την γνωμη σας για το blog μου

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
terios

Δημοσίευση από terios » 17 Φεβ 2012 17:49

βασικά ειναι η πρώτη φορά που φτιάχνω blog και δεν εχω ιδεα απλως προσπάθησα απο μονος μου να βρω κάποια πράγματα. Τι διορθώσεις μου προτείνετε. Βασικά το έφτιαξα για να μπορει καποιος να βρει περισσότερες πληροφορίες σχετικα με το ελαιόλαδο που παράγω ωστε να το πουλάω μετά με τον τενεκέ .

http://oreinoselaionas.blogspot.com/

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 17 Φεβ 2012 20:54

για αρχη καλο ειναι
μια γνωμη ειναι οτι εχεις στο footer (κατω μερια σελιδας) θα ειναι καλυτερο να ειναι δεξια

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 17 Φεβ 2012 21:41

1. Κάνε κάτι που τίποτα δεν θα κουνιέται.

2. Δες τι είναι πιο σημαντικό στο περιεχόμενο που θέλεις ο κόσμος να βλέπει και βάλτο ανάλογα.
Για παράδειγμα κάνε την ερώτηση στον εαυτό σου:

Τι είναι πιο σημαντικό; Τα άρθρα αυτά http://d.pr/wcFY ή το περιεχόμενο των σελίδων αυτών; http://d.pr/EY23

Αν είναι πιο σημαντικές οι σελίδες αυτές, γιατί δεν βλέπω καθόλου περιεχόμενο μέσα στην κεντρική σελίδα και βλέπω αυτά τα άρθρα;

3. Βγάλε όλες τις φωτογραφίες που έχεις στο background και χρησιμοποίησε ήπιων τόνων χρώματα ( το ένα το έχεις βρει - πράσινο-λαδί - απλά βρες έναν τόνο που δεν κουράζει )
και το περιεχόμενο σου κοίτα να διαβάζεται. Αυτό δε διαβάζεται http://d.pr/Vu5f

4. Προέτρεψε τους επισκέπες να επικοινωνήσουν μαζί σου για το λάδι. Έχεις πάνω δεξιά ένα μικρό link επικοινωνία http://d.pr/NFmz που μέσα έχεις με σχόλιο(!) το email σου.
Βάλε τηλέφωνο, email πάνω από τη φόρμα επικοινωνίας και μετά τη φόρμα.
Στην κεντρική σελίδα, κάτω από το περιεχόμενο που θα βάλεις, βάλε μια μεγάλη περιοχή προτροπής για επικοινωνία. Καλέστε μας γιατί το λάδι μας σας κάνει να μην ψηφίσετε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ στις επόμενες εκλογές π.χ ή κάτι που να πείσει τον άνθρωπο να επικοινωνήσει μαζί σου.

5. Το blogger δεν κάνει για αυτή τη δουλειά.

6. Έχω ένα στρέμμα και θέλω να βάλω ελιές αλλά δε το έχω ξανακάνει και προσπάθησα μόνος μου να βάλω κάποια πράγματα, να φυτέψω να οργώσω και γω δε ξέρω τι άλλο χρειάζεται, απλά θέλω να βγάλω δικό μου λάδι. Έχεις καμιά συμβουλή;
Απάντηση: Όσο θα παράγω το δικό μου λάδι από τις συμβουλές σου, άλλο τόσο κι εσύ θα πουλήσεις λάδι από τις δικές μου.

Με άλλα λόγια, δεν μπορείς ούτε να μάθεις πως γίνεται η παραγωγή ελαιόλαδου από ένα forum, ούτε πως γίνεται η κατασκευή ιστοσελίδων. Πρέπει να λερώσεις για πολύ καιρό τα χέρια σου με λάσπη και κώδικα και χώμα για να μάθεις να τα κάνεις και τα 2 και να ασχοληθείς πολλές πολλές ώρες μέχρι να φτάσεις σε ένα επίπεδο που θα πεις, εδώ είμαστε, τα έκανα όλα σωστά, περιμένω αποτελέσματα.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 17 Φεβ 2012 21:52

Να δώσεις επιπλέον προσοχή στην ορθογραφία και τον τονισμό όλων των κειμένων. Επίσης στην σελίδα «Τοποθεσία» θα μπορούσες να έχεις κάποιον μικρό χάρτη πχ. από το Google maps ή ότι άλλη βοηθητκή περιγραφή.
Τα κείμενα θα πρότεινα να αραιώσουν ελαφρώς και να χωριστούν σε παραγράφους.
Καλή η προσπάθεια, εύχομαι καλή επιτυχία.
Από ιδιώτη παράγωγο …..
Η διαδικασία του μαζέματος του ελαιοκάρπου ξεκίνα
σε οποιαδήποτε μεταφορική εταιρία τις αρέσκεια σας
Κάθε μέρα ο ελαιόκαρπος που έχει συλλέγει
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 17 Φεβ 2012 22:41

Αν όντως δεν έχεις ιδέα και προσπάθησες απλώς τότε όπως και να έχει θα σου πώ
κι ένα "μπράβο" για να πάρεις δύναμη να συνεχίσεις!
Ξεκινώντας από το μηδέν τα πράγματα είναι δύσκολα κι ό,τι κι αν καταφέρεις τελικά
να ανεβάσεις αξίζει, τουλάχιστον για την προσπάθεια και τον κόπο σου.

Δεν είμαι καθόλου ειδική και ικανή να σου προτείνω πολλά ή να σε κατακρίνω.
Ακολούθησε όμως τις παραπάνω συμβουλές γιατί οι περισσότερες θεωρώ έχουν βάση,
...κάτι παραπάνω ξέρουν οι προλαλήσαντες:)

Δεν το περιηγήθηκα με λεπτομέρεια, αλλά από μια γρήγορη ματιά και μόνο ως
επισκέπτρια συμφωνώ απολύτως με το σχόλιο για τα του footer και για το φόντο σου
γιατί στο μάτι με την πρώτη επίσκεψη δεν "χτυπάνε" καλά. Οι ελιές είναι κουραστικές
και το footer μοιάζει λίγο "αταίριαστο". Καλά, για τον έλεγχο στην ορθογραφία δεν το συζητώ!

Καλή συνέχεια και Καλή Επιτυχία!

terios

Δημοσίευση από terios » 17 Φεβ 2012 22:57

ευχαριστώ για τις απάντησης σας. Οπως ειπα δεν εχω ιδέα απο blog και απο μόνος μου μεσώ internet και ψάχνοντας το έφτιαξα. Για αυτο έκανα ερώτηση γιατι σε οποιος γνωστούς το ειπα μου ειπαν τέλειο οταν εισαι σχετικά ασχετος ολα αυτα σου φαίνονται τελεία.. οποτε θα κρατήσω σαν βασικό χρώμα το λαδι και θα ψαξω ενα αλλο χρώμα να το ταιριαξω . Οσο για εκει που λεω τοποθεσία εχω σκοπο να γραψω καποια λογια για την ιστορια του τοπου μου και για τι σχεση εχει με τους ελαιωνες. Θα εμπλουτίσω και τα περιοχομενα και οταν κανω τις αλλαγές θα σας ενημερώσω να ριξετε μια ματια. ευχαριστώ και παλι που κάνατε τον κοπο

terios

Δημοσίευση από terios » 23 Φεβ 2012 19:59

Γεια σας. θα ήθελα να σας ρωτήσω πως γίνετε να βάλω υποσέλιδες στις σελίδες του μενού. Δηλαδή να πατάω πανω στο όνομα μιας σελιδας που εχω στο μενου και αυτο να ανοίγει άλλες σελίδες να διαλέξω για να ανοίξει. Γίνετε αυτό?

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 23 Φεβ 2012 20:51

Mενού δεν έχω βάλει για να σου απαντήσω σε αυτό... αλλά να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι;!

Πως έχεις χρησιμοποιήσει ελληνική γραμματοσειρά στο banner από το flashvortex.
που έχεις στο υποσέλιδό σου;;;

terios

Δημοσίευση από terios » 23 Φεβ 2012 21:47

την γραμματοσειρά την βρήκα στο σιτε μέσα

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 23 Φεβ 2012 22:05

Δεν βρίσκω πού μπορεί υποστηρίξει ελληνικά γράμματα - ελληνική γλώσσα,
αλλά θα το ξαναψάξω. Σε ευχαριστώ, καλή συνέχεια.

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 24 Φεβ 2012 20:41

terios έγραψε:βασικά ειναι η πρώτη φορά που φτιάχνω blog και δεν εχω ιδεα απλως προσπάθησα απο μονος μου να βρω κάποια πράγματα. Τι διορθώσεις μου προτείνετε. Βασικά το έφτιαξα για να μπορει καποιος να βρει περισσότερες πληροφορίες σχετικα με το ελαιόλαδο που παράγω ωστε να το πουλάω μετά με τον τενεκέ .

http://oreinoselaionas.blogspot.com/
Καλησπέρα πατρίδα. Πολύ καλή δουλειά για αρχή. Είμαι και γω από τη Λέσβο, εσύ από ποια περιοχή είσαι;

terios

Δημοσίευση από terios » 24 Φεβ 2012 20:43

απο Γερα , παπαδο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες