Πληροφορίες για έναρξη εταιρίας στην Αγγλία

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

kochtgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kochtgr » 24 Φεβ 2012 15:44

Από όσο ξέρω σύμφωνα με αυτό http://ec.europa.eu/taxation_customs/ta ... dex_en.htm
δεν υπάρχει ΦΠΑ για παροχή υπηρεσιών μέσω διαδικτύου προς χώρε εκτός Ε.Ε
Online Opportunities, SEO, Social Media Marketing and More...
http://www.OpportunitiesPlanet.com

kochtgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kochtgr » 24 Φεβ 2012 15:47

Και μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς ότι πρέπει να υπάρχει ελληνική εταιρία. Ο λόγος που ρωτώ είναι ότι δεν πρόκειται να υπάρχει γραφείο στην Ελλάδα, ούτε Έλληνες υπάλληλοι ούτε Έλληνες προμηθευτές ούτε καν Έλληνες πελάτες...

kochtgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kochtgr » 24 Φεβ 2012 16:02

Ακόμα και να υπήρχε χρέωση ΦΠΑ δεν θα υπήρχε πρόβλημα το πρόβλημα έχει να κάνει στις σχέσεις μου με τους πελάτες όπου είναι αδύνατον να τους ζητήσω επίσημα χαρτιά και να μου τα στείλουνε, θα τους ακουστεί σαν κάτι εξωγήινο, εκτός αν το όλο πρόβλημα λύνεται από την στιγμή που όλες οι συναλλαγές θα γίνονται μέσω payment processor με χρήση πιστωτικής/χρεωστικής κάρτας ή paypal όπου φυσικά έχουν δώσει τα στοιχεία τους στην τράπεζα τους ή στο paypal και όλες οι συναλλαγές καταγράφονται ηλεκρονικά...

nanopak
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nanopak » 27 Φεβ 2012 20:57

Η αλήθεια είναι ότι τα πράγματα δεν είναι ξεκάθαρα και στο τέλος της ημέρας η εγκυρότητα αυτού που κάνεις το ελέγχει κάποιος άλλος και όχι εγώ.

Επίσης ισχύει ότι οι υπηρεσίες εκτός ΕΕ δεν υπόκεινται σε ΦΠΑ.

Αν η εταιρία αυτή δεν μανατζάρεται από την Ελλάδα (άμεσα ή έμεσα) δεν έχεις λόγο να ασχολείσαι με τις διατυπώσεις αυτές.
www.taxexperts.gr | Το εγκυρότερο Tax Portal για Διεθνή Φορολογία

kochtgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kochtgr » 28 Φεβ 2012 13:11

Δεν απάντησες για ποιον λόγο θα μπορούσε να χρειαστεί ελληνική εταιρία για άνοιγμα εταιρίας στην Αγγλία!

Από όσα έχω ψάξει και έχω μάθει χρειάζονται τα παρακάτω για να ανοίξεις μια limited company στην Αγγλία:

Registered Office Address
This address will be used for statutory mail from Companies House and HM Revenue & Customs. Your registered office is required to be in England & Wales, Scotland or Northern Ireland. Cannot be a PO Box.

Director Details (Min 1)
First name
Last name
Date of Birth (Must be 16 years or older)
Nationality
Occupation
Country of Residence
Residential Address
3 Security Questions (these act as an online signature)
First three letters of Town of birth
Last three digits of Telephone number
First three letters of Eye colour

Shareholder Details (Min 1 - can be the director)
First name
Last name
Residential Address
Share Currency (GBP, EUR, USD)
Number of Shares
Value Per Share

Όπου στην δική μου περίπτωση και προφανώς και του φίλου Spyrostagas που άνοιξε το θέμα, ο Director καθώς και ο Μέτοχος θα είναι το ίδιο πρόσωπο (εγώ) που φυσικά είμαι κάτοικος Ελλάδας. Οπότε ποιος ο λόγος να ανοίξεις ελληνική εταιρία?
Και τι εννοείς αν μανατζάρεται από την Ελλάδα? (Όπως προείπα μια επιχείρηση παροχής υπηρεσιών διαδικτύου μανατζαρεται από οπουδήποτε στον κόσμο ένω δεν θα έχει γραφείο στην Ελλάδα μόνο στην Αγγλία) Ακόμα λογικά λόγω του ότι η Αγγλία είναι μέλος της Ευρωπαικής Ένωσης τα πράγματα είναι πιο εύκολα...

nanopak
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nanopak » 28 Φεβ 2012 14:55

"Όπου στην δική μου περίπτωση και προφανώς και του φίλου Spyrostagas που άνοιξε το θέμα, ο Director καθώς και ο Μέτοχος θα είναι το ίδιο πρόσωπο (εγώ) που φυσικά είμαι κάτοικος Ελλάδας. Οπότε ποιος ο λόγος να ανοίξεις ελληνική εταιρία?
Και τι εννοείς αν μανατζάρεται από την Ελλάδα? (Όπως προείπα μια επιχείρηση παροχής υπηρεσιών διαδικτύου μανατζαρεται από οπουδήποτε στον κόσμο ένω δεν θα έχει γραφείο στην Ελλάδα μόνο στην Αγγλία) Ακόμα λογικά λόγω του ότι η Αγγλία είναι μέλος της Ευρωπαικής Ένωσης τα πράγματα είναι πιο εύκολα..."

Οκ... Λοιπόν, αυτή η εταιρία από ποιόν θα μανατζάρεται και που ?

Δεν μου απαντάς σε αυτό φίλε

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 28 Φεβ 2012 17:10

Είπε από οπουδήποτε στον κόσμο. Λογικά από τον ίδιο.
Γίνονται πραγματάκια

kochtgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kochtgr » 28 Φεβ 2012 17:34

nanopak έγραψε:"Όπου στην δική μου περίπτωση και προφανώς και του φίλου Spyrostagas που άνοιξε το θέμα, ο Director καθώς και ο Μέτοχος θα είναι το ίδιο πρόσωπο (εγώ) που φυσικά είμαι κάτοικος Ελλάδας. Οπότε ποιος ο λόγος να ανοίξεις ελληνική εταιρία?
Και τι εννοείς αν μανατζάρεται από την Ελλάδα? (Όπως προείπα μια επιχείρηση παροχής υπηρεσιών διαδικτύου μανατζαρεται από οπουδήποτε στον κόσμο ένω δεν θα έχει γραφείο στην Ελλάδα μόνο στην Αγγλία) Ακόμα λογικά λόγω του ότι η Αγγλία είναι μέλος της Ευρωπαικής Ένωσης τα πράγματα είναι πιο εύκολα..."

Πως δεν σου απαντάω αφού σου είπα director (διευθυντής-μάνατζερ πες το όπως θες) θα είμαι εγώ ο ίδιος, και το που στο απάντησα, από οπουδήποτε στον κόσμο με γράφείο στο Λονδίνο (που είναι μεσα στο πακέτο που προσφέρει το συγκεκριμένο site) φυσικά αφού είμαι κάτοικος Ελλάδος είναι αυτονόητο που θα είμαι εγώ αλλά και στις Σεϋχέλες να είμαι πάλι την ίδια δουλεια μπορώ να κάνω...

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 01 Μαρ 2012 23:00

και τελικά που καταλήγουμε; :)
Εικόνα

kochtgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kochtgr » 02 Μαρ 2012 09:40

Spyrostagas έγραψε:και τελικά που καταλήγουμε; :)
Μάλλον αν δεν έχουμε γραφείο στην Ελλάδα αλλά μόνο στην Αγγλία (πού είναι μέσα στα πακέτα που προσφέρει το site) λογικά δεν έχουμε κανένα πρόβλημα, "δυστηχώς στην Ελλάδα οι περισσότεροι κοιτάνε πώς θα σου πάρουν λεφτά και όχι πως να σε βοηθήσουνε".

Είχα μιλήσει μέσω chat με το τμήμα υποστήριξης του συγκεκριμένου site και το μόνο πρόβλημα είναι ότι εκτός Αγγλίας δεν σου ανοίγουν αυτοί τραπεζικό λογαριασμό αν και αυτό πρέπει να λύνεται αν ανοίξεις τραπεζικό λογαριασμό σε υποκατάστημα της HSBC εδώ στην Ελλάδα για την αγγλική εταιρία.

Ακόμα από όσα κατάλαβα δεν σου παρέχουν αυτοί λογιστική υποστήριξη αλλά συνεργάζονται με άλλες εταιρίες και δεν είμαι σίγουρος αν παρέχουν υπηρεσίες εκτός Αγγλίας αν και λογικά δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα...

Από αλλού που έψαξα ένα μέσο κόστος για λογιστική υποστήριξη για limited company με εγγεγραμμένο vat number είναι γύρω στις 500 στερλίνες το χρόνο για εταιρία με τζίρο γύρω στις 150.000 που φυσικά είναι πολύ χαμηλότερο και απο τα λογιστικά έξοδα που έχει ένα μπακάλικο εδώ στην Ελλάδα.

Από ελληνικές εταιρίες- λογιστικά γραφεία που έψαξα ένα μέσω κόστος για να σου ανοίξουν Αγγλική εταιρία είναι γύρω στις 3000 που φυσικά είναι 10πλάσιο από το καλύτερο πακέτο που προσφέρει αυτό το site και απ' οτι έψαξα υπάρχουν και άλλα παρόμοια site με τις ίδιες τιμές πάνω κάτω.

Ακόμα οι ελληνικές εταιρίες που παρέχουν τέτοιες υπηρεσίες εκτός του ότι οι τιμές τους είναι πολλαπλάσιες παρέχουν πολύ λιγότερα πράγματα κιόλλας για παράδειγμα μια τέτοια εταιρία σου ανοίγει αγγλική εταιρία η οποία μπορεί να κάνει μόνο εώς "30"
συναλλαγές που είναι απλά κομικοτραγικό (λογικά απευθήνεται σε όποιους έχουν πολλά ακίνητα και θέλουν να μην πληρώνουν φόρους στην Ελλάδα "και όχι για σοβαρές επιχειρήσεις" όπως και οι πιο πολλές λογιστικές εταιρίες εδώ στην Ελλαδα)

Φυσικά όλα αυτά θέλουν ψάξιμο και αν υπάρχει κάποιος που έχει είδη ανοίξει εταιρία στην Αγγλία και μπορεί να μας πει μέσω της εμπειρίας του τι ισχύει θα ήταν ευσπρόδεκτος. Ακόμα όσοι ενδιαφερόμαστε να ανοίξουμε εταιρία στην Αγγλία καλό θα ήταν να βοηθάμε και να ενημερώνουμε ο ένας τον άλλον με ότι μαθαίνουμε, σίγουρα μόνο να κερδίσουμε έχουμε από μια τέτοια συνεργασία...

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 02 Μαρ 2012 10:34

@kochtgr
και εγώ αυτό πιστεύω.
εχω την εντυπωση ότι με το τελευταίο πακέτο σου παρέχουν και κάποια λογιστικά.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 02 Μαρ 2012 12:12

nanopak έγραψε:"Όπου στην δική μου περίπτωση και προφανώς και του φίλου Spyrostagas που άνοιξε το θέμα, ο Director καθώς και ο Μέτοχος θα είναι το ίδιο πρόσωπο (εγώ) που φυσικά είμαι κάτοικος Ελλάδας. Οπότε ποιος ο λόγος να ανοίξεις ελληνική εταιρία?

Το έκανες ξεκάθαρο πως θέλεις να βγάλεις πελάτη, μιας και τα comment σου είναι στα συγκεκριμένα posts μόνο.

Τώρα, σου έκαναν ξεκάθαρο τα παιδιά, πως λύσεις υπάρχουν και οι θεωρίες σου πέφτουν έξω.

kochtgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kochtgr » 02 Μαρ 2012 13:10

Spyrostagas έγραψε:@kochtgr
και εγώ αυτό πιστεύω.
εχω την εντυπωση ότι με το τελευταίο πακέτο σου παρέχουν και κάποια λογιστικά.

Η κυριότερη διαφορά του τελευταίου πακέτου με το αμέσως προηγούμενο είναι ότι σου παρέχουν Virtual Office / Mail Forwarding δηλαδή ότι γράμματα έρχονται στο "γραφείο" σου στο Λονδίνο προωθούνται στην διεύθυνση που θα τους πεις και ότι σε βοηθάνε για την εγγράφη vat number "ΑΦΜ" της εταιρίας στην Αγγλία αλλά αν έχεις τζίρο κάτω από 70000 λίρες (αν και πρέπει να έχει γίνει 35000 δηλαδή γύρω στα 42000ευρώ από τις αρχές του 2012) δεν χρειάζεται να ασχολείσαι με ΦΠΑ και η επαφή σου με την Αγγλική εφορία είναι μόνο μια φορά το χρόνο για να δηλώσεις εσοδα, εξοδα κλπ που επι της ουσίας δεν χρειάζεσαι καν λογιστή και φυσικά όλα γίνονται ηλεκτρονικά.

Αν κάνεις εγγραφή Vat Number τότε γίνονται λίγο πιο σύνθετα τα λογιστικά αλλά πάλι έχουν μια πιο απλοποιημένη μορφή όπου αντι να κάνεις δηλώσεις για το ΦΠΑ κάθε τρίμηνο μπορείς να κάνεις μία φορά τον χρόνο αν έχεις τζίρο κάτω από 650.000 λίρες. Σε όλα τα πακέτα σου παρέχουν Free Accountancy Consultation αν είσαι κάτοικος Αγγλίας και όχι σε κατοίκους του εξωτερικού αλλά προφανώς με ένα λογικό κόστος θα παρέχουν λογιστική υποστηριξη και σ'εμας που δεν νομίζω να είναι πάνω από 50 ευρώ τον μήνα...

Υ.Γ: Πραγματικά αν είχαμε φορολογικό σύστημα και διαδικασίες έναρξης επιχειρήσεων και λειτουργίας δημοσίου όπως στην Αγγλία θα μπορούσαμε χαλαρά να είμαστε ένα από τα πλουσιότερα κράτη στον κόσμο...

nanopak
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nanopak » 02 Μαρ 2012 13:39

Αν δεν κάνεις εγγραφή στο VAT, τα ενδοκοινοτικά τιμολόγια που θα κόβεις δεν θα αναγνωρίζονται και ο λήπτης τους θα πρέπει να πληρώνει ο ίδιος το VAT.

Όσο για το Basilaki, postarw εδώ γιατί τα θέματα αυτά με ενδιαφέρουν.

Πελάτες δεν ψάχνω φίλε. Ειδικά αν κάποιος περιμένει να συντηρεί εταιρία με 500 ευρώ το χρόνο τη στιγμή που χρεώνει ένα site 3.000.

Οι πιο πολύ εδώ δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν σωστές υπηρεσίες και καταφεύγουν σε μαιμουδιές. Εγώ απλά χτυπάω τον κώδωνα του κινδύνου γιατί οι πιο πολλοί είναι νέα παιδιά και καλό είναι να πάρουν σωστές αρχές.

Ποιές θεωρείες πέφτουν έξω ? Που το στηρίζεις αυτό ?

kochtgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kochtgr » 02 Μαρ 2012 14:15

nanopak έγραψε:Αν δεν κάνεις εγγραφή στο VAT, τα ενδοκοινοτικά τιμολόγια που θα κόβεις δεν θα αναγνωρίζονται και ο λήπτης τους θα πρέπει να πληρώνει ο ίδιος το VAT.
Απο ποιόν δεν θα αναγνωρίζονται? (οι περισσότεροι ελεύθεροι επαγγελματίες στην Αγγλία λειτουργούν υπο αυτό το καθεστώς) Ακόμα προσωπικά οι περισσότεροι πελάτες είναι είτε από Αγγλία είτε κυρίως εκτος Ευρώπης οπότε δεν θα τους απασχολήσει κάτι τέτοιο (Αν και εγώ προσωπικά θα κάνω εγγραφεί vat number)
nanopak έγραψε: Πελάτες δεν ψάχνω φίλε. Ειδικά αν κάποιος περιμένει να συντηρεί εταιρία με 500 ευρώ το χρόνο τη στιγμή που χρεώνει ένα site 3.000.
Το κακό δεν είναι αν ψάχνεις πελάτες (λογικό είναι να θες να βρεις πελάτες) το πρόβλημα είναι απλώς ότι έχεις λάθος μαρκετινγκ. Κάποιος που πουλάει υπηρεσίες και ειδικά λογιστικές υπηρεσίες πρώτα πρέπει να αποδείξει ότι γνωρίζει, στην συνέχεια να κερδίσει την εμπιστοσύνη των υποψήφιων πελατών του και να μην τους υποτιμάει και στην συνέχεια φυσικά να πληρωθεί για τις υπηρεσίες που προσφέρει. Εσύ ακολουθείς τον ανάποδο δρόμο.
Όσο για τα 500 ευρώ φυσικά δεν συντηρείς μια επιχείρηση με 500 ευρώ αλλά σίγουρα δεν την συντηρεί ο λογιστής σου.

Όσο για τα 3000 για ένα site δεν ξέρω σε ποιον απευθύνεσαι αλλά να σου πω την αλήθεια αν αυτό το site είναι η ίδια η επιχείρηση σου τότε σίγουρα αυτό συμβάλει πολύ περισσότερο στην συντήρηση και την ύπαρξη της επιχείρησης σου από έναν λογιστή.
nanopak έγραψε: Οι πιο πολύ εδώ δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν σωστές υπηρεσίες και καταφεύγουν σε μαιμουδιές. Εγώ απλά χτυπάω τον κώδωνα του κινδύνου γιατί οι πιο πολλοί είναι νέα παιδιά και καλό είναι να πάρουν σωστές αρχές.
Εδώ ισχύει αυτό που σου είπα ότι δεν πρέπει να υποτιμάς τους άλλους ειδικά αν ενδιαφέρονται για κάτι που εσύ μπορείς να τους πουλήσεις. Γιατί δεν μας λες τι προσφέρεις εσύ σε αντιπαράθεση με το όποιο site και οι δικές σου υπηρεσίες είναι οι σωστές και οι άλλες μαιμουδιές μέχρι στιγμής δεν λες κάτι που να αποδεικνύει ότι πρέπει να προτιμήσουμε εσένα. Προσωπικά χίλιες φορές θα προτιμούσα να πληρώσω έναν Έλληνα για όλες τις διαδικάσίες για διάφορους λόγους ακόμα και αν ήταν λίγο πιο ακριβός (όχι 10 φορές πιο ακριβώς για λιγότερα πράγματα) Αν μπορούσα να τον εμπιστευτώ και να μου αποδείξει ότι το αξίζει...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης