Μείωση εσόδων απο adsense ενω ταυτοχρόνα πετυχα κατακορυφη αύξηση των επισκέψεων

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Μείωση εσόδων απο adsense ενω ταυτοχρόνα πετυχα κατακορυφη αύξηση των επισκέψεων

Δημοσίευση από cordis » 31 Μαρ 2012 16:23

καμία σχέση... δεν ίσχυε ποτέ... απλά ο JohnMorf ασχολείται 3-4 μήνες με το adsense και τα έχει λίγο μπερδεμένα... σε 2-3 χρόνια θα στρώσει κι αυτός... ;)

ως τότε υπομονή! :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 02 Απρ 2012 18:19

ας πούμε ότι έχουμε ένα site το οποίο 1,5 χρόνο χρησιμοποιήσεις 3 διαφορετικού τύπου διαστάσεων banners να εμφανίζονται στα πάντα του site και αποφασίζεις αργότερα να αλλάξεις σε συγκεκριμένο περιεχόμενο να βάλεις άλλες διαστάσεις και να αποκλίσεις 2 από τις 3 προηγούμενες, έχεις επιπτώσεις στα λεφτά των clicks των banners ή όχι?

Δηλαδή πέρα από τις διαστάσεις που διαλέξεις, το google με την πάροδο του χρόνου τις προβολές και τα ανάλογα clicks στα συγκεκριμένα banners σου αυξάνει και τα κέρδη? Οπότε εάν σταματήσεις να προβάλεις εκείνα τα μεγέθη και βάλει κάποια καινούργια τα οποία δεν έχουν γίνει πολλές προβολές κτλ και είναι νέα θα έχεις χαμηλότερα κέρδη μέχρι να περάσει ένα χ διάστημα?
Music is the spirit of love, happiness and life...

Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από JohnMorf » 03 Απρ 2012 18:10

ειχα ασχοληθεί στο παρελθόν με το adsense μη υπολογίζοντας τίποτα από όσα μου λέγανε στο forum αλλά προσγειώθηκα απότομα... κάτι που μου είχαν πει ότι θα γίνει. Τώρα πειραματίζομαι με το affiliate marketing περισσότερο. Αλλά τώρα το καλό είναι ότι στα 15 χρονών έχεις χρόνο για πειραματισμούς και δεν σε πολύ ενδιαφέρει αν θα πετύχει ένα site. Πολλοί το έχουν κάνει επάγγελμα...
Του Μπι ορ νοτ του μπι; Δατς δε κουέστιον...

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 03 Απρ 2012 19:48

τα γράφω 2 φορές για να τα καταλάβω καλύτερα :pint:
δες πιο κάτω
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bibisidis την 03 Απρ 2012 19:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 03 Απρ 2012 19:49

B_Dark έγραψε:ας πούμε ότι έχουμε ένα site το οποίο 1,5 χρόνο χρησιμοποιήσεις 3 διαφορετικού τύπου διαστάσεων banners να εμφανίζονται στα πάντα του site και αποφασίζεις αργότερα να αλλάξεις σε συγκεκριμένο περιεχόμενο να βάλεις άλλες διαστάσεις και να αποκλίσεις 2 από τις 3 προηγούμενες, έχεις επιπτώσεις στα λεφτά των clicks των banners ή όχι?

Δηλαδή πέρα από τις διαστάσεις που διαλέξεις, το google με την πάροδο του χρόνου τις προβολές και τα ανάλογα clicks στα συγκεκριμένα banners σου αυξάνει και τα κέρδη? Οπότε εάν σταματήσεις να προβάλεις εκείνα τα μεγέθη και βάλει κάποια καινούργια τα οποία δεν έχουν γίνει πολλές προβολές κτλ και είναι νέα θα έχεις χαμηλότερα κέρδη μέχρι να περάσει ένα χ διάστημα?
Η έχεις μπερδευτεί αρκετά ή εγώ δεν έχω καταλάβει τι γράφεις.

Όχι. Τα κέρδη σου δεν επηρεάζονται από το πόσο καιρό χρησιμοποιείς adsense, από τις διαστάσεις, από την τοποθέτηση ή από συγκεκριμένα units.

Οι διαφημίσεις της google είναι συναφείς με το περιεχόμενό σου και με αυτό που ψάχνει ο χρήστης που ήρθε στην σελίδα σου. Πχ αν γράφεις για web design και από την πλευρά των διαφημιζόμενων υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός στο adwords για σχετικές λέξεις κλειδιά ( πχ κατασκευή website, web design, σχεδιασμός ιστοσελίδας, κ.α.) τότε τα κλικς που θα γίνουν θα είναι "ακριβά"

Η αξία του κλικ εξαρτάται από τον ανταγωνισμό των διαφημιζόμενων στο adwords για τις λέξεις κλειδιά που υπάρχουν στην σελίδα σου.

edit* Κάνε ένα λογαριασμό στο adwords, πήγαινε στο εργαλείο λέξεων-κλειδιών, δώσε ένα keyword και πάτα αναζήτηση. Στον πίνακα που θα σου εμφανίσει με τα keywords κάνε επιλογή στις ΣΤΗΛΕΣ να εμφανίζεται και το cpc κατα προσέγγιση. Έτσι θα δείς, έστω και κατα προσέγγιση, τον ανταγωνισμό που υπάρχει σε ευρώ. Βάλε διάφορες λέξεις κλειδιά για να δείς την διαφορά. π.χ
host
γλαστρες
web design
games
βραχιολι

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 04 Απρ 2012 00:07

ούτε εγώ έχω καταλάβει τι γράφει... :)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
B_Dark

Δημοσίευση από B_Dark » 04 Απρ 2012 02:13

bibisidis έγραψε:
B_Dark έγραψε:ας πούμε ότι έχουμε ένα site το οποίο 1,5 χρόνο χρησιμοποιήσεις 3 διαφορετικού τύπου διαστάσεων banners να εμφανίζονται στα πάντα του site και αποφασίζεις αργότερα να αλλάξεις σε συγκεκριμένο περιεχόμενο να βάλεις άλλες διαστάσεις και να αποκλίσεις 2 από τις 3 προηγούμενες, έχεις επιπτώσεις στα λεφτά των clicks των banners ή όχι?

Η έχεις μπερδευτεί αρκετά ή εγώ δεν έχω καταλάβει τι γράφεις.

Όχι. Τα κέρδη σου δεν επηρεάζονται από το πόσο καιρό χρησιμοποιείς adsense, από τις διαστάσεις, από την τοποθέτηση ή από συγκεκριμένα units.

Οι διαφημίσεις της google είναι συναφείς με το περιεχόμενό σου και με αυτό που ψάχνει ο χρήστης που ήρθε στην σελίδα σου. Πχ αν γράφεις για web design και από την πλευρά των διαφημιζόμενων υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός στο adwords για σχετικές λέξεις κλειδιά ( πχ κατασκευή website, web design, σχεδιασμός ιστοσελίδας, κ.α.) τότε τα κλικς που θα γίνουν θα είναι "ακριβά"

Η αξία του κλικ εξαρτάται από τον ανταγωνισμό των διαφημιζόμενων στο adwords για τις λέξεις κλειδιά που υπάρχουν στην σελίδα σου.

edit* Κάνε ένα λογαριασμό στο adwords, πήγαινε στο εργαλείο λέξεων-κλειδιών, δώσε ένα keyword και πάτα αναζήτηση. Στον πίνακα που θα σου εμφανίσει με τα keywords κάνε επιλογή στις ΣΤΗΛΕΣ να εμφανίζεται και το cpc κατα προσέγγιση. Έτσι θα δείς, έστω και κατα προσέγγιση, τον ανταγωνισμό που υπάρχει σε ευρώ. Βάλε διάφορες λέξεις κλειδιά για να δείς την διαφορά. π.χ
host
γλαστρες
web design
games
βραχιολι
δεν μπερδεύτηκα, ναι, δεν την διατύπωσα σωστά τώρα που την ξαναβλέπω. Απλώς έκανα μια χαζή ερώτηση καλού κακού για να μην έχω έστω και ένα ερωτηματικό στην κίνηση των αλλαγών που έκανα στο site.
Music is the spirit of love, happiness and life...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες