Διαφήμιση επιχείρισης με το Adworks απο αρχάρια !

Τρόποι για να διαφημίσουμε προϊόντα, υπηρεσίες και ιστοσελίδες μέσα στο διαδίκτυο (AdWords, κτλ).

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Sophi

Δημοσίευση από Sophi » 23 Φεβ 2012 01:56

Γεια σας αφού περνάμε δύσκολους καιρούς όλοι αποφάσισα να μάθω τι εστί adworks αφού προσφέρεται για φτηνή διαφήμιση.

Έτσι άνοιξα τον πρώτο adworks λογαριασμό μου και θέλω να διαφημίσω την εταιρία μου όμως έχω μερικές απορίες όπως αυτή με τον ΦΠΑ .
Στο λογαρισμό που άνοιξα καθώς τον ρύθμιζα, μου ζητά να επιλέξω αν είμαι Ιδιώτης ή Επιχείριση ώστε να με χρεώσουν ή όχι ΦΠΑ.

Αν επιλέξω επιχείριση τότε μου αναγράφεται ότι :
Φορολογική κατάσταση "Εταιρεία" με διεύθυνση εκτός της Ιρλανδίας

Εάν επιλέξετε "εταιρεία" ως τη φορολογική σας κατάσταση, αυτό σημαίνει ότι θέλετε να έχετε οικονομικό όφελος από τη διαφήμισή σας, όπως αύξηση εσόδων, πωλήσεις ή εγγραφές. Η πλειοψηφία των διαφημιζομένων χρησιμοποιούν το AdWords για επαγγελματικούς σκοπούς. Σε αυτούς περιλαμβάνονται συνεργάτες, ελεύθεροι επαγγελματίες, συνεταιρικές επιχειρήσεις, συνεταιρισμοί και άλλου είδους επιχειρήσεις.

Εάν επιλέξετε Εταιρεία και η διεύθυνσή σας είναι εκτός της Ιρλανδίας:
- Θα σας ζητηθεί να καταχωρίσετε το ΑΦΜ σας.
- Δεν θα προσθέτουμε χρεώσεις ΦΠΑ στο λογαριασμό σας.
- Αντίθετα, θα είστε υπεύθυνοι για τον υπολογισμό και την καταβολή ΦΠΑ, με βάση τον τοπικό συντελεστή του κράτους μέλους της ΕΕ όπου βρίσκεστε. Η ρύθμιση αυτή γίνεται σύμφωνα με το άρθρο 21.1(β), της Έκτης Οδηγίας του Συμβουλίου.
Αν πατήσω στο λινκ που λέει για τον υπολογισμό του ΦΠΑ απο με΄ρους μου τότε εμφανίζεται ένα επόμενο άρθρου όπου μου αναφέρει :
Πώς μπορώ να υπολογίσω ο ίδιος το ΦΠΑ;

Εάν η εταιρική σας διεύθυνση είναι εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης αλλά εκτός της Ιρλανδίας και διαφημίζεστε στο AdWords για οικονομικό κέρδος, μπορείτε να υπολογίζετε οι ίδιοι τις χρεώσεις ΦΠΑ.

Για να υπολογίσετε οι ίδιοι το ΦΠΑ:
1. Εγγραφείτε για έκδοση αριθμού ΦΠΑ στη διεύθυνση http://europa.eu/.
2. Εάν διαθέτετε ένα νέο λογαριασμό στο AdWords, καταχωρίστε το ΑΦΜ σας όταν συμπληρώσετε το προφίλ χρεώσεών σας.

Εάν διαθέτετε έναν υπάρχοντα λογαριασμό στο AdWords, επικοινωνήστε μαζί μας για να μας παράσχετε τα στοιχεία της επιχείρησής σας και το ΑΦΜ σας και θα ενημερώσουμε το λογαριασμό σας. Επίσης, θα καθορίσουμε εάν είστε κατάλληλος για πίστωση αναφορικά με προηγούμενες χρεώσεις ΦΠΑ. Εάν είστε, θα σας ενημερώσουμε μέσω μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

Αφού ολοκληρώσετε το 2ο βήμα, θα διακοπεί η αυτόματη χρέωση του ΦΠΑ στις πληρωμές σας στο AdWords. Θα είστε υπεύθυνοι για την καταβολή του ΦΠΑ στις πληρωμές του AdWords στη φορολογική αρχή της χώρας σας, βάσει του συντελεστή που ισχύει στη χώρα σας ως μέλους της ΕΕ. Επικοινωνήστε με τη φορολογική σας αρχή, εάν χρειάζεστε βοήθεια σχετικά με αυτήν τη διαδικασία.
Τα διάβασα, τα ξανα-διάβασα αλλά δεν έχω καταλάβει μωρέ παιδιά πως θα υπολογίσω μετά εγω το ΦΠΑ ; Μπορείτε να μου εξηγήσετε ;

Πρέπει να εγγραφώ στο
http://europa.eu/ ;;;;

Τόση διαδικασία χρειάζεται για να διαφημίσουμε την επιχείρηση μας στο Adworks ; Το περίμενα πιο απλό !

Βοήθεια παρακαλώ !!!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 23 Φεβ 2012 05:39

Καλως ηρθες στην παρεα μας

καταρχην το συστημα αυτο λεγεται Adwords

μετα στο θεμα του ΦΠΑ επελεγξε αυτο που προτεινει ο λογιστης σου

αλλα και ιδιωτης να βαλεις παλι την δουλια σου θα την κανεις απλα δεν θα μπορεις να δικαιολογισεις το εξοδο σου στην εφορια

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίζοντας προϊόντα (AdWords, κτλ)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες