Κάπνισμα

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κάπνισμα

Δημοσίευση από fiskilis » 21 Φεβ 2012 14:38

οριστε μερικα κειμενα για να παρεις μια ιδεα

Γιατί το Αρχίζουν οι Άνθρωποι;

Καπνίζουν για να Αδυνατίσουν. Η «επικρατούσα τάση που θέλει τους ανθρώπους να είναι αδύνατοι» αναγκάζει τις έφηβες να καπνίζουν, αναφέρει η εφημερίδα Δε Γκλόουμπ εντ Μέιλ (The Globe and Mail) του Καναδά. Σε μια δημοσκόπηση 832 κοριτσιών στον Καναδά και 1.936 κοριτσιών στη Βρετανία, ηλικίας 10 έως 17 ετών, πολλές «περιέγραψαν το κάπνισμα ως υποκατάστατο του φαγητού» και ως δραστηριότητα που ελαττώνει την όρεξη. Πολλές έφηβες είπαν ότι πιστεύουν πως «αν κόψουν το κάπνισμα θα τρώνε περισσότερο και θα πάρουν βάρος». Η εφημερίδα παρατήρησε ότι «οι εκθέσεις παρουσιάζουν τώρα τις έφηβες ως τις πιθανές υπαίτιες για τις μεγαλύτερες αυξήσεις στον αριθμό των έφηβων καπνιστών και παρέχουν διαφωτιστικά στοιχεία σχετικά με το ανερχόμενο ποσοστό του καρκίνου του πνεύμονα μεταξύ των γυναικών».

Μετά από όλα αυτά, γιατί αρχίζουν οι άνθρωποι το κάπνισμα; Οι περισσότεροι από τους «νεοσύλλεκτους» προέρχονται τώρα από τις τάξεις των εφήβων. Αποτελούν τους ειδικούς στόχους των διαφημίσεων του καπνού παρ’ όλες τις διαψεύσεις των εταιριών. Οι εταιρίες αυτές δεν στρέφονται στους νέους στα φανερά, αλλά η προσέγγισή τους είναι επιδέξια και έχει επιτυχία. Όπως μιμήθηκε τις διαφημίσεις τους ένας γελοιογράφος: «Εμείς, οι εταιρίες καπνού δεν θέλουμε εσείς, τα παιδιά, να καπνίζετε εκτός αν θέλετε να φαίνεστε σαν μεγάλοι». Οι διαφημίσεις τους είναι γεμάτες από τους προσφιλείς δελεασμούς των νέων: σπορ αυτοκίνητα, χανγκ γκλάιντερς, σέρφερς, καουμπόυδες, αθλητές, δυναμικούς άντρες και ελκυστικές γυναίκες—άνθρωποι όλο νιάτα και ομορφιά που ξένοιαστα κάνουν τρέλες διασκεδάζοντας στην ύπαιθρο. Ένα πιο έντιμο σκηνικό θα περιελάμβανε νοσοκομεία και νεκροθαλάμους—αλλά αυτό δεν θα πουλούσε τσιγάρα.

Η Μαριέλ Χεμινγουέη, είδωλο για πολλούς νέους, ανησυχεί που βλέπει εφήβους να καπνίζουν. Είπε: «Μου φαίνεται ότι είναι κάποιο είδος επανάστασης, αλλά είναι τόσο ανόητο. Κάθε φορά που βλέπω νέους να καπνίζουν δεν μπορώ να κρατηθώ και να μην πω, ‘Πώς, στην ευχή, γίνεται να καπνίζεις; Μεγάλωσες σε μια κοινωνία όπου ήξερες ότι αυτό είναι φονικό!’» Όμως το να καπνίζει κανείς σημαίνει ότι γίνεται ένα με τους μοντέρνους ανθρώπους—χειραφετημένος, ώριμος, εξεζητημένος. Με το κάπνισμα οι έφηβοι αισθάνονται ανεξάρτητοι, ενώ στην πραγματικότητα υποχωρούν στην πίεση από τους συνομηλίκους τους. Και επίσης παρασύρονται από τις εταιρίες καπνών. Οι εταιρίες γνωρίζουν ότι το μέλλον τους συνδέεται με τη νεολαία. Αν μπορούν οι νέοι να γίνουν καπνιστές στην εφηβική τους ηλικία, τότε πιθανώς θα είναι καλοί πελάτες εφ’ όρου ζωής.

Ήδη ο Ομοσπονδιακός νόμος στις Ηνωμένες Πολιτείες απαγορεύει τη διαφήμιση των τσιγάρων στην τηλεόραση και στο ραδιόφωνο, αλλά πέρυσι το Δεκέμβριο ο Αμερικανικός Ιατρικός Σύλλογος απαίτησε την «επέκταση της απαγόρευσης σε όλα τα άλλα προϊόντα του καπνού, καθώς και σε όλα τα άλλα μέσα ενημέρωσης». Αμέσως, ακούστηκαν φωνές διαμαρτυρίας από τις βιομηχανίες καπνού, διαφημίσεων, και από τους εκδοτικούς οίκους. Τα δικαιώματά τους για ελευθερία εμπορικού λόγου κάτω από την Πρώτη Τροποποίηση του Συντάγματος θα παραβιάζονταν! Αφού απέτυχαν να ανατρέψουν τα ζητήματα σχετικά με την υγεία, τη νεολαία, και τον εθισμό, μερικές εταιρίες τώρα δημιουργούν ένα νέο ζήτημα: τα πολιτικά τους δικαιώματα και τα πολιτικά δικαιώματα του καπνιστή. Για παράδειγμα, ο Φίλιπ Μόρις επιχειρηματολογεί: «Σήμερα, μπορεί να αντιμετωπίζει επίθεση η ανοχή για το κάπνισμά μου. Αύριο μπορεί να είναι η ανοχή για το δικαίωμα κάποιου άλλου να προσεύχεται ή να διαλέγει τον τόπο της κατοικίας του». Στην πραγματικότητα, το δικαίωμα για το οποίο νοιάζονται είναι το «δικαίωμά» τους να κάνουν λεφτά προωθώντας ναρκωτικά.

μερικοί σε συνέντευξη είπαν γιατί άρχισαν το κάπνισμα

Ρέι: «Ήταν ένδειξη ανδρισμού. Ξέρετε, το κάπνισμα ήταν ανδροπρεπές. Θυμάμαι ότι οι διαφημίσεις εκείνη την εποχή έδειχναν πυροσβέστες και αστυνομικούς να καπνίζουν. Αργότερα, στο Ναυτικό, η δουλειά μου στη ναυσιπλοΐα με έκανε να αισθάνομαι μεγάλη πίεση και πίστευα ότι το κάπνισμα με βοηθούσε να ξεπερνάω την ένταση.

»Κάπνιζα περίπου ενάμισι πακέτο την ημέρα [30 τσιγάρα] και δεν άρχιζα τη μέρα χωρίς τσιγάρο. Φυσικά, εισέπνεα τον καπνό. Δεν έχει νόημα να καπνίζεις, αν δεν εισπνέεις τον καπνό».

Ο Μπιλ, επαγγελματίας καλλιτέχνης από τη Νέα Υόρκη, επίσης γύρω στα πενήντα, αφηγείται μια παρόμοια ιστορία:

«Άρχισα όταν ήμουν 13 χρονών παιδί. Ήθελα να είμαι σαν τους μεγάλους. Από τη στιγμή που βρέθηκα κάτω από την επιρροή του, δεν μπορούσα να σταματήσω. Το τσιγάρο ήταν σαν φίλος μου. Μάλιστα, αν πήγαινα να κοιμηθώ και αντιλαμβανόμουν ότι δεν είχα τσιγάρα στο σπίτι, ξαναντυνόμουν και, άσχετα με τον καιρό, έβγαινα έξω και αγόραζα ένα πακέτο για την επόμενη μέρα. Κάπνιζα από ένα μέχρι δύο πακέτα την ημέρα. Παραδέχομαι ότι ήμουν εθισμένος. Παράλληλα έπινα και πολύ. Φαινόταν πως αυτά τα δυο πήγαιναν μαζί, ειδικά στα μπαρ όπου περνούσα πολύ από το χρόνο μου».

Η Έιμι, νέα και κοινωνική, άρχισε να καπνίζει όταν ήταν 12 χρονών. «Στην αρχή, αυτό έγινε εξαιτίας της πίεσης των συνομηλίκων. Έπειτα, όταν ήμουν 15 χρονών, πέθανε ο πατέρας μου, και η ένταση αυτού του γεγονότος με πίεζε ακόμα περισσότερο. Καθώς μεγάλωνα όμως, με επηρέαζαν οι διαφημίσεις, ιδιαίτερα εκείνη που έλεγε: ‘Έχεις πάει πολύ μπροστά, μωρό μου’. Ήθελα να σταδιοδρομήσω και σπούδαζα νοσοκόμα χειρουργείου. Σύντομα, κατέληξα να καπνίζω τρία πακέτα την ημέρα. Μου άρεσε ιδιαίτερα να καπνίζω μετά το φαγητό, και όποτε μιλούσα στο τηλέφωνο, πράγμα που συνέβαινε συχνά». Παρατήρησε κάποια άσχημα επακόλουθα; «Το πρωί έβηχα, είχα πονοκεφάλους και δεν ήμουν πια σε καλή φυσική κατάσταση. Και μόνο που ανέβαινα τις σκάλες για το διαμέρισμά μου, μου κοβόταν η αναπνοή. Και ήμουν μόνο 19 χρονών!»

Ο Χάρλεϊ, πρώην αεροπόρος του Ναυτικού, τώρα γύρω στα 60, άρχισε να καπνίζει την εποχή της μεγάλης οικονομικής κρίσης σε ηλικία 5 ετών! Γιατί το έκανε αυτό; «Όλα τα παιδιά κάπνιζαν στο Άμπερντιν της Νότιας Ντακότα, απ’ όπου κατάγομαι. Αν κάπνιζες, ήσουν σκληρός τύπος».

Ο Χάρλεϊ μιλάει απερίφραστα σχετικά με το γιατί κάπνιζε. «Ήταν σκέτη απόλαυση για εμένα. Εισέπνεα τον καπνό βαθιά μέχρι τους πνεύμονές μου και τον κρατούσα εκεί. Μετά μου άρεσε να κάνω δαχτυλίδια με τον καπνό που έβγαζα. Έφτασα στο σημείο να μην μπορώ να ζήσω χωρίς τσιγάρο. Άρχιζα και τελείωνα τη μέρα με τσιγάρο. Στο Ναυτικό κάπνιζα δυο-τρία πακέτα την ημέρα κι ένα κουτί πούρα κάθε μήνα».

Ο Μπιλ, ο Ρέι, η Έιμι και ο Χάρλεϊ έκοψαν το κάπνισμα. Το ίδιο έχουν κάνει και εκατομμύρια άλλοι—43 και πλέον εκατομμύρια στις Ηνωμένες Πολιτείες και μόνο. Αλλά οι πωλητές καπνού δεν το έχουν βάλει κάτω. Στοχεύουν διαρκώς σε καινούριες αγορές.

FRIRIA32

Κάπνισμα

Δημοσίευση από FRIRIA32 » 06 Μαρ 2012 22:02

korgr τι εννοεις χειμερινο μπανακι?

nackgr ευτυχως που καταλαβες τελικα που βρισκεσαι...την αποψη σου ζητησαμε οχι να μας κοροιδεψεις :(
fiskilis : ευχαριστουμε πολυυυυ..είναι ολα παρα πολυ χρησιμα :)

FRIRIA32

Κάπνισμα

Δημοσίευση από FRIRIA32 » 06 Μαρ 2012 22:10

fiskilis euxaristw polu! :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες