Βοήθεια/Συμβουλές για ''Μόντα'' σε PS2

Video games για PC, On Line παιχνίδια και παιχνίδια για κονσόλες.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 13 Φεβ 2012 08:03

Χαιρετω και παλι το φορουμ, μετα απο καιρο ξαναχτυπω με νεα θρεντ προκειμενου να βοηθηθω απο τους γνωστες για μια ''μοντα'' ή αν προτιματε, μιας παρεμβαση μου θελω να κανω σε μια κονσολα(PS2 για την ακριβεια)
[Πριν μπω στο ψητο, αν καποιος υπευθυνος θεωρει οτι το θρεντ ειναι σε λαθος μερος ας του αλλαξει θεση]
Λοιπον, επειδη εχω λιγακι βαρεθει την εμφανιση της κονσολας λεω να βαλω το χερακι μου για να την κανω λιγο πιο Trendy βρε αδερφε...Για αρχη θα της βαλω διαφανα ασπρα πλαστικα και σαν κερασακι στην τουρτα(εδω θελω τα φωτα σας)λεω να βαλω μικρα λαμπακια LED(πιθανοτατα μπλε).
Αυτοματως προκυπτουν μερικα ερωτηματα :
1)Τι λαμπακια θα μου προτεινατε ; Αν δεν κανω λαθος τα πολυ μικρα λεγονται SMD, και εγω πιστευω οτι αφου θα μπουν εσωτερικα μιας συσκευης θα πρεπει να ειναι καπως μικρα και διακριτικα, βεβαια αυτα επειδη ειναι τοσο μικρα μαλλον θα με δυσκολεψουν στο να τα κολλησω αλλα αυτο φτιαζει... (1 Μοναδα)
2)Δεν εχω ακομα ανοιξει την κονσολα για να δω την μητρικη της ουτε και εχω ψαξει για φωτο στο Google αλλα φανταζομαι οτι θα βρω το πολυ 1 ή 2 σημεια πανω σε αυτην απο οπου θα μπορω να παρω ταση, αλλα εγω θα ηθελα να βαλω περιμετρικα γυρω στα 4 ή ακομα και 6 τετοια λαμπακια....Μηπως ομως ετσι θα μπλεξω με καλωδια προκειμενου να γινουν οι συνδεσεις ; (1 Μοναδα)
3)Και αν τελικα ολα πανε καλα και το κανω αυτο θα ηθελα να βαλω και ενα διακοπτακι ωστε να τα θετω σε λειτουργια μονο οταν εγω θελω(πχ το βραδυ), αυτο φανταζομαι θα γινρται και θα ειναι και σχετικα ευκολο, σωστα ; (1 Μοναδα)
4)[Και τελευταια]Θα βρω στο εμποριο σκετα καμια δεκαρια τετοια καμπακια ; Απο οσο εχω ψαξει μονο πανω σε κατασκευες τα βρισκω, τυπου φωτακι για αμαξι ή κατι παρομοιο, βεβαια ακομα και τετοιο να παρω μπορω να τα ξεκολλησω και να κανω την δουλεια μου..ξερετε επισης ποση περιπου ταση λειτουργειας εχουν αυτα τα λαμπακια(Τα SMD, αν καταληξω σε αυτα, και τις προβληματα μπορει να αντιμετοπισω κατα την υλοποιηση σχετικα με τις τασεις τα ρευματα και την καταναλωση ; [Υποψιαζομαι οτι θα χρειαστω και μερικες αντιστασεις για να μην καψω κανα λαμπακι] (2 Μοναδες)
Ευχαριστω !!!

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 13 Φεβ 2012 20:19

Το ξερω οτι υπαρχει το Google αλλα πιστευεις οτι θα βρω απαντηση σε αυτο που θελω, γιατι ενω εψαξα δεν βρηκα κατι για την περιπτωση μου

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 13 Φεβ 2012 22:21

Το "εύκολο" είναι να πάρεις ρεύμα αμέσως μόλις μπαίνει στο κουτί και να αναπτύξεις μια ανεξάρτηση συνδεσμολογία-συσκευή με δικό της διακόπτη.

Θα πρέπει πρώτα να ψάξεις σε κατάστημα με ηλεκτρολογικά να βρεις τα λαμπάκια που θέλεις και μετά να δεις τί απαιτήσεις εχει (volt) και τι χώρος υπάρχει (για μετασχηματιστή, διακόπτη,κλπ).

Έχεις καθόλου ηλεκτρολογικές γνώσεις ή μήπως να το πάς σε κάποιον που ξέρει από αυτά;

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 14 Φεβ 2012 08:42

Δεν εχω πολλες γνωσεις αλλα θα το κανω μαζι με εναν φιλο οποτε νομιζω θα το παλεψουμε
Σε ευχαριστω

Απάντηση

Επιστροφή στο “Games (PC, On Line, Console)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες