Με τετοιο βιογραφικό γιατι να γινεις καθηγητής...?

Ας γνωριστούμε καλύτερα.. μια περιοχή που ο κάθε ένας μπορεί να πει μερικά πράγματα για τον εαυτό του.

Συντονιστές: Stathis, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 07 Ιούλ 2012 14:34

Αναφέρομαι στο ότι κανείς δεν ενδιαφέρεται ούτε να μάθουμε, ούτε να περάσουμε. Νιώθω ότι όταν βλέπουν ποσοστά επιτυχίας της τάξης του 10% έχουν απανωτούς οργασμούς. Τελειώνεις τα 4 χρόνια της υποχρεωτικής φοίτησης, και δεν ξέρεις τι σκατά σημαίνει «απειρόβαθο πηγάδι δυναμικού». Δε μιλάμε να ψαχτεί ο φοιτητής με αφορμή το μάθημα για να εμβαθύνει, αλλά μιλάμε για βασικές γνώσεις για το μάθημα.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Ιούλ 2012 15:24

deninho έγραψε:Αναφέρομαι στο ότι κανείς δεν ενδιαφέρεται ούτε να μάθουμε, ούτε να περάσουμε. Νιώθω ότι όταν βλέπουν ποσοστά επιτυχίας της τάξης του 10% έχουν απανωτούς οργασμούς.....
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Κι απανωτούς :o :o κιόλας :o :o :lol: :lol: :lol: :lol:
Κοίταξε: Όπως έγραψα πριν, τ' Αστέρια κι 'ομάδες κρούσης' τους, ήταν σπάνιο φαινόμενο... Πλην όμως υπήρχαν :)
Αν χάθηκαν κι αυτοί, άκυρο το προημούμενο post μου...
Αντί
DGeorge έγραψε:Άντε!... Στο τόσο 'Γκρίζο' που μας περιβάλλει, ας μαθαίνουμε και κάτι αληθινά "Φωτεινό" :pint: :pint:
γράψε
DGeorge έγραψε:Δυστυχώς... Στο τόσο 'Γκρίζο' που μας περιβάλλει, μαθαίνουμε και κάτι αληθινά "Πιο Γκρίζο - πιο Σκοτεινό" :( :(

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 07 Ιούλ 2012 17:41

Θυμάμαι μια φορά στη σχολή μου που πέρασαν μόνο 2 άτομα, κι αυτά με 5.

Να δεις πόσοι δίναμε εκείνη την ημέρα το μάθημα... 2.500 άτομα? 3.000 άτομα? Κάπου εκεί...

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 13 Ιούλ 2012 16:54

EneMe τετοια φενομενα υπάρχουν πολλα. Σε εμας, μαθηματικα φέτος απο τα 890 ατομα πέρασαν τα 50 περιπου, στατιστικη απο τα 400 (περιπου) πέρασαν 33, ο Καθηγητής που αναφέρθηκα εδω, βαζει βαθμους στην τύχη απο το 1 εως το 4 και απο το 5 εως το 6, γενικα βαριουντε που ζουνε.

Δε το λεω για να κατηγορήσω τους καθηγητές ή να την πω σε καθηγητές.
Εχω μεινει σε 3 στο Α 6μηνο (απο τα 10) και στο Β στα 4 (απο τα 11) μαθηματα.
Σε όλα εκτος απο 2, επρεπε να μεινω γιατι δεν διαβασα οσο επρεπε.
Αλλα οταν ο Λαμπρος παει και με βαζει στις Βασικες αρχες πληροφορικης 3, ενω του εχω γραψει τα παντα, το ίδιο μαθημα το έχω κανει και στο ΤΕΕ και στο ΙΕΚ (Ακριβως το ίδιο ομως) και τα εχω περάσει με 19 και 20, ε δε δικαιολογείται...
Ξερω σε πια έπρεπε να μείνω και σε πια οχι.

Ειναι δημοσιοι υπάλληλοι και εχουν το αδικαιολόγητο (μμμ αλλη λεξη παει εδω, αλλα δε με ερχεται τωρα.)...
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

giorgos0613

Δημοσίευση από giorgos0613 » 04 Αύγ 2012 15:47

Κατ' αρχήν να χαιρετίσω την ωραία παρέα και να δώσω τις καλύτερες ευχές μου σε όλους, αφού μόλις έκανα εγγραφή.

Ίσως μπορώ να βοηθήσω το φίλο που ρώτησε για το βιογραφικό και το πώς έγινε καθηγητής από προσωπικές εμπειρίες γιατί και γω καθηγητής είμαι (όχι σε ΑΕΙ/ΤΕΙ).

Παρόλο που μου άρεσε πάντα ο προγραμματισμός όταν άρχισα να ψάχνω δουλειά στη Θεσσαλονίκη, βρήκα μία δουλειά προγραμματιστή που έδινε κάτι σαν 400 ευρώ σημερινά χρήματα (σε δραχμές ήταν τότε) με την προυπόθεση ότι θα δουλεύω όλη τη μέρα χωρίς να πληρώνομαι υπερωρίες και θα του δώσω και υπόσχεση ότι για 2 τουλάχιστον χρόνια δεν πρόκειται να φύγω!!!!

Ταυτόχρονα βρήκα δουλειά στην εκπαίδευση με πάνω από 1000 ευρώ σε σημερινά λεφτά τα οποία θα τα έβγαζα πολύ εύκολα και θα είχα όσο χρόνο ήθελα για να κάνω και εξτρα πράγματα τις υπόλοιπες ώρες. Και μπορούσα να βγάλω τουλάχιστον άλλα τόσα.

Ε διάλεξα το δεύτερο και το έκαναν και πολλοί άλλοι αυτό... Μετά δύσκολα ξεφεύγεις για κάτι άλλο. Ειδικά όταν δεν υπάρχει και κάτι πραγματικά καλό στην Ελλάδα και ειδικά στο χωριό μας τη Θεσσαλονίκη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgos0613 την 04 Αύγ 2012 16:17, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

giorgos0613

Δημοσίευση από giorgos0613 » 04 Αύγ 2012 16:04

Όσον αφορά το βιογραφικό φίλε Conor, θα σου πω το εξής.
Εγώ αν καθίσω να συντάξω προσεκτικά το βιογραφικό μου θα σου βάλω μέσα από C/C++/Java/PHP/Javascript/CSS κτλ κτλ μέχρι Δίκτυα, Matlab, Assembly, Prolog, WEKA, Processing κτλ Για να μη σου πω και για PhotoShop/Flash/Corel/QuarkXpress και προγραμματισμό Android και πολλά άλλα.
Άσε που θα σου βάλω και δημοσιεύσεις στο Πανεπιστήμιο.

Και δεν θα λέω ψέματα γιατί όντως έχω ασχοληθεί.
Αλλά σε βάθος δεν έχω ασχοληθεί με ΤΙΠΟΤΑ από όλα αυτά.
Δηλαδή θα πρέπει αν είναι να κάνω κάτι προχωρημένο να το ψάξω αρκετά.Γιατί ασχολούμε με αυτά μόνο για τις ανάγκες της δουλειάς μου. Στα μαθήματα δηλαδή ή από hobby αν βρω χρόνο.

Γι αυτό όπως είπαν και άλλοι μην σε εντυπωσιάζουν κάποια βιογραφικά. Και επειδή ξέρω και από πρώτο χέρι για εργασίες σε περιοδικά κτλ θα σου πω ότι υπάρχουν πολλοί που θα σου δείξουν 100 δημοσιεύσεις αλλά στην πράξη οι ίδιοι έχουν κάνει 2-3.
Ελλάδα είναι και το ξέρεις.
Κάνει ένας μεταπτυχιακός ή διδακτορικός φοιτητής και βάζουν το όνομά τους άλλοι 2-3 χωρίς να έχουν κάνει τίποτε απολύτως.

Και από την εμπειρία μου στο Αριστοτέλειο και στο Μακεδονίας, στην Ελλάδα σοβαρή έρευνα δεν κάνει σχεδόν κανένας. Ελάχιστοι. Τους περισσότερους τους ενδιαφέρουν μόνο ότι έχει λεφτά μέσα και πολλές φορές τα παίρνουν και παράνομα γιατί άλλος κάνει τη δουλειά και του δίνουν κάτι και αυτοί τα ξύνουν και παίρνουν τα λεφτά και βάζουν το όνομά τους.

Και για να τελειώσω, εγώ προσωπικά περιμένω από το Δεκέμβρη (ενώ έχω τελειώσει και έχουν υπογράψει οι της τριμελούς επιτροπής) μόνο να ορίσουν ημερομηνία για να παρουσιάσω το διδακτορικό μου. Τίποτα άλλο. Από το Δεκέμβρη και ακόμη δεν όρισαν μία ημερομηνία. Γιατί αν κάτι δεν έχει κέρδος, όπως είπα και πριν, τα ξύνουν κανονικά...
Υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις όμως.

Σόρρυ αν κούρασα με το μεγάλο post.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία Μελών - Προσωπικές Ιστορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες