Κατάσταση εγγραφής Status

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
lios1984

Δημοσίευση από lios1984 » 21 Φεβ 2012 21:37

Θέλω να μπορώ να παρακολουθήσω την πορεία μιας υπόθεσης πχ μια παραγγελία.
Ας υποθέσουμε ότι καταστάσεις μιας παραγγελίας είναι Αίτηση, Αναμονή εμπορεύματος, Αποστολή σε πελάτη, Ολοκλήρωση. Για κάθε μία από αυτές τις καταστάσεις υπάρχει κι ένας αντίστοιχος πίνακας που κρατά λεπτομερή στοιχεία αυτών των παραγγελιών. Εγώ αυτό που θέλω είναι να ενημερώνεται κάποιο πεδίο όταν εισα΄γεται μια εγγραφή σε ένα πίνακα. Για παράδειγμα:
1. Παραγγέλνει ο Α.Β. Καταχωρείται εγγραφή στον πίνακα Αϊτηση και το πεδίο Status είναι Αίτηση.
2. Όταν στον πίνακα Αναμονή εμπορεύματος εισαχθεί εγγραφή που να αφορά την παραγγελία του Α.Β. θε΄λω να ενημερώνεται το πεδίο Status και να γίνεται Αναμονή εμπορεύματος.
3. Παρομοίως, όταν στον πίνακα Αποστολή σε πελάτη εισαχθεί εγγραφή που να αφορά πάλι τον Α.Β. το Status να γίνεται Αποστολή σε πελάτη.

Τι λέτε κι εσείς;; Προσπαθώ να αποφύγω το απλούστατο Listbox με τις καταστάσεις το οποίο θα ενημερώνεται χειροκίνητα.

c_foto

Δημοσίευση από c_foto » 17 Μάιος 2012 10:58

Καλημέρα, θα άξιζε τον κόπο να μελετήσεις την βάση Northwind (πρότυπο της access 2007) Που ενημερώνει την status με τον τρόπο που περιγράφεις.

Αν την μελετήσεις θα μπείς στο νόημα...
Φιλικά Χρήστος

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες