Πρόβλημα στην εμφάνιση ενός email template.

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
silve992
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silve992 » 13 Φεβ 2012 20:51

Καλησπέρα,

Πριν λίγο έφτιαξα ένα template για email. Το δοκίμασα καταρχήν στα δυο επικρατέστερα, στο gmail και στο hotmail και παρατήρησα αρκετές διαφορές ανάμεσά τους.

Καταρχήν να σας πω ότι έχω φτιάξει το template σε HTML με πίνακες. Επίσης έχω χρησιμοποιήσει inline CSS.

-----------

Στο gmail μου εμφανίζεται κατά 95% στη μορφή που το έφτιαξα. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν καταλαβαίνει την παρακάτω εντολή σε inline CSS:

style="background: url(images/header.jpg);"

Τι πρέπει να αλλάξω ώστε να μου εμφανίζεται η εικόνα σαν background;

-----------

Στο hotmail μου εμφανίζεται κατά 70% στη μορφή που το έφτιαξα. Εξακολουθεί το ίδιο πρόβλημα με το gmail, δηλαδή δεν εμφανίζει τα background images, και επίσης το σημαντικότερο είναι ότι δεν πιάνει όλα τα στιλ μορφοποίησης του CSS. Δηλαδή αγνοεί εντελώς τα margins και paddings που έχω βάλει στους πίνακες.

Τι πρέπει να κάνω ώστε να εμφανιστούν σωστά έτσι όπως θέλω;

Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας. Θα με βοηθήσουν πολύ καθώς είναι σημαντικό.

Σας ευχαριστώ!
:)

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 13 Φεβ 2012 21:04

silve992 έγραψε:Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν καταλαβαίνει την παρακάτω εντολή σε inline CSS:

style="background: url(images/header.jpg);"

Τι πρέπει να αλλάξω ώστε να μου εμφανίζεται η εικόνα σαν background;
Θα πρέπει να έχεις το full URL της εικόνας και όχι το relative όπως έχεις τώρα. Δηλαδή http://to-site-sou.gr/images/header.jpg.

(ΑΝ ο client υποστηρίζει το συγκεκριμένο CSS property)

silve992
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silve992 » 13 Φεβ 2012 21:12

Α μάλιστα, κατάλαβα. Δηλαδή όλες τις εικόνες να τις ανεβάσω στο internet πχ στο tinyurl?

Επίσης αυτό με τη μορφοποίηση του CSS που μου τα εμφανίζει διαφορετικά στο gmail και διαφορετικά στο hotmail παίζει να διορθωθεί; Μου βγάζει λάθος στο hotmail τα margins και τα paddings...

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 13 Φεβ 2012 21:21

Να τις ανεβάσεις σε κάποιον server σου, ή σε κάποιον server που επιτρέπει το hotlinking προς images και να βάλεις το link. Πχ το logo του FreeStuff είναι στο http://www.freestuff.gr/images/header/fs_logo.jpg. Οι υπηρεσίες τύπου tinyurl είναι απλά shortcuts προς κάποιο άλλο URL και δεν χρησιμοποιύνται έτσι.

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το hotmail οπότε δε ξέρω, αλλά αν ψάξεις σίγουρα θα βρεις κάποια λίστα με τα CSS properties που υποστηρίζει ο κάθε client.

silve992
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silve992 » 13 Φεβ 2012 21:35

Συγγνώμη, εννοούσα το tinypic και όχι το tinyurl. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως. Θα ψάξω και για css properties του hotmail να δω τι παίζει...

Και πάλι ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 13 Φεβ 2012 21:42

Να 'σαι καλά. :)

ΥΓ: Αν βρεις κάποια καλή λίστα με τα properties βαλ' την κι εδώ, καθώς είναι πιθανό να το χρειαστεί και κάποιος άλλος στο μέλλον.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 13 Φεβ 2012 21:53

burnmind έγραψε:Να 'σαι καλά. :)

ΥΓ: Αν βρεις κάποια καλή λίστα με τα properties βαλ' την κι εδώ, καθώς είναι πιθανό να το χρειαστεί και κάποιος άλλος στο μέλλον.
http://www.email-standards.org/clients/
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

silve992
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silve992 » 13 Φεβ 2012 22:28

Από ότι είδα δεν υποστηρίζει το hotmail τα margins. Με ποίον τρόπο μπορώ να το διορθώσω αυτό, γνωρίζει κάποιος εναλλακτική λύση;

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες