SOS Εξαφανίστηκαν υποσελίδες από το Google! Οποιος μπορει ας βοηθησει!

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
bobiras13

Δημοσίευση από bobiras13 » 11 Φεβ 2012 00:44

Βοήθεια και πάλι βοήθεια.. εξαφανίστηκαν υποσελίδες μου από το google, (ακόμα και υποσελίδες για τις οποίες δεν είχα φτιάξει ΚΑΝΕΝΑ backlink)!!

Πριν 3 μέρες για το keyword1 ήμουνα στη θέση 6 και τώρα είμαι στη θέση 73!

Για άλλη υποσελίδα ήμουνα στη θέση 7 και τώρα δεν υπάρχω πουθενα!

Αξιοπερίεργο είναι ότι για αναζήτηση "ταδε" ενώ η υποσελίδα μου ήταν στη θέση 7 δεν εμφανίζεται πουθενα ενώ η homepage μου υπάρχει για τη συγκεκριμένη αναζήτηση στη θέση 15!

Δεν μπορώ να προσδιορίσω το λόγο που έγινε αυτό το χαρακίρι απο το google, να πω ναι για καποιες σελίδες που είχαν backlink, αλλα για σελίδα που δεν είχε κανένα??!!

Nα πώ ότι η σελίδα μου για 3-4 βασικά keywords παραμένει στην 1 θέση (η Homepage φυσικά)

Τέλος να ρωτίσω, υπάρχει τρόπος κάποιος ανταγωνιστής με ενέργειες του και αν ναι ποιες ίσως θα μπορουσαν να ειναι αυτές να οδήγησε σε αυτό το αποτέλεσμα??

Ευχαριστώ!!
Περιμένω με αγωνια τη βοήθειά σας και τη γνώμη σας!

tango

Δημοσίευση από tango » 11 Φεβ 2012 04:50

Περίμενε καμιά 10αριά μέρες και μετά άρχισε να ανησυχείς αν δεν επανέλθει. Πιθανότατα απλώς χορεύει.

Για να σου λύσω την απορία, είναι σαφές ότι μπορεί κάποιος ανταγωνιστής να επιδράσει κακόβουλα στις σελίδες σου. Αυτό όμως φυσικά και δεν σημαίνει ότι συνέβει έτσι στην περίπτωσή σου.

Όσο για τους τρόπους, δεν χρειάζεται να τους ξέρεις, έτσι δεν είναι; ;)

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 11 Φεβ 2012 08:18

Δεν μπορει καποιος ανταγωνιστης να επιδραση κακοβουλα στην σελιδα σου...(εκτος κι αν την χακαρει)
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Φεβ 2012 11:39

καταρχήν δεν εξαφανίστηκαν, μετατοπίστηκαν.

όπως είπαν παραπάνω το google πολλές φορές χορεύει τάνγκο, οπότε περίμενε 1-2 εβδομάδες να κατασταλάξει που το θέλει κι από εκεί και πέρα βλέπεις.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

melios

Δημοσίευση από melios » 11 Φεβ 2012 15:12

bobiras13 έγραψε:Βοήθεια και πάλι βοήθεια.. εξαφανίστηκαν υποσελίδες μου από το google, (ακόμα και υποσελίδες για τις οποίες δεν είχα φτιάξει ΚΑΝΕΝΑ backlink)!!

....

Ευχαριστώ!!
Περιμένω με αγωνια τη βοήθειά σας και τη γνώμη σας!
Αρχικά για τις σελίδες που εξαφανίστηκαν το πρώτο που έχεις να κάνεις είναι να της googlareis για να δεις άμα βγήκανε από την βάση δεδομένων πχ. www.example.com/section2/e.html στο google.

Άμα όντως εξαφανίστηκαν (not found) και εφόσον η google της είχε κατοχυρωμένες στο παρελθόν θα πας στο web master tools στο diagnostic θα κάνεις fetch as google bot και εφόσον γίνει πετυχημένο fetch θα κάνεις URL and linked pages submitt to index

Συνήθως η google δίνει 500 fetch τον μήνα...

Για την μετατόπιση δεν θα δεις το τι ψάχνεις εσύ αλλά την μετατόπιση στο webmaster tools από την πρώτη στην 7 σελίδα παίζε 700% μετατόπιση και είναι χλωμό κατε μέ....

wbgclient

Δημοσίευση από wbgclient » 15 Φεβ 2012 10:28

Είναι πολύ πιθανόν όπως αναφέρθηκε και παραπάνω η σελίδα να χορεύει. Βέβαια αυτό συνήθως νομίζω συμβαίνει όταν μία ιστοσελίδα είναι καινουριά και μέχρι η Google να αποφασίσει σε πιά θέση θα την κατατάξει.

Άβαταρ μέλους
bobiras13

Δημοσίευση από bobiras13 » 17 Φεβ 2012 04:16

Λοιπόν το χω ψάξει λίγο.. χωρίς να ξέρω πολλά μου φαίνεται το πρόβλημα είναι 99% στο robot και σε κάποια αρχεία που δεν το αφήνει να μπεί, λοιπόν για δείτε printscreen και πείτε τι δε σας φαίνεται καλό!

Εικόνα

1--> τι πάει να πεί αυτό?? Δε βρίσκει το site map?

2---> Υπάρχει κάποιο από αυτά που θα έπρεπε να είναι allowed?

3---> Η θέση του url του sitemap εκεί τι ακριβώς σημαίνει.. να μην το διαβάζει??

4---> εδώ σωστά έχει το url του site??

melios

Δημοσίευση από melios » 17 Φεβ 2012 11:29

bobiras13 έγραψε:Λοιπόν το χω ψάξει λίγο..

1--> τι πάει να πεί αυτό?? Δε βρίσκει το site map?

2---> Υπάρχει κάποιο από αυτά που θα έπρεπε να είναι allowed?

3---> Η θέση του url του sitemap εκεί τι ακριβώς σημαίνει.. να μην το διαβάζει??

4---> εδώ σωστά έχει το url του site??
Αρχικά,στο συγκεκριμένο section που είσαι, λειτουργεί ως εξής:

βάζεις στο robots txt ένα section (subforlder ή directory ή q parameter) το οποίο δεν θες να επισκεφτεί η αράχνη ή θες να τσεκάρεις άμα το επισκέπτεται παρόλο που την έχεις ρίξει άκυρο.

Για παράδειγμα Diallow:bobiras13 μετά πας στο "URLs Specify the URLs and user-agents to test against" χρησιμοποιώντας http:mysite.gr/bobiras13 και βλέπεις άμα λειτουργεί κάνοντας "test". Πέρνωντας τα "Test results" βλέπεις άμα είναι allowed ή όχι το λινκ. Μπορείς να τσεκάρεις και για κινητά και ρέστα.

Ουσιαστικά είναι πιο πολύ ένα test section για να τσεκάρεις τις συμπεριφορές της αράχνης πριν κάνεις μόνιμες αλλαγές στο robots.txt

Εδώ σε λέει ότι δεν καταλαβαίνει την σύνταξη που γράφεις στο txt. όχι ότι δεν το αναγνωρίζει το σιτεμαπ.

Γενικά αμα θες μια πιο αναλυτική προσέγγιση της σύνταξης των robots τσέκαρε εδώ

Κώδικας: Επιλογή όλων

http://www.robotstxt.org/orig.html
αμα θες να το τσεκάρεις το αρχείο σου εκτός των webmaster tools εδώ

Κώδικας: Επιλογή όλων

http://www.sxw.org.uk/computing/robots/check.html
Στο site configuration -> sitemaps -(> add a sitemap αμα θες να προσθέσεις ένα) εκεί θα δεις άμα το sitemap διαβάζεται σωστά.

Κατά κύριο λόγω στο robots txt ρίχνουμε άκυρο στην αράχνη ( όπως Googlebot, baiduspider, msnbot, seznambot κτλ) σε οτιδήποτε έχει να κάνει σχέση με τον κώδικα η με περιεχόμενο που δεν θέλουμε να ξηλωθεί ή σε παράμετρο που δημιουργεί διπλό λινκ με διπλο περιεχόμενο...

Πάντως το λινκ για τα σιτεμαπ έχει συνήθως την σύνταξη http://www.yoursite.com/sitemap.xml και όχι αυτό που έχεις εσύ. Μάλλον χρησιμοποιείς κάνα component που το βγάζει αυτόματα...άμα το κάνεις χειροκίνητα άλλαξε το.

Άβαταρ μέλους
bobiras13

Δημοσίευση από bobiras13 » 17 Φεβ 2012 12:34

melios σε ευχαριστώ πολύ, περιμένω και άλλες γνώμες - προσεγγίσεις για το τι μπορώ να κάνω (περα απο αυτα που ανεφερες που θα γινουν)

παραθέτω αλλη μια φοτο μηπως βοηθησει περισσοτερο

Εικόνα

Για αυτό τι έχεις να πεις?

melios

Δημοσίευση από melios » 17 Φεβ 2012 13:19

bobiras13 έγραψε:
Για αυτό τι έχεις να πεις?
έτσι όπως τα βλέπω τα λινκ, λογικά χρησιμοποιείς ένα component και ένα plugin (joomla από ότι καταλαβαίνω ) τα οποία στους συγκεκριμένους φακέλους (graphics & icons) έχουν γραφικά τα οποία λογικά τα χρησιμοποιείς στις σελίδες σου και τα λινκ αυτών τα διαβάζει η αράχνη...

Άμα τα γραφικά είναι εκατό τις εκατό δικά σου (τα επεξεργάστηκες photoshop, ή τα αγόρασες από γραφίστα και ρέστα), τότε στα component που χρησιμοποιείς (λογικά) έχουν την ικανότητα να χρησιμοποιήσεις διαφορετικό path από το στάνταρ path που χρησιμοποιείς τώρα.

Μπορείς να κάνεις ένα images_myexternalgraphicalsection και να πετάξεις εκεί τις εικόνες εκεί ώστε να γίνουν Indexed...

Άμα θες να μην τα αλλάξεις από εκεί ή δεν σε δίνεται η δυνατότητα , μπορείς να κάνεις αλλαγές στo robots.txt του τύπου disallow: /componenent/component1 disallow: /componenent/component2 κτλ και να αφήσεις το com_google να είναι allowed.

Το ίδιο αντίστοιχο και για το πλαγκ ιν...

Κάποιες αράχνες δέχονται το allowed: και το full path αλλά δεν είμαι σίγουρος για το μποτάκι τις γκουγκλε ...

ΔΕΝ ΣΤΟ ΣΥΝΙΣΤΏ γιατί πρέπει να έχεις πολύ καλή γνώση του CMS που χρησιμοποιείς, και μπορεί να κάνεις γκάφα και να το πληρώσεις μετά από καμία κακόβουλη αράχνη γιατί θα σε ξηλώσει κώδικα.

Πάντως χίλιες φορές να την ψάξεις στα settings.php να κάνεις την αλλαγή πάρα στο robots.txt...

Επειδή το joomla, αν όντως αυτό χρησιμοποιείς, το έχω χρησιμοποιήσει μόνο μια φορά για ένα προτζεκτ (και αυτό για το 1.5 ) δεν θεωρώ τον εαυτό μου τον πλέον αρμόδιο να σε απαντήσει. Μπορείς να googlareis joomla robots txt, issues probles και τα λοιπά...

Σίγουρα θα βρεις πιο πολλά...

Πάντως μην αλλάξεις το robots.txt για τα συγκεκριμένα λινκ. Δεν υπάρχει λόγος κατε μέ.

Το θεωρώ υγεία το επίσημο botaki της google να τρώει και κανένα άκυρο ιδιαίτερα του συγκεκριμένου τύπου.

Αυτά που θα πρέπει να σε προβληματίζουν είναι τα 7 λινκ Not found και τα 2 not followed....

Άβαταρ μέλους
bobiras13

Δημοσίευση από bobiras13 » 18 Φεβ 2012 00:34

τα not followed τα έφτιαξα, τα not found είναι παλιά url τα οποία είτε τα έχω αλλάξει για κάτι καλύτερο είτε..... τεσπα.. προτείνεις αυτά να τα κάνω disallowed στα spider? Ή μπορουν να γίνουν και redirect στο κανοικό url ? (μάλον πατάτα το τελευταίο)

melios

Δημοσίευση από melios » 18 Φεβ 2012 01:53

bobiras13 έγραψε:τα not followed τα έφτιαξα, τα not found είναι παλιά url τα οποία είτε τα έχω αλλάξει για κάτι καλύτερο είτε..... τεσπα.. προτείνεις αυτά να τα κάνω disallowed στα spider? Ή μπορουν να γίνουν και redirect στο κανοικό url ? (μάλον πατάτα το τελευταίο)
Εκεί που είσαι λέει Linked From και Detected.

Αμα σε λέει οτι βρίσκει το Χ λινκ που εσύ το άλλαξες όνομα, δες από πιο λινκ το βρίσκει και την ημερομηνία που το βρίσκει.

Αμα το λινκ το βρίσκει από την σελίδα σου, διόρθωσε το στην σελίδα που το βρίσκει.

Αμα είναι από άλλο σιτε κάνεις ή removal url το λινκ που δεν βρίσκει στο crawler access ή redirect σε σχετικό λινκ.

Εγω προσωπικά κάνω το πρώτο γιατί δεν έχω και πολύ κόλλημα με τα λινκς.Άλλοι κάνουν redirect. Το θέμα είναι και ποιος σε δίνει το λινκ. Μπορείς να επικοινωνήσεις με τον webmaster του σιτε να του πεις να το διορθώσει.

Εσύ αποφασίζεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες