Δικτατορία στο Internet, ο απόλυτος έλεγχος είναι εδώ;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 15 Φεβ 2012 12:14

@hitca: το νοητικό πείραμα του Schrödinger είναι μια δραματοποιημένη παρουσίαση του απλού συλλογισμού ότι δεν ξέρουμε αυτά που δεν ξέρουμε.

- Δεν ξέρουμε αν το νόμισμα έτυχε κορώνα ή γράμματα, αν δεν ενδιαφερθούμε να το κοιτάξουμε.
- Δεν ξέρουμε αν το φαγητό είναι νόστιμο πριν το βαλουμε στο στόμα μας.
- Δεν ξέρουμε αν η γάτα ζει αν δεν ανοίξουμε το κουτί.

Σόρρυ που δεν εντυπωσιάζομαι από αυτόν τον συλλογισμό. Συγκρινόμενα με αυτόν, τα ηλικίας δεκάδων αιώνων νοητικά πειράματα του Ζήνωνα του Ελεάτη μου φαίνονται εντυπωσιακότερα και βαθύτερα.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Φεβ 2012 12:52

Επειδή η συζήτηση μάλλον δείχνει να ξεφεύγει από το Θέμα "Δικτατορία στο Internet, ο απόλυτος έλεγχος είναι εδώ;" άνοιξα αυτό εδώ: Φιλοσοφία στις Θετικές Επιστήμες (Μαθηματικά, Φυσική), αλλά & στις Θεωρητικές Επιστήμες.
Μάγκες βουρ στον Πατσά :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 16 Φεβ 2012 02:17

Λοιπόν.. επειδή στην δημοκρατία μας τα κρίσιμα θέματα έχουν λυθεί με αριστοτεχνικούς τρόπους.. skeftomile πες οτι γίνεσαι υπουργός. Όχι με ψήφους και λευκές επιταγές και τέτοια κομπλεξικά. Στη δημοκρατία μας έχουμε εφεύρει το βουλευτής επικρατείας. Αλλά και υπουργό και πρωθυπουργό μπορούμε να σε κάνουμε χωρίς ψηφοφόρους και τέτοια χαζά.

Αν λοιπόν είσουν υπουργός εξωτερικών, ή εσωτερικού.. και έπρεπε να υπογράψεις το ACTA. Θα το υπόγραφες; Θα σε πείραζε να εκδόσεις Έλληνα πολίτη σε άλλη χώρα για να δικαστεί με μη Ελληνικούς νόμους;

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 16 Φεβ 2012 03:25

CPulse κοίτα να δεις, δε θα σε αφήσω να γράψεις μόνος σου ολόκληρο το υποθετικό σενάριο, θέλω κι εγώ να πάρω μέρος στη συγγραφή. Εκτός λοιπόν από βουλευτής, υπουργός, πρωθυπουργός και πρόεδρος της δημοκρατίας θέλω επίσης να γίνω και λίγο πιο όμορφος, και αρκετά πιο ευφραδής, και τα μαλλιά μου να στρώνουν πιο εύκολα στο χτένισμα. Ακόμα να είμαι πιο έξυπνος και πιο δυνατός, και φυσικά ακαταμάχητος στα καλύτερα δείγματα του ωραίου φύλου. Και εκτός αυτού καλύτερα να μην είμαι περιορισμένος στο χώρο, ας είμαι πανταχού παρόν, και επίσης αγέννητος και αιώνιος. Α, και παντογνώστης, αυτό θα μου άρεσε πολύ. Τώρα που το σενάριο είναι της αρεσκείας μου, μπορώ να απαντήσω στις υποθετικές ερωτήσεις σου:

1) Θα υπέγραφα το ACTA; Nope, θα το υπαγόρευα ο ίδιος. Η υπαγόρευση θα γινόταν στην κορυφή ενός ψηλού βουνού, όπου κάποιος θα το σκάλιζε με ευλάβεια σε μια πέτρινη πλάκα.
2) Θα με πείραζε να εκδόσω Έλληνα πολίτη σε άλλη χώρα για να δικαστεί με μη Ελληνικούς νόμους; Yeap, θα με πείραζε να ασχολούμαι με τέτοιες μικροπρέπειες. Αφού έτσι κι αλλιώς θα εξέδιδα και θα δίκαζα ο ίδιος Έλληνες και μη Έλληνες σε έναν άλλο κόσμο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης