Σταθερό ύψος σε explorer 8

Ας μάθουμε πως να κάνουμε τις σελίδες μας με στιλ. Τα Cascading Style Sheets είναι ο τρόπος για να το επιτύχουμε.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
bios21

Δημοσίευση από bios21 » 27 Φεβ 2012 17:21

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάτι σχετικά απλό. Έχω ένα menu το οποίο γίνεται extended. Ακριβώς κάτω από το menu υπάρχουν κάποια banner. Αυτό που θέλω είναι όταν επεκτείνεται το menu να μην κινούνται και τα banner μαζί.

Καθόρισα στο css ένα height για τη class του menu και δουλεύει κανονικά σε chrome και firefox. Δεσμεύει κάποιο χώρο και δεν επηρεάζει η κίνηση τα banner.

Αλλά ο Explorer 8 δε το λαμβάνει καθόλου υπόψη του.

Τι προτείνετε; Ευχαριστώ !!!!

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 28 Φεβ 2012 22:30

Αν το μενού είναι κάπως έτσι

Κώδικας: Επιλογή όλων

<ul class="menu">
<li>menu1</li>
<li>menu2
   <ul><li>menu2-submenu</li></ul>
</li>
</ul>
θα κάνεις absolute positioned το 2ο ul ώστε να μην επηρεάζει τα υπόλοιπα στοιχεία δηλαδή στο css

ul.menu ul &#123;position&#58;absolute;&#125;
και βέβαια θα δώσεις κάποιες παραμέτρους για την τοποθέτησή του, top, left, margin κλπ.

bios21

Δημοσίευση από bios21 » 01 Μαρ 2012 16:04

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.

Το θέμα είναι ότι το site είναι στημένο σε drupa και το menu δημιουργείται από κλήση της ανάλογης συνάρτησης.

Δεν υπάρχει κάποια αντίστοιχη εντολή για το συνολικό height του menu για explorer? Γιατί στον chrome και firefox δούλεψε ακριβώς όπως πρέπει δεσμεύοντας τον ανάλογο χώρο.

Γιατί ο explorer δεν λαμβάνει καθόλου υπόψη το ύψος; Δε καταλαβαίνω

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 02 Μαρ 2012 17:34

Αν δεν υπάρχει link, μπορείς να δεις λίγο το source και να μας πεις την html που δημιουργεί το μενού και τα αντίστοιχα κομμάτια του css;

Για να αντιμετωπίσεις θέματα ειδικά για ΙΕ8, φτιάχνεις κάποιο css π.χ. style-ie8.css με τους κανόνες που θέλεις και το περιλαμβάνεις έτσι:

<!--&#91;if IE 8&#93;><link href='/css/style-ie8.css' rel='stylesheet' type='text/css' media='screen' /><!&#91;endif&#93;-->
το θέμα είναι τι κανόνες χρειάζεται να δημιουργήσεις.

edit: eπειδή κατά πάσα πιθανότητα το .menu σου περιέχει μόνο floated elements και μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα, δοκίμασε να του προσθέσεις width:... και overflow:auto

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 02 Μαρ 2012 19:39

OK το είδα, βγάλε το margin από το .newsletter και βάλε μεγαλύτερο height στο ul.menu (από 100 κάντο π.χ. 250) ώστε να κρατήσεις 'καβάντζα' χώρο για να ανοίξει το μενού σου με javascript.

Περιέργως, νομίζω πως η σωστή (λογική τουλάχιστον) αντιμετώπιση είναι αυτή του IE που κρατάει το margin που του δήλωσες και όχι αυτή του mozilla.

Και για να φύγει η απορία σε όποιον πιθανώς ενδιαφέρεται, υπάρχουν 2 στοιχεία σε μία στήλη το ένα κάτω από το άλλο, το ul.menu πάνω που τα submenu του ανοίγουν με πάτημα στο parent item με javascript και το .newsletter κάτω. Το ζητούμενο είναι να μένει το κάτω στοιχείο (.newsletter) στο ίδιο σημείο και να μην επηρεάζεται από το άνοιξε-κλείσε των submenu.

bios21

Δημοσίευση από bios21 » 02 Μαρ 2012 20:18

Thank's alou. Αυτή ήταν και εμένα η πρώτη μου σκέψη. Το δοκίμασα πάλι και κάνει ακριβώς το ίδιο. Μεγαλώνοντας το height του menu αυτό επεκτείνεται περισσότερο αφήνοντας μεγαλύτερο κενό στην υποκατηγορία ενώ συνεχίζει να σπρώχνει το.newsletter.

bios21

Δημοσίευση από bios21 » 08 Μαρ 2012 01:42

Λίγη βοήθεια παιδιά....? Καμία ιδέα?

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 08 Μαρ 2012 13:14

Μήπως δεν είχες αφαιρέσει το margin από το .newsletter; μου φαίνεται περίεργο, αν θες κάντο έτσι να ξαναρίξω μια ματιά με IE.

Αν στο κάνει μόνο στον 8 και όχι στον 7, υπάρχει και η (όχι ιδανική βέβαια) λύση του IE7 emulation.

Απάντηση

Επιστροφή στο “CSS - Cascading Style Sheets”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες