Δε μου εμφανίζει την εικόνα του άρθρου

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
07

Δημοσίευση από 07 » 17 Φεβ 2012 21:33

Καλησπέρα! Πρόσφατα , έβαλα ένα καινούριο θέμα στο wordpress. Προέκυψε όμως ένα πρόβλημα. Στα άρθρα που στέλνω εμφανίζει αριστερά μια photo μέσα από το template. Όταν ανοίγεις να διαβάσεις το άρθρο τότε μόνο φαίνεται η photo που έχει ανέβει μαζί με το κείμενο.
Πως μπορώ να το αλλάξω αυτό?

Άβαταρ μέλους
07

Δημοσίευση από 07 » 17 Φεβ 2012 21:36

Έχω βρει σε ποιο σημείο του κώδικα είναι η συγκεκριμένη εντολή που εμφανίζει την εικόνα. Ψάχνω τη μεταβλητή που κρατάει την εικόνα στο άρθρο

Κώδικας: Επιλογή όλων

<?php
								$ibizmag_post_excerpt = $post->post_content;
								$boxed_postimg_90px = get_option&#40;$post->ID.'_boxed_postimg_90px'&#41;;
								$boxed_postimg_90px = &#40;strlen&#40;$boxed_postimg_90px&#41; == 0&#41; ? get_template_directory_uri&#40;&#41; . '/images/150-sample.jpg' &#58; $boxed_postimg_90px;
						?>

Δηλαδή , δεν χρειάζομαι την sample.jpg αλλά την εκάστοτε photo που βάζω μέσα στο άρθρο

Άβαταρ μέλους
Panagiotis_Gkatzelidis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Panagiotis_Gkatzelidis » 18 Φεβ 2012 09:14

Έτσι όπως το καταλαβαίνω κατά τη δημιουργία νέου άρθρου έχει κάποιο option πιο κάτω όπου βάζεις το url του thumbnail σου. Αν θέλεις πάντως να εμφανίσεις το thumbnail του featured image που έχεις θέσει στο post σου προτείνω να αλάξεις τον κώδικα κάπως έτσι:

<?php
                        $ibizmag_post_excerpt = $post->post_content;                   
                        $boxed_postimg_90px = get_the_post_thumbnail&#40;$post->ID, 'thumbnail'&#41;;
                        $boxed_postimg_90px = &#40;has_post_thumbnail&#40; $post->ID&#41;&#41; ? get_template_directory_uri&#40;&#41; . '/images/150-sample.jpg' &#58; $boxed_postimg_90px;
                  ?>
Τώρα βέβαια που και πως χρησιμοποιεί το template το $boxed_postimg_90px όυτε ξέρω. Επίσης δεν ξέρω αν θα πρέπει το image σου να είναι ακριβώς 90px αλλίως τα δείχνει όπως να'ναι. Αν ναι τότε μπορείς να αλλάξεις τη δεύτερη γραμμή σε
$boxed_postimg_90px = get_the_post_thumbnail($post->ID, 'full'); κα να βάζεις featured images των 90px ή να πας στα settings -> media και να αλλάξεις το width των thumbnail σε 90px (θα πρέπει να ξαναφορτώσεις τα ήση υπάρχοντα featured images ώστε να κοπούν σωστά).

Αν δεν είναι ενεργοποημένα τα thumbnails για τα posts τότε πας στο functions.php του theme και προσθέτεις στο τέλος αυτό:

add_theme_support&#40; 'post-thumbnails' &#41;;
και έπειτα προσθέτεις στο κάθε post σου ένα featured image.
Panagiotis Gkatzelidis - freelance web designer
// www.pgworks.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης