Μικρότερη διανομή σε mb με έτοιμο lamp

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
heavyaris

Δημοσίευση από heavyaris » 10 Φεβ 2012 19:55

Καλησπέρα παιδιά.
Θέλω να περάσω μια διανομή σε virtual machine, πιο πολύ για web server, ώστε να το χρησιμοποιήσω σε labs με το gns 3 και να "παίξω" λίγο με access lists, port forwarding dmz zones κλπ.
Γιαυτό το λόγο επιθυμώ να κατεβάσω μια light διανομή αλλά να έχει ενσωματομένο το lamp, να μήν αφιερώσω πολύ χρόνο να στήσω τον web server γιατί όπως είπα παραπάνω στόχος μου είναι τα labs του gns.
Παλιά θυμάμαι με την έκδοση 8 του ubuntu είχε το lamp σαν επιλογή στην εγκατάσταση, αλλά τώρα δεν θέλω να περάσω την έκδοση 12, πιστεύω θα είναι και βαριά για virtual machine.
Έτσι λοιπόν ποιά διανομή είναι με τα λιγότερα mb, αλλά να έχει στην εγκατάσταση της την επιλογή για εγκατάσταση lamp ώστε να μην ψάχνομαι μετά εγκαθιστώντας ξεχωριστά apache, mysql, php κ.α
Ευχαριστώ.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 11 Φεβ 2012 10:03

Νομίζω πως καμμία διανομή δεν έχει προεγκατεστημένα τα Apache+MySQL+PHP.
Από την άλλη, σχεδόν όλες υποστηρίζουν officially την εγκατάσταση τους.
Οπότε θα πρέπει να κοιτάξεις πια διανομή πληρεί τις προϋποθέσεις ώστε να είναι light και να δεις ποιές εκδόσεις των προγραμμάτων υποστηρίζει.
Οι περισσότερες διανομές υποστηρίζουν κάποιες versions πριν την τελευτάια ενώ άλλες υποστηρίζουν αρκετά παλαιότερες versions.
Μετά χρησιμοποιώντας τον "επίσημο" τρόπο εγκατάστασης προγραμμάτων πιστεύω πως δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 11 Φεβ 2012 13:27

Εγώ θα πρότεινα centos 5.7 χωρίς γραφικό περιβάλλον.
Μετά είναι λίγες γραμμές yum install για να βάλεις τα πακέτα που θέλεις.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 11 Φεβ 2012 16:06

Apostolis_38 έγραψε:Νομίζω πως καμμία διανομή δεν έχει προεγκατεστημένα τα Apache+MySQL+PHP.
από ότι θυμάμαι σε όλα τα installations του Ubuntu server έχει έτοιμο πακέτο Lamp για να το διαλέξεις κατά την εγκατάσταση.

Και στο CentOS δεν πιστεύω να σε δυσκολέψει ιδιαίτερα και θα το πρότεινα συμφωνώντας με τον προλαλήσαντα.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 11 Φεβ 2012 19:02

c0d3punk έγραψε:από ότι θυμάμαι σε όλα τα installations του Ubuntu server έχει έτοιμο πακέτο Lamp για να το διαλέξεις κατά την εγκατάσταση.
Ναι. Εχεις δίκιο. Είχα διαβάσει οτι με τη συγκεκριμένη έκδοση μπορείς να το εγκαταστήσεις από την αρχή.
Τώρα που το εγραψες το θυμήθηκα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες