Προώθηση μέσω άρθρων

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
ppetrpp

Προώθηση μέσω άρθρων

Δημοσίευση από ppetrpp » 17 Φεβ 2012 12:04

Καλημέρα σε όλους...
Στα πλαίσια της προώθησης της σελίδας μου, έγραψα ένα άρθρο σχετικό με το περιεχόμενό της και το έστειλα με email σε 50 περίπου ιστοσελίδες προς δημοσίευση. Η πρόταση που τους έκανα ήταν να δημοσιεύσουν το άρθρο μου βάζοντας ως πηγή το link της υποσελίδας μου (που έχω γράψει το άρθρο) και εγώ με τη σειρά μου να γράψω στην υποσελίδα του άρθρου μου, τις ιστοσελίδες (με link) που έχουν δημοσιεύσει το άρθρο μου. Δεν περίμενα την ανταπόκριση που θα είχα. Δημοσίευσαν το άρθρο μου γύρω στις 30 ιστοσελίδες μέχρι στιγμής (το άρθρο το έστειλα εχθές το βράδυ γύρω στις 21:00) και εγώ έχω βάλει συνδέσμους για 10 ιστοσελίδες από αυτές που δημοσίευσαν το άρθρο μου. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Μήπως τιμωρηθεί η ιστοσελίδα μου από τις μηχανές, επειδή έχουν δημοσιεύσει τόσοι πολλοί το άρθρο μου; Να βάλω τα link και των υπολοίπων ιστοσελίδων που μου δημοσίευσαν το άρθρο ή να βγάλω και αυτά που έχω βάλει; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. (οι περισσότερες από τις ιστοσελίδες που έχουν δημοσιεύσει το άρθρο μου (το οποίο είναι σχετικό με την επίδραση της μουσικής στον άνθρωπο), είναι γενικού περιεχομένου, δηλαδή περιοδικά ποικίλης ύλης και ειδήσεων)

andreaslll

Προώθηση μέσω άρθρων

Δημοσίευση από andreaslll » 20 Φεβ 2012 03:22

Αυτοί που ασχολούνται σοβαρά με το article submission γράφουν το άρθρο με κάποιες παραλλαγές για κάθε πρόταση και με αρκετούς διαφορετικούς τίτλους και χρησιμοποιούν ειδικό software που το "περιστρέφει" και καταλήγει σε κάθε σελίδα για δημοσίευση διαφορετικό από τις άλλες. Κάποιοι "άρρωστοι" το περνάνε και από το copyscape για να εξακριβώσουν το βαθμό που είναι διαφορετικό. Αυτό κυρίως γίνεται γιατί οι σοβαρές σελίδες που δέχονται άρθρα δεν επιτρέπουν τις αντιγραφές για να μην το διαγράψουν. Αν αυτές που έστειλες εσύ δεν ασχολούνται με το θέμα, εσύ δεν έχεις κάποιο πρόβλημα. Οι σελίδες ίσως φάνε κάποια ποινή αν αυτό γίνεται κατ' εξακολούθηση καθότι θα έχουν μειωμένη ποιότητα ύλης, οπότε θεωρητικά πρέπει να ψάξεις για σελίδες που δίνουν προσοχή στη λεπτομέρεια.

wbgclient

Προώθηση μέσω άρθρων

Δημοσίευση από wbgclient » 07 Μαρ 2012 09:45

Πιστεύω ότι θα έπρεπε να γράψεις διαφορετικό άρθρο κάθε φορά διότι γράφοντας και δημοσιεύοντας το ίδιο άρθρο θεωρείται duplicate περιεχόμενο και υπάρχει πιθανότητα να βλάψεις την ιστοσελίδα σου.
Αλήθεια θα μπορούσεσ να μου δώσεις αναφορικά κάποιες από τις ιστοσελίδες προς δημοσίευση χρησιμοποίησες; Είναι ελληνικές ή ξένες;

ppetrpp

Προώθηση μέσω άρθρων

Δημοσίευση από ppetrpp » 09 Μαρ 2012 10:19

wbgclient έγραψε:Πιστεύω ότι θα έπρεπε να γράψεις διαφορετικό άρθρο κάθε φορά διότι γράφοντας και δημοσιεύοντας το ίδιο άρθρο θεωρείται duplicate περιεχόμενο και υπάρχει πιθανότητα να βλάψεις την ιστοσελίδα σου.
Αλήθεια θα μπορούσεσ να μου δώσεις αναφορικά κάποιες από τις ιστοσελίδες προς δημοσίευση χρησιμοποίησες; Είναι ελληνικές ή ξένες;
Είναι Ελληνικές οι ιστοσελίδες και κυρίως Ενημερωτικές. Μάλλον όμως δεν έχει σημασία αυτό. Τελικά αποκλείστηκα από τα αποτελέσματα της google και αυτό είναι το σημαντικότερο για μένα. Γνωρίζει κανείς να μου πει πόσο θα κρατήσει ο αποκλεισμός; Μήπως είναι καλύτερα να φτιάξω καινούρια ιστοσελίδα από το να περιμένω πότε θα ξαναεμφανιστώ;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Προώθηση μέσω άρθρων

Δημοσίευση από cordis » 09 Μαρ 2012 16:32

πως το ξέρεις ότι έχεις αποκλειστεί;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

ppetrpp

Προώθηση μέσω άρθρων

Δημοσίευση από ppetrpp » 09 Μαρ 2012 22:48

Από τις αναζητήσεις που έκανα και κάνω στην google. Έβγαινα στην πρώτη σελίδα σχεδόν με όλες τις λέξεις και φράσεις- κλειδιά που είχα δουλέψει στην ιστοσελίδα μου, ενώ τώρα δεν βγαίνω καθόλου ή σε κάποιες από αυτές τις λέξεις ή φράσεις, βγαίνω σε πολύ μεταγενέστερες σελίδες (5η, 6 σελίδα ή και παραπάνω).

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Προώθηση μέσω άρθρων

Δημοσίευση από cordis » 10 Μαρ 2012 13:10

από την στιγμή που βγαίνεις "(5η, 6 σελίδα ή και παραπάνω)" δεν έχεις αποκλειστεί. ;) αν είχες αποκλειστεί για κάποιον λόγο δε θα υπήρχες καθόλου. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

ppetrpp

Προώθηση μέσω άρθρων

Δημοσίευση από ppetrpp » 10 Μαρ 2012 16:03

Έχω αφαιρέσει τα ανταποδοτικά links από την ιστοσελίδα μου και θα αλλάξω το κείμενο στην υποσελίδα που έχω το άρθρο μου. Πιστεύεις ότι είναι αρκετές αυτές αυτές οι ενέργειες για να ξαναεμφανιστώ;

isnogood

Προώθηση μέσω άρθρων

Δημοσίευση από isnogood » 11 Μαρ 2012 19:38

Αυτο που εκανες ειναι ενα ωραιο Link exchange το οποιο το google βρισκει πολυ ευκολα και δεν το παει και καθολου.

Δυο πραγματα:
1. Οταν εχεις inbound links, δεν κανεις τα ιδια outbound(link exchange).
2. Duplicate content και τα links που σου δινουν κανουν περισσοτερο κακο παρα καλο.

Με λιγα λογια, εκανες κρα οτι τα links δεν ειναι οργανικα και οτι εγιναν επιτηδες...

Συγνωμη για το κρα:P

ppetrpp

Προώθηση μέσω άρθρων

Δημοσίευση από ppetrpp » 11 Μαρ 2012 22:27

Τελικά διέγραψα τη σελίδα με το άρθρο. Γνωρίζει κανείς να μου πει πόσο περίπου διαρκεί η ποινή από την google;

isnogood

Προώθηση μέσω άρθρων

Δημοσίευση από isnogood » 12 Μαρ 2012 00:39

Τι εννοεις εχεις αποκλειστει;

πηγαινε στο google και γραψω site:mydomain.com

οπου mydomain.com βαλε το site σου! Αν υπαρχεις τοτε εισαι καλα!

Ποσο καιρο εχεις την σελιδα? Αν ειναι καινουργια (κατω απο 3 μηνες π.χ) τα πανω κατω ειναι συχνα.

Αν τα links που εκανες επηρεασαν την θεση σου αρνητικα τοτε πρεπει να περιμενεις μεχρι να περασει το googlebot απο την ιστοσελιδα σου και για να ξαναγινει assess.

Για χρονικο διαστημα ακριβως δεν ξερω να σου πω (θα σου πω ακυρα πραγματα) γιατι μπορει να ειναι απο 2 μερες μπορει και 2 μηνες...Κανε μερικα posts στην σελιδα σου να ερθει κανα bot!

Mην ανησυχεις και συνεχισε να φτιαχνεις την σελιδα σου να μην εχει γινει τιποτα. Θα επιστρεψει...

ppetrpp

Προώθηση μέσω άρθρων

Δημοσίευση από ppetrpp » 12 Μαρ 2012 00:51

Ελπίζω να είναι έτσι όπως τα λες isnogood! Υπάρχει το domain μου. Ίσως δεν το είπα εγώ καλά. Εννοούσα ότι έχω υποβαθμιστεί πάρα πολύ στα αποτελέσματα. Σκέψου ότι από την 1η σελίδα που βρισκόμουν, έχω υποβαθμιστεί στην 5,6 ή ακόμα και 18,19 σελίδα σε κάποιες λέξεις -κλειδιά (που επαναλαμβάνω έβγαινα στην 1 σελίδα...). Τη σελίδα μου την ανανεώνω 2-3 φορές την εβδομάδα, βάζοντας συνεχώς νέα και πρωτότυπα (δικά μου) κείμενα. Δεν ξέρω όμως μέχρι να ανακάμψει η σελίδα, πόσο καιρό θα χρειαστεί... (Η ιστοσελίδα μου είναι περίπου 3 ετών)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες