PHP και frameworks

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Serghio

PHP και frameworks

Δημοσίευση από Serghio » 09 Φεβ 2012 19:29

Δεν έχω και πολλές γνώσεις πάνω στο frameworks,

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι πως μπορεί να με βοηθήσει ένα framework όταν φτιάχνω μια εφαρμογή;

Εϊναι κάτι σαν javascript library;

Σε τι διαφέρουν τα διάφορα frameworks που διατίθενται-σε πολύ γενικές γραμμές-καθώς σε λεπτομέρειες θα έπαιρνε μέρες φαντάζομαι για να μου πείτε.

Εσείς πιο χρησιμοποιείται και γιατί;

Άβαταρ μέλους
nirvana

PHP και frameworks

Δημοσίευση από nirvana » 10 Φεβ 2012 00:07

Πριν λίγο καιρό άρχισα να ασχολούμαι με php frameworks.

Με την μικρή μου εμπειρία θα έλεγα ότι τα + (σε πολύ γενικές γραμμές) των διαφόρων framework είναι:

- Ωθούν τον προγραμματιστή να γράφει object oriented, με τα διάφορα θετικά που προκύπτουν από αυτό.
- Ωθούν τον προγραμματιστή να γράφει σύμφωνα με την MVC αρχιτεκτονική (συνήθως αυτή την αρχιτεκτονική χρησιμοποιούν) η οποία διαχωρίζει το front end με το back end (αυτό είναι πολύ σημαντικό σε μεγάλα projects και σε projects που αναπτύσσονται από πολλούς ανθρώπους)
- Όσοι γράφουν σε ένα framework, συνήθως θα γράφουν με ένα συγκεκριμένο pattern, οπότε μπορεί κάποιος να καταλάβει ευκολότερα τον κώδικα του άλλου (εννοείται πως είναι στο χέρι του προγραμματιστή αυτό)
- Δίνουν κάποια έτοιμα εργαλεία που χρησιμοποιούνται συχνά. π.χ. βιβλιοθήκες για να παίρνουμε και να επεξεργαζόμαστε δεδομένα από υπηρεσίες τύπου youtube, amazon κ.λ.π, εργαλεία για authorisation, pdf, barcode, email, printing κ.λ.π
- Διαχειρίζονται μέσω των δικών τους κλάσσεων θέματα τύπου ασφάλεια.

Τα - είναι

- Κάποιος χρόνος εκμάθησης.
- Μπορεί κάποιος να πέσει στο τρυπάκι, ξέρω το framework, αλλά επί της ουσίας δεν ξέρω php.
- Πιο βαρίες εφαρμογές.

Εγώ κοίταζα το cakephp και δεν μου άρεσε καθόλου. Κατέληξα στο zend το οποίο βρίσκω πολύ συμπαθητικό. Έχω ακούσει και καλά λόγια για το codeigniter, αλλά δεν το γνωρίζω. :wink:

Άβαταρ μέλους
jpk

PHP και frameworks

Δημοσίευση από jpk » 12 Φεβ 2012 03:50

Μου άρεσε όπως τα είπε ο nirvana, και συμφωνώ. Πριν όμως δοκιμάσεις οποιοδήποτε framework πρέπει να έχεις φτιάξει τις δικές σου εφαρμογές και να έχεις δώσει λύσει στα πιο κοινά προβλήματα. Φυσικά με OO Programming και ίσως με MVC (αλώστε είναι η καλλίτερη ομολογούμενος κοινή αρχιτεκτονική που έχουμε προς το παρών). Αλλά ένα framework δεν είναι το άγιο δισκοπότηρο , πρέπει να ξέρεις τι κάνεις.

Άβαταρ μέλους
nirvana

PHP και frameworks

Δημοσίευση από nirvana » 12 Φεβ 2012 12:18

Εννοείται. Χρειάζεται να έχεις κρίση και να κρίνεις. Δεν μπορεί να συμφωνείς στα πάντα με το framework.

Ενα παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό από την προσωπική μου εμπειρία είναι το εξής:

Το zend δινει μία κλάση, την Zend_Form, η οποία είναι για να φτιάχνεις φόρμες. Δηλαδή αντί να κάνεις

Κώδικας: Επιλογή όλων

<input type="text" name="tralala" class="myclass" />
Φτιάχνεις μία φόρμα με object oriented τρόπο, δηλαδή

Κώδικας: Επιλογή όλων

$tralala= new Zend_Form_Element_Text&#40;'username'&#41;;
$tralala->addValidator&#40;'alnum'&#41;
                        ->addValidator&#40;'stringLength', false, array&#40;4, 40&#41;&#41;
                        ->setRequired&#40;true&#41;;
Το οποίο έχει 2 θετικά. Πρώτον έτοιμες μεθόδους (φιλτρα, validators κ.λ.π), και δεύτερον επαναχρησιμοποίηση του κώδικα, γιατί θα πάρεις μία έτοιμη φόρμα και θα της βάλεις π.χ. ένα removeelement και θα έχεις μία άλλη δεύτερη φόρμα σε πολύ λίγο χρόνο.

Παρόλα αυτά εγώ δεν συμφωνω με αυτό γιατί νιώθω ότι χαλάει αυτό που είπα προηγουμένως (διαχωρισμός το front end με το back end), με το να έχεις φόρμες μέσα στους controllers (στην λογική δηλαδή). Οπότε έγω αποφάσισα να το κάνω πατροπαράδοτα αυτό το κομμάτι στις εφαρμογές μου.

Άβαταρ μέλους
jpk

PHP και frameworks

Δημοσίευση από jpk » 22 Φεβ 2012 23:22

// Εϊναι κάτι σαν javascript library;

Τα περισσότερα δυστυχώς είναι, σε γενικές γραμμές ένα framework είναι ένα πλαίσιο μέσα στο οποίο δουλεύεις, αποδέχεσαι κάποιους κανόνες και έχεις το θετικό ότι ο κώδικάς σου δεν θα είναι εντός κάποιων κανόνων που θα σου επιτρέπουν να τον συντηρήσεις και εσύ αργότερα αλλά και κάποιος άλλος.

Σε κάθε γλώσσα προγραμματισμού το κάθε «ψώνιο» φτιάχνει ένα δρόμο και λέει αυτό είναι το μονοπάτι που πρέπει να ακολουθείτε. Στην PHP είναι χειρότερα τα πράγματα γιατί πάντα οι προγραμματιστές είχαν μια library με εργαλεία για να κάνουν καλύτερα την δουλειά τους. Σε κάποια φάση αυτά τα εργαλεία τα έκαναν framework. Ακόμα χειρότερα εγκόλπωσαν γρήγορα αρχιτεκτονικές που δεν έχουν στέρεα λογική βάση προσπαθώντας να δώσουν «νέες» δυνατότητες.

Πολλές φορές ακόμα και αυτή η απίστευτα πολύπλοκη λογική δόμησης μιας εφαρμογής διαφημίστηκε ως ανωτερότητα ενώ στην ουσία ήταν ,και είναι , απλά σαν να έχεις ένα καλοριφέρ που πρέπει να πατήσεις ένα συνδυασμό κουμπιών για να πάρει μπρος ενώ μπορείς να το κάνεις μόνο με τον θερμοστάτη.

Παρόλα αυτά είναι καλύτερο να χρησιμοποιείς κάποιο δημοσιοποιημένο framework από τον δικό σου κώδικα from the scratch. Στο μυαλό μου έχω κάνα δύο γνωστά σχετικά Object Oriented PHP frameworks που έχουν κάποια χαλαρή σχέση με MVC αλλά αυτά τα βρίσκεις και μόνος σου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης