Πωλήσεις Επιχείρησης Μέσω Paypal σε πελάτες του εξωτερικού

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
kochtgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kochtgr » 23 Φεβ 2012 13:42

Τι ισχύει λογιστικά για πωλήσεις ελληνικής επιχείρησης με Paypal business account σε πελάτες του εξωτερικού από την στιγμή που η Paypal δεν δίνει φορολογικά στοιχεία του πελάτη(οι πελάτες είναι επιχειρήσεις).Ισχύει ότι τα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών κόβονται στην paypal όταν τα χρήματα από τον paypal λογαριασμό μεταφέρονται σε τραπεζικό, ενώ δεν χρειάζεται να κοπεί αντίστοιχο τιμολόγιο με τους πελάτες αφού η paypal έχει τα στοιχεία τους και τους στέλνει invoice? Με λίγα λόγια η paypal δρα ως reseller?
Αν όχι τι στοιχεία πρέπει να ζητάω εγώ από πελάτες εκτός Ευρώπης για να τους στέλνω τιμολόγια? Με δεδομένο ότι δεν έχουν ΑΦΜ (vat number) όπως ισχύει στην Ευρώπη.

Αν κάποιος έχει εμπειρία σε πωλήσεις υπηρεσιών εκτός Ε.Ε η βοήθεια του θα μου ήταν υπερπολύτιμη....

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 24 Φεβ 2012 04:28

Το paypal invoice είναι ουσιαστικά ένα request στον πελάτη σου να πληρώσει.
Η paypal δεν έχει καμία σχέση με την business σχέση σας. Απλά δρα ως μεσολαβητής.

Αν ο πελάτης σου ξέρει τα φορολογικά σου στοιχεία και το invoice που έχει στα χέρια του έχει τα στοιχεία σου on it και το δηλώσει στην εφορία έχεις πρόβλημα.
Όπως πρόβλημα έχεις σε περίπτωση που η εφορία σου τσεκάρει τις κινήσεις του τραπεζικού σου λογαριασμού και δεν θα μπορείς να τις δικαιολογήσεις.

Οπότε no matter what, αν θέλεις να είσαι καλυμένος, πρέπει να κόβεις τιμολόγιο στον πελάτη σου και να το συνδέεις με το paypal τιμολόγιο.

Τέλος, έχω καταλάβει ότι το να συμβουλεύεσαι σε forum για τέτοια πράγματα μπορεί να αποβεί μοιραίο.

Καλύτερα ρώτα και μάθε που μπορείς να βρεις ένα καλό λογιστή.
Γίνονται πραγματάκια

kochtgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kochtgr » 24 Φεβ 2012 09:00

Ευχαριστώ για την απάντηση ALR το πρόβλημα μου είναι ότι έχω ρωτήσει λογιστή και μου έχει πει ότι για επιχειρήσεις εκτός Ευρώπης θα πρέπει να ζητάω από κάθε πελάτη χαρτιά για άσκηση επιχειρηματικής δραστηριότητας και για πελάτες και για προμηθευτές αλλά αυτό πρακτικά είναι αδύνατον αφού δεν νομίζω καμιά επιχείρηση να μπει στην διαδικασία να μου στείλει χαρτιά (λες και είμαι εφορία!!!) και απλώς θα αγοράσει από αλλού.

Τους τελευταίους μήνες έχω ψάξει από όπου μπορώ (και από λογιστές και από forum) να βρώ πληροφορίες αλλά σαφείς απαντήσεις δεν έχω πάρει. Τελικά ίσως είναι πιο εύκολο να ανοίξω επιχείρηση με έδρα την Αγγλία όπου και πιο μεγάλο κύρος θα έχει και δεν θα έχω προβλήματα με το κράτος λόγω άγνοιας του νομοθέτη και των εφοριακών...
Online Opportunities, SEO, Social Media Marketing and More...
http://www.OpportunitiesPlanet.com

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 24 Φεβ 2012 15:49

kochtgr έγραψε:Ευχαριστώ για την απάντηση ALR το πρόβλημα μου είναι ότι έχω ρωτήσει λογιστή και μου έχει πει ότι για επιχειρήσεις εκτός Ευρώπης θα πρέπει να ζητάω από κάθε πελάτη χαρτιά για άσκηση επιχειρηματικής δραστηριότητας και για πελάτες και για προμηθευτές αλλά αυτό πρακτικά είναι αδύνατον αφού δεν νομίζω καμιά επιχείρηση να μπει στην διαδικασία να μου στείλει χαρτιά (λες και είμαι εφορία!!!) και απλώς θα αγοράσει από αλλού.

Τους τελευταίους μήνες έχω ψάξει από όπου μπορώ (και από λογιστές και από forum) να βρώ πληροφορίες αλλά σαφείς απαντήσεις δεν έχω πάρει. Τελικά ίσως είναι πιο εύκολο να ανοίξω επιχείρηση με έδρα την Αγγλία όπου και πιο μεγάλο κύρος θα έχει και δεν θα έχω προβλήματα με το κράτος λόγω άγνοιας του νομοθέτη και των εφοριακών...
kathe xora ektos europhs exei to diko ths systhma parastatikon.. an agoraseis kati san ellhnas apo mia xora ektos ee tha pareis ena aplo invoice pou tha leei oti plhroses to XX poso gia ta AA antikeimena/yphresies.. to idio kaneis kai esy alla gia kathe synallagh tha prepei na koveis apodeixh me to onoma autou pou fainetai na plhronei meso paypal xoris fpa (aplos tha perimeneis 60 hmeres mhpos akyrosei thn agora o pelaths).. den mporeis na kopseis timologio giati den exeis to AFM tou agorasth..
Auto pou menei na rothseis ton logisth sou einai to ti prepei na kaneis gia synallages ektos EE (gia na mporeis na koveis apodeixeis xoris FPA).
Ola auta gia yphresies.. an prokeitai gia emporio mplekeis kai me teloneia..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

kochtgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kochtgr » 24 Φεβ 2012 17:14

Το πρόβλημα δεν είναι με τις συναλλαγές με ιδιώτες αφου σ'αυτήν την περίπτωση απλώς κόβεις απόδειξη. Το πρόβλημα είναι με τις επιχειρησεις όπου πρέπει να κόβω τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών (φυσίκα για μένα δεν είναι προβλημα να τους κόψω απόδειξη ώς ιδιώτες αλλά θα έχουν οι ίδιοι πρόβλημα αφού θα πρέπει να δικαιολογήσουν τα έξοδα της επιχείρησης τους) Για ευρωπαϊκη χώρα το προβλημα λύνεται αφου μου δίνουν το ΑΦΜ τους και είναι ενδοκοινωτικη συναλλαγή. Αλλά δυστήχως συμφωνα με αυτά που μου έχουν πει λογιστές όταν προκειται για συναλλάγη με επιχείρηση εκτος Ε.Ε είτε πελάτη είτε προμηθευτή πρέπει να του ζητάω χαρτιά ότι δεν είναι "ελέφαντας" γιατί αλλιώς θα έχω πρόβλημα με την εφορία.

Όσο γι'αυτο με τις 60 μερες καλό θα ήταν να μην το ακολουθήσει κάποιος γιατι απλά βάσει νομου δεν μπορεις να κόψεις τιμολόγιο για μια υπηρεσια που χρέωσες τώρα μετα από 2 μήνες. Στις περιπτώσεις που ακυρωνεται καθ' οποιονδηποτε τρόπο μια συναλλαγή κόβεις απλώς πιστοτικό τιμολόγιο...

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 24 Φεβ 2012 21:31

enoeis oti ego tha se plhroso kai esy tha mou kopseis pistotiko timologio???

kochtgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kochtgr » 24 Φεβ 2012 22:01

fafos έγραψε:enoeis oti ego tha se plhroso kai esy tha mou kopseis pistotiko timologio???
Δεν καταλαβαινω ακριβώς τι εννοείς, τελος πάντων αυτό ειναι απλά κατι λογιστικο, όταν μια επιχειρηση επιστρέφει η ακυρώνει μια παραγγελία κόβει πιστωτικό τιμολόγιο στον πελάτη για να μην φορολογηθει για το αρχικό τιμολόγιο που έκοψε και να μην περάσει στα έσοδα της επιχείρησης...

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 24 Φεβ 2012 22:12

kochtgr έγραψε: Δεν καταλαβαινω ακριβώς τι εννοείς, τελος πάντων αυτό ειναι απλά κατι λογιστικο, όταν μια επιχειρηση επιστρέφει η ακυρώνει μια παραγγελία κόβει πιστωτικό τιμολόγιο στον πελάτη για να μην φορολογηθει για το αρχικό τιμολόγιο που έκοψε και να μην περάσει στα έσοδα της επιχείρησης...
to timologio prepei na akyrothei file mou kai oxi na kopei pistotiko.. to pistotiko einai gia alles douleies.. gia na akyrothei omos ena timologio prepei na exeis ola ta stelexh..

kochtgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kochtgr » 25 Φεβ 2012 11:03

Τέλος πάντων δεν θα διαφωνήσω μαζί σου άλλωστε δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αυτό το θέμα, αν και νομίζω ότι για να μπορείς να ακυρώσεις ένα τιμολόγιο υπάρχουν κάποια χρονικά όρια και δεν νομίζω να μπορείς να το κάνεις μετά από 2 μήνες.

Σχετικά με τα πρώτα ερωτήματα αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες