αντιγραφή μίνι dvd σε κανονικό dvd 4,7 Gb

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
apolarissa

Δημοσίευση από apolarissa » 23 Φεβ 2012 22:04

έχω δύο μίνι dvd από dvd κάμερα και θέλω να τα κάνω αντιγραφή σε ένα κανονικό dvd των 4,7 Gb. Κάνω αντιγραφή των αρχείων, αλλά επειδή η κάμερα δημιουργει ίδια αρχεία, δεν μπορω να τα αντιγράψω. Όταν προσπαθώ να αλλάξω όνομα στ'αρχεία για να μην έχουν ίδια ονομασία, μου γράφει μόνο το ένα από τα δύο, και πάλι δεν μου τ'αναγνωρίζει. Ξέρετε μήπως τι θα πρέπει να κάνω ? Μήπως χρειάζεται μετατροπή με κάποιο πρόγραμμα ?

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 25 Φεβ 2012 01:57

Θα σου πω εν συντομια τι θυμαμαι απο οτι εκανα καποτε διοτι αυτο το εχω κανει αλλα αρκετα παλια.
Καταρχην χρειαζεσαι προγραμμα για να κανεις αντιγραφη τα mini dvd στον σκληρο δισκο σου. Καποτε χρησιμοποιουσα το dvd decrypter το οποιο δεν πρεπει να υπαρχει πια. Τωρα αυτο που κυκλοφορει ειναι το Magic DVD Ripper το οποιο δεν εχω χρησιμοποιησει αλλα πρεπει να ειναι απλο. Λοιπον, με το προγραμμα αυτο "κατεβαζεις" τα βιντεο στον σκληρο δισκο και μετα θα χρησιμοποιησεις το ConvertX2DVD το οποιο θα παρει τα δυο βιντεο που εχεις κατεβασει και θα τα κανει ενα που να χωραει σε 4.7 gb κενο dvd. Μετα απο αυτο θα κανεις κανονικα την εγγραφη σου με το προγραμμα που εχεις και γραφεις τα dvd σου.

Εγω τουλαχιστον ετσι εφτιαχνα 2-3 mini dvd απο την καμερα σε ενα κανονικο dvd. Τωρα δεν μου χρειαζεται διοτι εχω καμερα με σκληρο δισκο οποτε δεν χρησιμοποιω πια τα Mini dvd.
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

TheELF

Δημοσίευση από TheELF » 27 Φεβ 2012 20:39

Δεν νομίζω να υπάρχει κάποια κάμερα που να γράφει προστατευμένα dvd για να χρειάζεται ιδικό πρόγραμμα για ripping.
Λογικά απλά αντιγραφή στον δίσκο σε διαφορετικούς φακέλους και μετά με το DVD Flick(που είναι και τζάμπα),μπορείς και από της ρυθμίσεις του να επιλέξεις να μην τα μετατρέψει αν είναι ήδη σε συμβατή μορφή(που λογικά πρέπει να είναι)έτσι δεν χάνεις και από ποιότητα, και το convertX και αυτό που λέω εγώ γράφουν απευθείας δισκάκι δεν χρειάζεσαι επιπλέον πρόγραμμα.

apolarissa

Δημοσίευση από apolarissa » 28 Φεβ 2012 20:36

τα μίνι dvd ήταν ήδη σε μορφή "vob" κι έτσι απλά τοποθέτησα τα αρχεία στο convertX και το έγραψα. Έκανα τα δύο dvd σε ένα όπως ήθελα. Το μόνο που έγινε στραβά θα έλεγα είναι το εξής: τα παλιά dvd είχαν κι ένα μενού επιλογών, κάτι σαν επιλογή κεφαλαίων (chapter) δηλαδή. Και κατά την μετατροπή στο convertX, χάθηκαν ή τα απέρριψε στη μετατροπή...δεν ξέρω βέβαια αν μπορούσα να δημιουργήσω κάποιο άλλο μενού με κεφάλαια κτλ

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 29 Φεβ 2012 16:09

Στο conventx έχει επιλογή να βάλεις μενού που θέλεις.
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

apolarissa

Δημοσίευση από apolarissa » 07 Απρ 2012 21:21

Θα ήθελα να μάθω πως δουλεύει ένα επανεγγράψιμο CD ή DVD. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος ρωτάω : αν έχω γράψει ένα cd - dvd διάρκειας 1,40 λεπτών και το νέο αρχείο που θέλω να γράψω είναι μικρότερης διάρκειας, τι γίνεται ? Σβήνεται όλο το παλιό αρχείο και γράφεται το καινούργιο ή γράφει πάνω στο παλιό αρχείο κι όταν τελειώνει το νέο και μικρότερο όπως είπαμε αρχείο, συνεχίζει το παλιό, με αποτέλεσμα να βλέπεις ή να ακούς ότι νά'ναι ???

apolarissa

Δημοσίευση από apolarissa » 03 Μάιος 2012 21:41

??? δεν ξέρει να μου απαντήσει κανένας ?????

apolarissa

Δημοσίευση από apolarissa » 17 Φεβ 2013 11:56

Mετατρέπω το vob σε avi και το βάζω στο convertxtodvd4 για να κάνω τα 2 μίνι dvd της βιντεοκάμερας, ένα dvd και όταν τελειώνει η μετατροπή του, μου κολλάει η εικόνα και ο ήχος κάνει τα ίδια. Κάμια ιδέα για το τι μπορεί να πάει στραβά ή το τι κάνω λάθος ???

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες