Μενου στο blog spot

θέματα που αφορούν τον Blogger.com (Blogspot) και τα blogs που κάνουν hosting στην πλατφόρμα αυτή.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
dimnas
Επικοινωνία:

Μενου στο blog spot

Δημοσίευση από dimnas » 18 Φεβ 2012 08:37

Καλημέρα σε όλους.
Έχω ένα blog και πρόσθεσα ακόμα δύο σελίδες. Μπορεσα να βάλω κάποιες φορές τις σελίδες να φαίνονται ως μενού αλλά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Σε κάθε σελίδα μπορώ να αναρτώ μόνο κείμενοκαι φωτογραφίες και όχι ξεχωριστές αναρτήσεις όπως γίνεται στην αρχική σελίδα. Αυτό βέβαια το έχω δει να υπάρχει σε πολά blog της blogspot αλλά ο editor της blogspot δεν μουυ δείνει έτοιμη αυτή τη λύση. έψαξα σε κάποια templates αλλά ένα που βρήκα να το κάνει απλά πήρα ένα αρχείο σε php και ως αρχάριος δεν κατάφερα να το ανεβάσω. Μάλιστα κάποια πρότυπα άλλαζαν εντελώς τη δομή του blog, ή δεν με άφηναν να κάνω αλλαγές στα ονόματα των καρτελών.
Ευχαριστώ
Εύχομαι σε όλους να έχετε ένα ευχάριστο Σαββατοκύριακο.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Μενου στο blog spot

Δημοσίευση από cordis » 18 Φεβ 2012 11:07

Δειξε μας μια σελιδα που το κανει οπως θες για να σουπουμε ;-)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μενου στο blog spot

Δημοσίευση από fiskilis » 18 Φεβ 2012 12:42

συνηθως την πρωτη φορα στην επεξεργασια Σελιδων σου προτεινει καταλληλες θεσεις πανω η δεξια η αριστερα αναλογα το template που εχεις

Secra
Επικοινωνία:

Μενου στο blog spot

Δημοσίευση από Secra » 19 Φεβ 2012 14:25

Δε μπορείς να βάλεις μέσα στις σελίδες πολλές αναρτήσεις, για αυτό λέγονται στατικές, βάζεις δηλαδή ένα στάνταρ περιεχόμενο που δε θα ήθελες να αλλάζει συχνά, όπως πχ "Σχετικά με εμάς", "Επικοινωνία", κτλ...

Αυτό που είπες με το php αρχείο δεν το κατάλαβα καθόλου, και δεν ξέρω αν χρειάζεται σε κάτι.

Μπορείς να κάνεις αυτό που (αν κατάλαβα καλά) θες με τη χρήση ετικετών. Δηλαδή εφαρμόζεις σε όσες αναρτήσεις θες μια ετικέτα και φτιάχνεις ένα μενού που θα οδηγεί στις αναρτήσεις που έχεις εφαρμόσει αυτή την ετικέτα.

Ρώτα για λεπτομέρειες αν δεν τα είπα καλά. :)

airy

Μενου στο blog spot

Δημοσίευση από airy » 20 Φεβ 2012 20:10

Ίσως αυτό που έχεις δει και χρειάζεσε είναι τα labels. Δηλαδή βάζεις στα άρθρα σου label αναλόγως της κατηγορίας που θες και ακολούθως πειράζεις των κώδικα του μενού του template σου προσθέτωντας κουμπιά προς τα labels.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Blogspot.com - Blogger”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες