Με τετοιο βιογραφικό γιατι να γινεις καθηγητής...?

Ας γνωριστούμε καλύτερα.. μια περιοχή που ο κάθε ένας μπορεί να πει μερικά πράγματα για τον εαυτό του.

Συντονιστές: Stathis, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 25 Φεβ 2012 17:49

Κοιτούσα τα CVs απο τους καθηγιτες της σχολης μου και εντύπωση με προκαλεσε ενα συγκεκριιμενο:
Ο ταδε αποφοίτησε από το Τμήμα Μαθηματικών της Σχολής Θετικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και ανακηρύχθηκε διδάκτορας του Τμήματος Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Πατρών το 1993. Η διδακτορική του διατριβή είναι στην περιοχή των δυναμικών συστημάτων και αναλυτικών και υπολογιστικών μεθόδων που εφαρμόζονται στη χαοτική δυναμική. Από το 1993 παρουσιάζει ερευνητική δραστηριότητα σε διάφορες περιοχές όπως:

Εφαρμογές της Μη Γραμμικής Δυναμικής σε προβλήματα: Επιχειρήσεων, Οικονομίας, Θεωρίας Παιγνίων, Επιταχυντών Σωματιδίων, Συμπλεκτικών απεικονίσεων και περιοδικών τροχιών,
Αριθμητική επίλυση ODE’s και PDE’s,
Μιγαδικά συστήματα και ανάλυση ιδιομορφιών,
Fractals,
Μη γραμμική ανάλυση χρονοσειρών,
Πολυπλοκότητα,
Μη γραμμικά κύματα σε Βιολογικά συστήματα.
Ασύρματες επικοινωνίες.
Προγραμματισμός εφαρμογών δικτύων.
Συστήματα ανάκτησης πληροφορίας,
Συστήματα εξόρυξης γνώσης,
Παιδαγωγικά Μοντέλα.,
Web Design,
Συστήματα τεχνολογιών διαδικτύου
Και ερωτω εγω, γιατι ενας ανθρωπος με τετοιο cv, να γινει καθηγητης Ελληνικου Δημοσίου ΤΕΙ?
Ειναι σα να χαραμίζεται τσαμπα. Και για την επιστημονική κοινότιτα και για τον ιδιο του τον Εαυτο πιστευω..
Το μονο που μπορω να σκεφτ εγω, ειναι τα γονιδια. Ως κλασσικός Ελληνας αποφάσισε το δημόσιο.

Τι να πω. Κριμα.

***Δεν εγραψα ονομα μη θεωρηθεί οτι του κανω και διαφήμιση
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 25 Φεβ 2012 17:58

Δεν ξέρω πόσο καλός μπορεί να είναι ο συγκεκριμένος, αλλά το google scholar βγάζει για αυτόν τρία papers. Έψαξα γιατί με παραξένεψε που αναφέρει 15 τομείς που ασχολήθηκε και καμία δημοσίευση.
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 25 Φεβ 2012 18:07

Δε σε επιασα. τι εννωεις καμια δημοσιευση? Εχει πολλες απλα δεν τις ανεφερα
Έχει σήμερα βιβλία και κεφάλαια σε βιβλία (μόνος του ή σε συνεργασία με άλλους ερευνητές). Ακόμη έχει δημοσιεύσει εργασίες σε περιοδικά (ελληνικά και διεθνή) και έγκυρα διεθνή και ελληνικά συνέδρια. Στο ερευνητικό του έργο υπάρχουν αναφορές από άλλους ερευνητές. Είναι μέλος σε επιτροπές και reviewer σε συνέδρια και περιοδικά.

Συνεργάζεται με διάφορους φορείς (Ερευνητικά κέντρα – Πανεπιστήμια - Εταιρείες) στα πλαίσια της υλοποίησης ερευνητικών και αναπτυξιακών έργων από το 1989 έως σήμερα. Τα έργα αυτά έχουν χρηματοδοτηθεί από εθνικούς και κοινοτικούς πόρους. Εχει συμμετάσχει μεταξύ άλλων σε αρκετές επιτροπές αξιολόγησης.
Ειπα μη θεωρηθεί διαφήμηση γιαυτο σεν τα ειχα βαλει

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 25 Φεβ 2012 18:22

Ναι την βρήκα τη σελίδα.. Συνηθως σε αυτές τις σελίδες λεει συγκεκριμένα ποιες είναι οι δημοσιεύσεις. Ας πουμε οι καθηγητές σε εμάς έχουν 40-100 και τα γράφουν. Αυτός λέει "έχω δημοσιεύσεις". Και στο google scholar βγαίνουν τρεις.

Οι δημοσιεύσεις είναι ένα απο τα κριτήρια για το αν και που θα γίνεις καθηγητής.
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 26 Φεβ 2012 00:01

Επίσης άλλο δημοσίευση σε γκρίζα βιβλιογραφία και άλλο σε επιστημονικό περιοδικό με κριτές.

anyway λέει πως έχει συμμετοχή σε ερευνητικά έργα, παρόλα αυτά, ειδικά, στην Ελλάδα δεν μπορείς να είσαι μόνο ερευνητής. Θα ψωμολυσσάξεις. Αν πάει χαμένος ή όχι, δυστυχώς, σίγουρα, δεν είναι ο μόνος. Απλά έκανε το λάθος να μην φύγει στο εξωτερικό.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 27 Φεβ 2012 19:42

Και επειδή λέει ότι τα ξέρει, είναι βέβαιο ότι τα ξέρει; Στο βιογραφικό ό,τι γουστάρεις βάζεις. Δεν υπάρχει έλεγχος στα πανεπιστήμια.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 27 Φεβ 2012 19:48

Αυτο το σκέφτηκα κι εγω. Αλώστε, everybody lies.

Αλλα τωρα να σε γραψει ο αλλος για ιστοριες του χαους... ξερω γω...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 27 Φεβ 2012 20:12

Είναι δείγμα επιπολαιότητας να συντάσσεις τέτοια βιογραφικά. Μόνο το "ασύρματες επικοινωνίες" είναι ένα αντικείμενο που ένα εκατομμύριο άνθρωποι να εργάζονται καθημερινά δεν το καλύπτουν σε μια ζωή. Κι εγώ μπορώ να γράψω στο βιογραφικό μου "Τεχνητή νοημοσύνη" επειδή έγραψα κάποτε ένα άρθρο και δημοσιεύτηκε σε ένα βιβλίο αλλά δεν ξέρω την τύφλα μου.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

gorgoro

Δημοσίευση από gorgoro » 28 Φεβ 2012 10:19

Απο καθηγητες τις πλακας έχουμε γεμιση .Ολοι ειναι γνωστοι γνωστου και με λιγο και πολλη γλυψιμο παιρνουν μια θεση εχω να δωσω και ζωντανο παραδειγμα .

Στο μεταπτυχιακο που κανω ΝΑΙ εκανα την μ λ α να κανω σε ενα πανεπιστημιο τις πλακας εδω ελλαδα και ειχα καθηγητη που δεν παταγε στο μαθημα ειχα καθηγητη που δεν εδινε λυσεις γιατι βαριότανε ειχα αλλον που το κοροϊδεύαμε γιατι κολλαγε στο μαθημα και δεν ηξερε να κανει κατι αστα να πανε και ερχονται ΑΥΤΗ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΗς ΕΝΑΝ ΒΛΑΚΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΑΩΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΣΟΣ

αστα να πανε ενα 95% απο τους καθηγητες πανεπιστημίων ειναι τις πλακας

σε επομενο ποπστ θα δωσο περισσότερα στοιχεια .

gorgoro

Δημοσίευση από gorgoro » 28 Φεβ 2012 10:20

Connor MacLeod έγραψε:Κοιτούσα τα CVs απο τους καθηγιτες της σχολης μου και εντύπωση με προκαλεσε ενα συγκεκριιμενο:
Ο ταδε αποφοίτησε από το Τμήμα Μαθηματικών της Σχολής Θετικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και ανακηρύχθηκε διδάκτορας του Τμήματος Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Πατρών το 1993. Η διδακτορική του διατριβή είναι στην περιοχή των δυναμικών συστημάτων και αναλυτικών και υπολογιστικών μεθόδων που εφαρμόζονται στη χαοτική δυναμική. Από το 1993 παρουσιάζει ερευνητική δραστηριότητα σε διάφορες περιοχές όπως:

Εφαρμογές της Μη Γραμμικής Δυναμικής σε προβλήματα: Επιχειρήσεων, Οικονομίας, Θεωρίας Παιγνίων, Επιταχυντών Σωματιδίων, Συμπλεκτικών απεικονίσεων και περιοδικών τροχιών,
Αριθμητική επίλυση ODE’s και PDE’s,
Μιγαδικά συστήματα και ανάλυση ιδιομορφιών,
Fractals,
Μη γραμμική ανάλυση χρονοσειρών,
Πολυπλοκότητα,
Μη γραμμικά κύματα σε Βιολογικά συστήματα.
Ασύρματες επικοινωνίες.
Προγραμματισμός εφαρμογών δικτύων.
Συστήματα ανάκτησης πληροφορίας,
Συστήματα εξόρυξης γνώσης,
Παιδαγωγικά Μοντέλα.,
Web Design,
Συστήματα τεχνολογιών διαδικτύου
Και ερωτω εγω, γιατι ενας ανθρωπος με τετοιο cv, να γινει καθηγητης Ελληνικου Δημοσίου ΤΕΙ?
Ειναι σα να χαραμίζεται τσαμπα. Και για την επιστημονική κοινότιτα και για τον ιδιο του τον Εαυτο πιστευω..
Το μονο που μπορω να σκεφτ εγω, ειναι τα γονιδια. Ως κλασσικός Ελληνας αποφάσισε το δημόσιο.

Τι να πω. Κριμα.

***Δεν εγραψα ονομα μη θεωρηθεί οτι του κανω και διαφήμιση
Σε ποιο Τει ειναι ???

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 28 Φεβ 2012 10:27

Μεσολόγγιου στην Σχολη μου

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 28 Φεβ 2012 10:30

ειχα καθηγητη που δεν παταγε στο μαθημα ειχα καθηγητη που δεν εδινε λυσεις γιατι βαριότανε
εχω κι εγω εναν τετοιο. 2 φορες πατησε στο 6μινο...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Ιουν 2012 13:28

cdhyper έγραψε:...Κι εγώ μπορώ να γράψω στο βιογραφικό μου "Τεχνητή νοημοσύνη" επειδή έγραψα κάποτε ένα άρθρο και δημοσιεύτηκε σε ένα βιβλίο αλλά δεν ξέρω την τύφλα μου....
Έχω κι εγώ παρόμοια περί "Τεχνητή άνοιας" και "Τεχνητή ανοησίας". Εκεί να δεις πεδίο έρευνας και papers που έχω συντάξει/δημοσιεύσει.
Το "Science" ακόμα τρέχει, να βρει αντι-επιχειρήματα στις Θεωρίες και τα αποτελέσματα των ερευνών μου :lol: :lol:
gorgoro έγραψε:αστα να πανε ενα 95% απο τους καθηγητες πανεπιστημίων ειναι τις πλακας
Δεν ξέρω για τώρα... Το 1977 στη ΦυσικοΜαθηματική της Πάτρας, όπως και της Αθήνας, υπήρχαν επίσης 'Καθηγητές' της πλάκας! Ωστόσο υπήρχαν και αστέρια!!
Ακόμα κι αν οι ίδιοι δεν μπορούσαν (δεν είχαν μεταδοτικότητα, δεν είχαν φυσικές δυνάμεις λόγω ηλικίας, κλπ), έφτιαχναν 'ομάδες κρούσης' από -αληθινά- επίλεκτα άτομα.
Αυτά τα άτομα αλώνιζαν στα Εργαστήρια, στις Πτυχιακές, δίπλα στους φοιτητές, λύνοντας προβλήματα, διοργάνωναν 'φροντησήρια' (ως έξτρα μαθήματα, και πάντα στους χώρους των Σχολών), έφτιαχναν ακόμα και σημειώσεις ώστε να ξεπεραστούν κάποια προβλήματα κατανόησης της Ύλης, που διδασκόταν. Έπρεπε ο φοιτητής να ήταν τελείως αδιάφορος/αρνητικός ώστε να μην μάθει και να μην περάσει και τις εξετάσεις πραγματικά έστω και με τη 'βάση' του '5'.
Θυμάμαι... Ήταν εντυπωσιακή εμπειρία να συνεργάζεσαι με τέτοια άτομα! Ένοιωθες από μέσα τους, την ενεργητικότητα, το φως που προερχόταν από τον Καθηγητή-Αστέρι! Είχα την τρελλή εμπειρία να γνωρίσω, στην Πάτρα, καθηγητή, ο οποίος ό,τι ακριβώς δίδασκε, το έγραφε και στον πίνακα (αργά ώστε ν'αντιγράφει όποιος το ήθελε). Ο άνθρωπος είχε και "χάρισμα"!
Έχοντας εντοπίσει κάτι περίεργο, σε ένα σημείο όσων έγραφε, περίμενα υπομονετικά να τελειώσει, για να τον ρωτήσω σχετικά. Τη στιγμή όμως που σταματάει, να γράφει, γυρίζει αποστομωτικά, και λέει: "Κάποιοι, ίσως, θέλουν να ρωτήσουν γι'αυτό το 'περίεργο θέμα'... Ο λόγος, που το έγραψα έτσι, είναι αυτός:........" Με άφησε κάτι σε 'μαρμαρωμένο' :lol:
Ξεκίνησε να παραδίδει σε κάποια μικρή αίθουσα. Την επόμενη φορά, από την προσέλευση, κρεμόντουσαν κορμιά και χέρια από τα παράθυρα. Την επόμενη φορά παρέδισε σε μικρό Αμφιθέατρο, μέχρι που -επίσης- έγινε πάλι το αδιαχώρητο. Τελικά φτάσαμε στο αδιαχώρητο ακόμα και μέσα στο μεγαλύτερο Αμφιθέατρο.
Η αιτία: Προσέλευση φοιτητών από όλα τα έτη-τότε, αλλά και από όλες τις Σχολές! ...Ακόμα και από την Πολυτεχνική! Βέβαια τέτοιες περιπτώσεις ήταν/είναι "Φαινόμενα" και αρκετά~πολύ σπάνιες. Όμως υπήρχαν/υπάρχουν και αρκετά αστέρια!
Connor MacLeod έγραψε:εχω κι εγω εναν τετοιο. 2 φορες πατησε στο 6μινο..
Φαντάζομαι/πιστεύω ότι -όπως τότε- έτσι και τώρα υπάρχουν άχρηστοι καθηγητές ή/και επιστήμονες. Όμως ένα ποσοστό 95% το βρίσκω υπερβολικά μεγάλο... Τείνει στο απόλυτο 100%!!
Κι αυτό ισοπεδώνει και αδικεί, πέρα ως πέρα, τα όποια 'αστέρια' μας, το έργο τους, και τις πολύ δύσκολες προσπάθειές τους. :cry: :wink:

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 07 Ιούλ 2012 13:34

DGeorge έγραψε:Αυτά τα άτομα αλώνιζαν στα Εργαστήρια, στις Πτυχιακές, δίπλα στους φοιτητές, λύνοντας προβλήματα, διοργάνωναν 'φροντησήρια' (ως έξτρα μαθήματα, και πάντα στους χώρους των Σχολών), έφτιαχναν ακόμα και σημειώσεις ώστε να ξεπεραστούν κάποια προβλήματα κατανόησης της Ύλης, που διδασκόταν. Έπρεπε ο φοιτητής να ήταν τελείως αδιάφορος/αρνητικός ώστε να μην μάθει και να μην περάσει και τις εξετάσεις πραγματικά έστω και με τη 'βάση' του '5'.
Ναι, στο Φυσικό Αθήνας ακριβώς αυτό γίνεται και σήμερα... :roll:

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Ιούλ 2012 14:11

deninho έγραψε:Ναι, στο Φυσικό Αθήνας ακριβώς αυτό γίνεται και σήμερα... :roll:
Φίλε deninho, αν αναφέρεσαι πάνω στο
DGeorge έγραψε:Έπρεπε ο φοιτητής να ήταν τελείως αδιάφορος/αρνητικός ώστε να μην μάθει και να μην περάσει και τις εξετάσεις πραγματικά έστω και με τη 'βάση' του '5'.
ανοίγει ένα Τεράστιο Θέμα: "Γιατί ο DGeorge (π.χ.) βρέθηκε Φοιτητής της ΦυσικοΜαθηματικής;"
Σε κάποιες πτυχές του, κρύβει ακόμα και Οικογενειακά Δράματα (με πλήρη επίγνωση των γραφόμενών μου!!!)
Αν αναφέρεσαι πάνω στο
DGeorge έγραψε:...Αυτά τα άτομα αλώνιζαν στα Εργαστήρια, στις Πτυχιακές, δίπλα στους φοιτητές, λύνοντας προβλήματα, διοργάνωναν 'φροντησήρια' (ως έξτρα μαθήματα, και πάντα στους χώρους των Σχολών), έφτιαχναν ακόμα και σημειώσεις ώστε να ξεπεραστούν κάποια προβλήματα κατανόησης της Ύλης, που διδασκόταν....
Αυτό σημαίνει, ότι υπάρχει ακόμα θέληση/κουράγιο για πλήρη εκπαίδευση/(μεταφορά γνώσης/πείρας) προς τους Φοιτητές, πράγμα πάρα πολύ ευχάριστο :D :D
Η 'Σπορά' των Καθηγητών μου, και των 'Βοηθών' τους, δείχνει να έπιασε τόπο, και να συνεχίζεται (τουλάχιστον μέχρι τώρα) :respect: :respect:
Άντε!... Στο τόσο 'Γκρίζο' που μας περιβάλλει, ας μαθαίνουμε και κάτι αληθινά "Φωτεινό" :pint: :pint:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία Μελών - Προσωπικές Ιστορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης