Αρχεία με ελληνικά στο server

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 28 Φεβ 2012 13:45

Χρόνια Πολλά και καλή σαρακοστή!
Έχω το εξής πρόβλημα:
Όταν δημιουργώ φακέλους ή μετονομάζω τα αρχεία μέσα από το CPanel σε ελληνικά είναι όλα εντάξει! Δουλεύουν σωστά.
Όταν όμως συνδεθώ με το Filezilla στο account μου δείχνει τα ελληνικά αρχεία κινέζικα...

Αντίθετα τώρα, όταν δημιουργώ αρχείο στον υπολογιστή μου και το ανεβάζω με Filezilla λειτουργούν αντίστροφα όλα. Δηλαδή:
Από CPanel φαίνονται ερωτηματικά ??????? και δεν έχω πρόσβαση σε φακέλους και αρχεία με ελληνικά, ενώ από Filezzilla είναι όλα καλά!
Φυσικά, τα αρχεία δεν ανοίγουν!

Τι φταίει;
Δουλεύω σε Notepad ++ σε Windows

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 28 Φεβ 2012 14:45

Εικόνα
Αν πας στο site manager, στο τελευταίο δεξιά tab (Charset) δοκίμασε να επιλέξεις κωδικοποίηση utf8 για τα filenames.

Πιθανώς το πρόβλημα σου να είναι στο ότι ο web server σου να χρησιμοποιεί utf8 (ή κάποια άλλη) κωδικοποίηση ενώ τα windows windows-1253.

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 29 Φεβ 2012 02:04

Ναι έτσι πρέπει να είναι αλλά από Filezilla δε βρήκα τη ρύθμιση. Μάλλον επειδή χρησιμοποιώ Windows. Το μόνο που βρήκα ήταν αυτό στη φωτογραφία. Μήπως πρέπει να επιλέξω ASCII? Υπάρχει περίπτωση εάν αλλάξω κωδικοποίηση να μυ αλλοιώσει τα αρχεία που έχω ανεβάσει ήδη;
Συνημμένα
filezilla_win.jpg
Ρυθμίσεις

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 29 Φεβ 2012 02:21

Γράψε λάθος. Ούτε ήξερα ότι υπήρχε αυτό το πράγμα... Μόνο login και μεταφορά αρχείων έκανα... Επέλεξα τελικά τη ρύθμιση "Επιβολή UTF-8" γιατί δεν το αναγνώριζε αυτόματα.
Αν είναι λάθος πες μου το. Ελπίζω να μην επηρεάζει τα υπόλοιπα αρχεία.
Πάντως έτσι δουλεύει.
Σ' ευχαριστώ.
Συνημμένα
FileZilla_win2.jpg
Ρυθμίσεις UTF-8

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες