επιλογη συνδεσης οθονης,ποιοτητα εικονας

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
lurtzaki

Δημοσίευση από lurtzaki » 09 Φεβ 2012 23:50

Καλησπερα, πηρα νεο υπολογιστη και η οθονη που πηρα ειναι μια LED-TV monitor , η απορια μου ειναι στο αν πρεπει ν συνδεω την οθονη με το tower με hdmi ( εχει η καρτα γραφικων), η με rgb? Απλα στην περιπτωση του RGB ειχε ενα μετατροπεα η καρτα γραφικων που φευγει απο την οθονη απο RGB και μετατρεπεται se DVI στην καρτα γραφικων. Τωρα το εχω συνδεδεομενο με RGB->Adapter->DVI εκανα καλη επιλογη? και που εχω την καλυτερη ποιοτητα?
Δεν καταλαβαινω με αυτο τον τροπο συνδεσης εχω ουσιαστικα RGB( analog signal) η DVI( digital signal) στην οθονη μου?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Φεβ 2012 14:41

Απ'όσα έχω καταλάβει: RGB (αναλογική) είναι η υποδοχή εισόδου της οθόνης σου, ενώ DVI (ψηφιακή) είναι η υποδοχή εξόδου της Κάρτας Γραφικών σου.
(Με διορθώνεις -φυσικά- όπου δεν κατάλαβα καλά)
Με τις συνθήκες αυτές επικρατεί το 'κατώτερο' (Αναλογικό).
Προφανώς, μόνο η μορφή υποδοχής, (και κάποια σήματα) προσαρμόζονται με τον ανταπτοράκο.
Επίσης φαντάσου/σκέψου και το αντίστροφο: DVI (ψηφιακή) είναι η υποδοχή εισόδου της οθόνης σου, ενώ RGB (αναλογική) είναι η υποδοχή εξόδου της Κάρτας Γραφικών... Η οθόνη θα είχε κάθε δυνατότητα εμφάνισης ψηφιακού σήματος, πλην όμως δεν το λαμβάνει :wink:
Στις περιπτώσεις: RGB-RGB, RGB-DVI, DVI-RGB το αποτέλεσμά σου θα είναι RGB.
Μόνο στην περίπτωση DVI-DVI το αποτέλεσμά σου θα είναι DVI. (Απ' όσα γνωρίζω τουλάχιστον)

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες