Laptop με SATA ή SSD;

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DigiMasTer
Επικοινωνία:

Laptop με SATA ή SSD;

Δημοσίευση από DigiMasTer » 11 Μαρ 2012 18:36

Δεν είπα σε καμία περίπτωση ότι καίγεται λόγο θερμοκρασίας :D Απλά μερικά κομμάτια της OCZ πιο συγκεκριμένα σειράς Vertex βγήκαν ελαττωματικά..

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Laptop με SATA ή SSD;

Δημοσίευση από Cha0s » 11 Μαρ 2012 19:50

Κατάλαβα ακριβώς τι είπες.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Laptop με SATA ή SSD;

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 12 Μαρ 2012 15:16

Τα πηρε ο cha0s :P
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Laptop με SATA ή SSD;

Δημοσίευση από cordis » 14 Μαρ 2012 00:04

να μη πάρω δηλαδή SSD γιατί καίγονται; :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Laptop με SATA ή SSD;

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Μαρ 2012 13:38

Εχμ... οι SSD μπορεί να καούν, οι HDD μπορεί να βγάλουν bad sectors με ένα χτύπημα...

Τι να κάνεις... όπως και να έχει χαλάνε τα ρημάδια :P

Διάλεξε τι σε βολεύει καλύτερα σε αποδώσεις, τιμή κλπ.

Εγώ πάντως το έχω στο πρόγραμμα να ρίξω έναν SSD στο laptop με την πρώτη ευκαιρία.
Για μένα η διαφορά στην απόδοση αξίζει το ρίσκο.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Laptop με SATA ή SSD;

Δημοσίευση από cordis » 14 Μαρ 2012 13:42

τουλάχιστο έχουν κανέναν χρόνο εγγύηση; βρίσκεις και με 2 χρόνια; γιατί δεν είναι και τσάμπα.... :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Laptop με SATA ή SSD;

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Μαρ 2012 13:58

Βάση νόμου έχεις 2 χρόνια εγγύηση ασχέτως τι γράφουν ότι δίνουν και εσύ σαν καταναλωτής δεν έχεις καμία δουλειά με τον κατασκευαστή ή την αντιπροσωπεία αν σου ρίξουν το μπαλάκι εκεί. Εσύ μιλάς αποκλειστικά με αυτόν που αγόρασες την συσκευή.

http://tvxs.gr/news/%CE%B5%CE%BB%CE%BB% ... E%BF%CF%82

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Laptop με SATA ή SSD;

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Μαρ 2012 14:01

Εκτός αν άλλαξαν βέβαια αυτά τον τελευταίο 1μιση χρόνο :P

Γιατί γενικά το Ελληνικό σύνταγμα απότι διαβάζω και βλέπω έχει γίνει «χαρτί υγείας» :P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Laptop με SATA ή SSD;

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Μαρ 2012 10:04

Cha0s έγραψε:Εχμ... οι SSD μπορεί να καούν, οι HDD μπορεί να βγάλουν bad sectors με ένα χτύπημα...
Τι να κάνεις... όπως και να έχει χαλάνε τα ρημάδια :p
Καλημέρα :D
Καλέ μου φίλε Cha0s, είναι Φυσικό (από την Αρχή Αύξησης της Εντροπίας :D ) ότι κάθε 'μηχανισμός' "Από τη στιγμή ολοκλήρωσης της κατασκευής του, αρχίζει να φθείρεται και να αποσυντίθεται :wink: "
Η διαφορά βρίσκεται στην Τεχνολογική Πείρα/Πρόοδο Παραγωγής-Κατασκευής κάθε 'μηχανισμού'.
Ο HDD -όπως είπες- με ένα χτύπημα βγάζει bad sectors! ....Πλην όμως δεν καταστρέφεται πλέον ολοκληρωτικά, όπως συνέβαινε στα πρώιμα στάδια της Τεχνολογίας HDD.
Επιπλέον υπάρχουν και εφαρμογές, που είτε 'επισκευάζουν', είτε 'σημαδεύουν' ως άχρηστα αυτά τα bad sectors, ώστε να ξαναχρησιμοποιηθούν, ή να παρακαμφθούν ως άχρηστα.
Πλέον σε πολύ βίαιες καταστάσεις, ή -στατιστικά σπάνιες κατασκευαστικές περιπτώσεις-, οι HDD καταστρέφονται.
Αντίθετα, υποψιάζομαι ότι οι SSD, επειδή βρίσκονται ακόμα σε πρώιμο-σχετικά στάδιο Τεχνολογίας, θα είναι για αρκετόν καιρό πολύ -Μα πάρα πολύ- πιο ευαίσθητοι από τους HDD.
Φυσικά όλα αυτά είναι απόψεις μου, και βρίσκονται στη διάθεση της πείρας του καθενός πολύ εμπειρότερου φίλου-μέλους για διόρθωση!
cordis έγραψε:να μη πάρω δηλαδή SSD γιατί καίγονται; :p
Γι'αυτό, φίλε μου cordis, προσωπικά θα έβαζα τον 500GB SATA 5400 rpm με κλειστά μάτια. 8) 8) :lol:

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Laptop με SATA ή SSD;

Δημοσίευση από deninho » 15 Μαρ 2012 11:50

Δεν είναι καινούρια η τεχνολογία πίσω από τους ssd. Υπάρχει από το 1980, και λέγεται flash memory.

Φυσικά υπάρχουν προβλήματα με τους ssd (panic lock, 8mb bug), όπως υπάρχουν και με τους κανονικούς δίσκους (ολόκληρη σειρά παραγωγής από τη σιγκέι βγήκε άχρηστη προ 2-3 ετών). Κάνεις μια έρευνα στο νετ πριν την αγορά, και είσαι καλυμμένος.

Προσωπικά, σήμερα θα επέλεγα samsung 830 ή crucial m4. Είναι αρκετό καιρό στην αγορά, δεν έχω διαβάσει για προβλήματα, και η διαφορά που ίσως υπάρχει σε σχέση με άλλους ssd είναι ανύπαρκτη σε καθημερινή χρήση.

Εάν, παρ'όλα αυτά θες hdd, ίσως να κοιτούσες τον seagate momentus xt 500gb

Άβαταρ μέλους
staaronis3
Επικοινωνία:

Laptop με SATA ή SSD;

Δημοσίευση από staaronis3 » 15 Μαρ 2012 13:17

Λοιπόν λοιπόν λοιπόν. :P

Κατ αρχήν διόρθωση για τον τίτλο, το SATA πρέπει να γίνει "μηχανικά μέρη ή δε ξέρω τι μηχανικό".

Ένας δίσκος SSD είναι ταχύτατος, αντέχει στα χτυπήματα, κέει λίγο ρεύμα όμως έχει μικρή χωρητικότητα για κάποιους λόγους που δεν έχω κάτσει να ψάξω, μπορεί να παίξει μια και να χάσει όλα τα δεδομένα ή να καεί.

Απ την άλλη ένας μηχανικός δίσκος είναι αργός, δεν αντέχει στα χτυπήματα, κέει πολύ ρεύμα, όμως έχει μεγάλη χωρητικότητα και αν δεν είναι ελατωματικός που θα το εμφανίσει από την αρχή πριν τα τινάξει θα σου πεί "τράβα μου τα δεδομένα" (μέσω S.M.A.R.T.) ενώ θα φαίνεται αφού θα σέρνετε. Βέβαια τα τελευταία χρόνια βάζουν επιταχυντές στα φορητά οπότε μόλις νοιώσει κίνηση τραβάει τις κεφαλές και δεν δημιουργήτε τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Υπάρχει και η λύση του υβριδικού δίσκου, ένας μηχανικός μεγάλης χωρητικότητας με ενσωματομένο ένα μικρό SSD. Προσφέρει μεγάλη χωρητικότητα και μεγαλύτερη ταχύτητα στα αρχεία που χρησιμοποιεί ο χρήστης πιο συχνά. Απο άποψη αξιοπιστίας δεν γνωρίζω και πολλά αφού δεν έχω δοκιμάσει ποτέ.

Γνώμη μου: Αν σε νοιάζει η φορητότητα και όχι και τόσο τα δεδομένα (πχ κρατάς συνεχώς backup σε δικτυακό δίσκο) βάζεις ssd. Αν πρόκειτε να αγοράσεις φορητό ή τες πα κάτι που θα λέγετε φορητός λόγο βάρους :P στο οποίο δεν σε νοιάζει το μέγεθος και το βάρος, πέρνεις ένα που να υποστηρίζει 2 δισκους, τον ένα τον βάζεις SSD για το λειτουργικό και τον δεύτερο μηχανικό για αρχεία κλπ.
cordis έγραψε:τουλάχιστο έχουν κανέναν χρόνο εγγύηση; βρίσκεις και με 2 χρόνια; γιατί δεν είναι και τσάμπα.... :p
Είχα τσακωθεί με πολύ κόσμο σχετικά, αλλά τελικά δικαιώθηκα: http://blog.staaronis3.net/2010/10/19/k ... irama-cpi/

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες