Πληροφορίες για έναρξη εταιρίας στην Αγγλία

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 21 Φεβ 2012 23:08

Λοιπόν καταρχήν έχω πετυχει πολλές φορές και προτείνεται το http://www.companiesmadesimple.com/ για έναρξη εταιρίας που δεν θα κάνει ΕΜΠΟΡΙΟ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ( δεν ενδιαφερομαι να κάνω εμπόριο προιοντων ).
Αυτή η ιστοσελίδα εκτός από την ενάρξη εταιρίας, την αλληλογραφία, ανοιγμα αγγλικού τραπεζικού λογαριασμού και κάποια άλλα διαδικαστικά, σου παρέχει και όλα τα φορολογικά και λογιστικά μέσα σε κάποιο πακέτο;
Υπάρχει κάποια άλλη ιστοσελίδα ( ας πούμε κρατική ιστοσελίδα - οργανισμός της Αγγλίας που πρέπει να υποβάλλεις αίτηση ) μαζί με αυτή την αίτηση στην πρώτη ιστοσελίδα;;;
Θα ήθελα να απαντήσει όποιος γνωρίζει πάνω σε αυτό και μεσω προσωπικου μηνυματος αν θελει καποιος να παραθεσει πληροφοριες ( αν δεν θελει εδω δημοσίως ) αλλα και να μου προτείνει ανθρώπους έμπιστους που θα ξέρουν.
Δυστυχώς ψάχνω λογιστές και δεν ξέρουν πάνω σε αυτό....
Εικόνα

nanopak
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nanopak » 22 Φεβ 2012 14:56

Hello,

Δοκίμασε το www.taxexperts.gr.
Έχουν αρκετές πληροφορίες για Αγγλία και μεγάλη εμπειρία στο θέμα αυτό.

ΠΡΟΣΟΧΗ με την ίδρυση εταιριών online !!!!!!!
Δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα....
www.taxexperts.gr | Το εγκυρότερο Tax Portal για Διεθνή Φορολογία

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Φεβ 2012 17:33

Αφου ειναι δικο σου, γιατι δε μας λες κι εμας τιποτα εδω; :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 22 Φεβ 2012 17:37

χαχαχαχαχαχαχα

nanopak
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nanopak » 22 Φεβ 2012 17:58

Τι θέλεις να μάθεις Cordis ?

Έχω κάνει αρκετά post για να βοηθήσω τους φίλους του forum.

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 22 Φεβ 2012 18:02

ο Cordis μαλλον τιποτα ο φιλος ο Σπυρος ομως ναι. απλα επειδη μιλας και λες "Έχουν αρκετές πληροφορίες για Αγγλία και μεγάλη εμπειρία στο θέμα αυτό. " ενω μιλας για δικια σου σελιδα ειναι λιγο καπως

nanopak
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nanopak » 22 Φεβ 2012 18:18

take it or leave it man. etsi milaw...

opoios den goustarei googlarei idrysi etairias stin agglia kai vgazei akri monos tou

den ftanei pou prospa8w na noi8isw, me eironeuesai kai apo panw ?

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 22 Φεβ 2012 18:21

δεν ειρωνευομαι και χαλαρωσε κανεις δεν θα ελεγε τιποτα αν ελεγες εχω πολλες πληροφοριες στη σελιδα μου!!

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 23 Φεβ 2012 01:04

σχετικα με το αρχικο ποστ μου, τι γνωρίζουμε για την ιστοσελίδα που παρέθεσα;
Εικόνα

kochtgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kochtgr » 24 Φεβ 2012 09:15

Πολύ ενδιαφέρον θέμα, τους τελευταίους μήνες προσπαθώ να βρω πληροφορίες για άνοιγμα ελληνικής επιχείρησης παροχής υπηρεσιών σε πελάτες στο εξωτερικό αλλά μόνο εμπόδια συναντώ οπότε με μια επιχείρηση με έδρα την Αγγλία τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο εύκολα.

Όποιος ξέρει εκτός από την διαδικασία έναρξης τι ισχύει λογιστικά καθώς και πιό είναι το κόστος για λογιστική υποστήριξη μιας εταιρίας στην Αγγλία (που από όσο ξέρω πρέπει να είναι πολύ χαμηλότερο από εδώ)

Όσο για τον φίλο nanopak οι γνώσεις του θα μας ήταν υπερπολύτιμες αλλά πριν χρειαστεί να πληρώσουμε θα πρέπει να ξέρουμε τι ισχύει για να ξέρουμε αν αξίζει η όλη διαδικασία καθώς και πιο είναι το κόστος. Στην συνέχεια δεν νομίζω να έχει κανένας πρόβλημα να πληρώσει για τις υπηρεσίες του αλλά πρώτα θα πρέπει να ξέρουμε τα διαδικαστικά και λογιστικά θέματα...
Online Opportunities, SEO, Social Media Marketing and More...
http://www.OpportunitiesPlanet.com

nanopak
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nanopak » 24 Φεβ 2012 09:36

kochtgr,

"αλλά πρώτα θα πρέπει να ξέρουμε τα διαδικαστικά και λογιστικά θέματα..."

Σαν να λέω δηλαδή εγώ σε ένα προγραμματιστή
"εξήγησέ μου πως λειτουργεί το internet, για να αποφασίσω αν θα μου φτιάξεις το website".

Σου φαίνεται λογικό αυτό ?

Πίσω από το Corporate & Tax Planning υπάρχουν πολλά κιλά γνώσης και εμπειρίας που κανένας δεν θα στα δώσει δωρεάν. Ειδικά όταν τα άτομα που μπορούν να το κάνουν σωστά στην Ελλάδα είναι μετρημένα στα δάκτυλα. Εναλλακτικά πας στο λογιστή της γειτονιάς ή τρως τα μούτρα σου μέσω internet.

Δεύτερον, η παρακολούθηση μία Αγγλικής εταιρίας δεν είναι πιο οικονομική από ότι μία Ελληνική, εφόσον θέλεις να γίνονται τα πράγματα σωστά. Έχω γράψει και άλλα posts για τις Αγγλικές εταιρίες.

Τέλος, αν το management, το ownership & το operation αυτής της εταιρίας είναι στην Ελλάδα, είναι υποχρεωτικό να κάνεις Ελληνική εταιρία και να πληρώνεις φόρο εδώ.

kochtgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kochtgr » 24 Φεβ 2012 14:23

nanopak έγραψε:kochtgr,

"αλλά πρώτα θα πρέπει να ξέρουμε τα διαδικαστικά και λογιστικά θέματα..."

Σαν να λέω δηλαδή εγώ σε ένα προγραμματιστή
"εξήγησέ μου πως λειτουργεί το internet, για να αποφασίσω αν θα μου φτιάξεις το website".

Σου φαίνεται λογικό αυτό ?

Πίσω από το Corporate & Tax Planning υπάρχουν πολλά κιλά γνώσης και εμπειρίας που κανένας δεν θα στα δώσει δωρεάν. Ειδικά όταν τα άτομα που μπορούν να το κάνουν σωστά στην Ελλάδα είναι μετρημένα στα δάκτυλα. Εναλλακτικά πας στο λογιστή της γειτονιάς ή τρως τα μούτρα σου μέσω internet.

Δεύτερον, η παρακολούθηση μία Αγγλικής εταιρίας δεν είναι πιο οικονομική από ότι μία Ελληνική, εφόσον θέλεις να γίνονται τα πράγματα σωστά. Έχω γράψει και άλλα posts για τις Αγγλικές εταιρίες.

Τέλος, αν το management, το ownership & το operation αυτής της εταιρίας είναι στην Ελλάδα, είναι υποχρεωτικό να κάνεις Ελληνική εταιρία και να πληρώνεις φόρο εδώ.
Τι ακριβώς εννοείς ότι πρέπει να υπάρχει ελληνική εταιρία?
Το management και operation είναι παγκόσμιο αρκεί να υπάρχει internet αφού πρόκειται για παροχή υπηρεσιών μέσω διαδικτύου. Για φόρο εννοείται ότι θα πληρώνεις στην Ελλάδα για μέρισμα 25% και ότι έσοδο υπάρχει ως μισθός από την εταιρία θα φορολογείται ως φυσικό πρόσωπο στην Ελλάδα, πέραν αυτού τι άλλο θα μπορούσε να φορολογηθεί στην Ελλάδα?

Το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν είναι απλώς η φορολογία (αν και είναι σημαντικό από την στιγμή που δεν μπορείς να προυπολογίσεις τα έξοδα σου και κάθε χρόνο όλα αλλάζουν) το κυριότερο είναι η γραφειοκρατία και τα εμπόδια που σου βάζει το κράτος ειδικά για τον τομέα τον δικό μας αν θες να έχεις συναλλαγες με το εξωτερικό (αλήθεια ισχύει ότι θα πρέπει να ζητάς χαρτιά για άσκηση επαγγέλματος από πελάτη επιχείρηση εκτός Ε.Ε για να του κόψεις τιμολογιο?)

nanopak
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nanopak » 24 Φεβ 2012 14:31

"Το management και operation είναι παγκόσμιο αρκεί να υπάρχει internet αφού πρόκειται για παροχή υπηρεσιών μέσω διαδικτύου. "

Εγώ δεν ισχυρίζομαι ότι ξέρω Html. Εσύ τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ξέρεις φορολογικό δίκαιο ?

Αυτό που γράφεις δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.

Το μοναδικό πράγμα που αναγνωρίζει ο νομοθέτης ότι δεν έχει εντοπιότητα είναι η ναυτιλία. Κατά τα άλλα το internet αντιμετωπίζεται όπως ο μπαρμέρης (που δεν μπορεί να κουρεύει στην Ελλάδα και να τιμολογεί από το Περού).

"αλήθεια ισχύει ότι θα πρέπει να ζητάς χαρτιά για άσκηση επαγγέλματος από πελάτη επιχείρηση εκτός Ε.Ε για να του κόψεις τιμολογιο?"

Ναι. Έχει να κάνει με την αντιμετώπιση του ΦΠΑ.

kochtgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kochtgr » 24 Φεβ 2012 15:15

Ευχαριστώ για την απάντηση nanopak,
Οπότε πια είναι η λύση που θα πρότεινες σε κάποιον που θέλει να παρέχει υπηρεσίες μέσω διαδυκτίου σε πελάτες κυρίως από Αμερική και Ηνωμένο Βασίλειο έτσι ώστε να μην χρειάζεται να ζητάει χαρτιά (λες και είναι εφορία) τα οποία ο πελάτης δεν θα μπει καν στη διαδικασία να τα στείλει και απλώς θα αγοράσει από αλλού?

Αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που κάνει την ιδρυση Αγγλικής εταιρίας ελκυστική για μένα γιατί αλλιώς απλούστατα σύμφωνα με τα παραπάνω δεν μπορεί να υπάρξει επιχείρηση!
Online Opportunities, SEO, Social Media Marketing and More...
http://www.OpportunitiesPlanet.com

nanopak
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nanopak » 24 Φεβ 2012 15:22

ΧΑ !

Βλέπεις πως μπορείς να την πατήσεις ?

Είναι πιθανό να πρέπει να χρεώσει και η Αγγλική εταιρία, Αγγλικό ΦΠΑ προς μη κοινοτικούς πελάτες ανάλογα με τον πελάτη, τη χώρα του και το αντικείμενο της σύμβασης.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης