "Ελεύθερος 'Ανθρωπος" και/ή "Ανελεύθερος 'Ανθρωπος", μπορούμε πάλι να συζητάμε αιωνίως, επίσης με αμφίβολη την τελική κατάληξη σε κάποιο - όποιο αποτέλεσμα. :wink:

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 14 Φεβ 2012 15:19

Όταν συζητάμε αιωνίως χωρίς να καταλήγουμε πουθενά, είναι ένδειξη ότι δεν ξέρουμε για ποιο πράγμα συζητάμε. Γι αυτό καμιά φορά γίνομαι σχολαστικός και επιμένω στους ορισμούς, για να έχει αποτέλεσμα η συζήτηση. Είναι πολύ καλύτερο να καταλήξουμε νωρίς ότι δεν κατανοούμε το αντικείμενο της συζήτησης, από το να συζητάμε αιώνια έχοντας την αμοιβαία ψευδαίσθηση ότι καταλαβαινόμαστε.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 14 Φεβ 2012 16:13

skeftomilos έγραψε:Όταν συζητάμε αιωνίως χωρίς να καταλήγουμε πουθενά, είναι ένδειξη ότι δεν ξέρουμε για ποιο πράγμα συζητάμε....
Μιά διαφορετική άποψη: Όταν συζητάμε αιωνίως χωρίς να καταλήγουμε πουθενά, είναι ένδειξη ότι το αντικείμενο είναι -ίσως- ανώτερο από τις διάνοιές μας, ενώ γνωρίζουμε πολύ καλά για ποιό θέμα γίνεται η συζήτηση.
skeftomilos έγραψε:...Γι αυτό καμιά φορά γίνομαι σχολαστικός και επιμένω στους ορισμούς, για να έχει αποτέλεσμα η συζήτηση...
Ακόμα και ως Φυσικός μπορώ να σου πω, ότι κάποια 'πράγματα'-'φαινόμενα' είναι (ακόμα) αδύνατον να τεθούν σε 'Ορισμό'. Βλέπε για παράδειγμα την Κβαντομηχανική με την Υπόθεση "Η γάτα του Schrödinger"
skeftomilos έγραψε:...Είναι πολύ καλύτερο να καταλήξουμε νωρίς ότι δεν κατανοούμε το αντικείμενο της συζήτησης, από το να συζητάμε αιώνια έχοντας την αμοιβαία ψευδαίσθηση ότι καταλαβαινόμαστε.
Αρκετές φορές μία συζήτηση μπορεί να ωφελήσει, από πλευράς ανταλλαγής απόψεων, ακόμα και αν δεν καταλήξει σε τελικό συμπέρασμα, για κάποιο -συγκεκριμένο θέμα. Και πολλές φορές αυτή -η ίδια- η προσπάθεια είναι ανώτερη από το αποτέλεσμα.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 14 Φεβ 2012 16:34

Θεωρείς ότι το θέμα της ελευθερίας που έχουμε πιάσει είναι ανώτερο από τις διάνοιές μας, και παράλληλα ξέρουμε καλά για ποιο πράγμα συζητάμε; Πολύ αμφιβάλλω. Δηλαδή αμφιβάλλω ότι ξέρουμε για ποιο πράγμα συζητάμε, όχι ότι είναι ανώτερο από τις διάνοιές μας. Για το δεύτερο αμφιβάλλω λιγότερο. :-)

Για τη γάτα του Schrödinger έχω να πω πώς πρόκειται για ένα χαζό νοητικό πείραμα, που ποτέ δεν κατάλαβα τι θέλει να αποδείξει, αν υποθέσουμε ότι θέλει να αποδείξει κάτι. Έχει πάντως σίγουρα σχέση με το θέμα που συζητάμε, καθώς ελευθερία, αιτιοκρατία και τυχαιότητα είναι αλληλένδετες έννοιες.

Btw για όποιον δεν το έχει καταλάβει είμαι ντετερμινιστής. Αιτιοκράτης ελληνιστί.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 15 Φεβ 2012 09:49

skeftomilos έγραψε:Για τη γάτα του Schrödinger έχω να πω πώς πρόκειται για ένα χαζό νοητικό πείραμα, που ποτέ δεν κατάλαβα τι θέλει να αποδείξει, αν υποθέσουμε ότι θέλει να αποδείξει κάτι.
Συγγνώμη που επεμβαίνω στη συζήτηση αλλά αυτό που ισχυρίζεσαι ότι πρόκειται για ένα «χαζό» πείραμα, θεωρώ ότι είναι απλώς εξωφρενικό !

Το ότι δεν το καταλαβαίνεις ή τέλος πάντων δεν είναι στο γνωστικό αντικείμενό σου λογικό ακούγεται, αλλά μήν ισοπεδώνεις έτσι για πλάκα έναν από τους μεγαλύτερους διανοητές και πρωτοπόρους της Φυσικής και των Μαθηματικών.
Στις θεωρίες του βασίζεται η κατοπινή εξέλιξη των υπολογιστικών συστημάτων και σημαντικές βελτιώσεις της Κβαντομηχανικής και το δε πείραμα λέγεται «παράδοξο» γι' αυτή την εκτός κοινής λογικής σκέψη που απαιτείται για να συλλάβει κάποιος το νόημα της κβαντομηχανικής.

Το πείραμα έγινε το 1936 παρακαλώ και ακόμα και σήμερα εντυπωσιάζει με την απλότητα και το βάθος του.

Και ο Αϊνστάϊν το 1905 όταν διατύπωνε την γνωστή του θεωρία για «χαζό» και «βλάκα» τον θεωρούσαν, μόνο που ακόμα και μετά από 1000 χρόνια σε αυτόν θα αναφερόμαστε, όπως και στον νεαρό Σρέντιγκερ πού κατέπληξε στην εποχή του τον επιστημονικό κόσμο.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης