Συμβουλή για πρόβλημα ήχου αρχείου vob.

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
vissarion

Δημοσίευση από vissarion » 27 Φεβ 2012 21:13

Έχω μια κάμερα sony η οποία γράφει σε dvd και τα αρχεία της τα ονομάζει VIDEO_TS.VOB. Το συγκεκριμένο αρχείο στον υπολογιστή δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Έχω άγοράσει πρίν μερικούς μήνες μια τηλεόραση και συγκεκριμένα την TV 3D 40' LED UE40D6530WSXXH SAMSUNG (Aν σας είναι εύκολο ρίξτε μια ματιά στο ΙΝΤΕRNET για τις δυνατότητες). Το θέμα λοιπόν είναι το εξής: όταν κάνω αντιγραφή - επικόληση ένα αρχείο της κάμερας VOB σε ένα usb stick στον υπολογιστή μου και το συνδέω στην τηλεόραση το αρχείο παίζει κανονικά, η εικόνα τέλεια αλλά ο ήχος είναι διακοπτόμενος. Έχω ήδη δοκιμάσει να μετονομάσω το vob σε avi και mpeg αλλά το πρόβλημα παραμένει. Καμιά ιδέα του τι δεν πάει καλά?

Άβαταρ μέλους
Easyrider
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Easyrider » 27 Φεβ 2012 23:35

Το πιο πιθανο ειναι να μην αρεσει στην tv το φορματ ηχου της καμερας.. αν εχεις επιλογη αλλαξε το φορματ που γραφει τον ηχο η καμερα σε κατι πιο ευπεπτο για την tv.. πχ mp3.

Αν δεν εχει επιλογη για το φορματ δες αν εχει για bit rate και χαμηλωσε το..
Δημήτρης

vissarion

Δημοσίευση από vissarion » 24 Μαρ 2012 22:43

Φίλε Easyrider τελικά βρήκα την υγειά μου στο προβλημα με το YouTube Downloader. Μετατρέπω το vob σε avi και η τηλεόραση είναι συμβατή. Σε ευχαριστώ για τη βοήθειά σου, να σαι καλά. :P

apolarissa

Δημοσίευση από apolarissa » 17 Φεβ 2013 11:51

Εγώ πάλι μετατρέπω το vob σε avi και το βάζω στο convertxtodvd4 για να κάνω τα 2 μίνι dvd της βιντεοκάμερας, ένα dvd και όταν τελειώνει η μετατροπή του, μου κολλάει η εικόνα και ο ήχος κάνει τα ίδια. Κάμια ιδέα για το τι μπορεί να πάει στραβά ή το τι κάνω λάθος ???

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες