Έπεσε το δίκτυο μμμμμμμμμμ τι μας λες.

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
prosfores
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από prosfores » 28 Φεβ 2012 16:41

Πολύ ντόρος που έπεσε το δίκτυο και χάθηκαν χρήματα για όλους, πο πο πο τι λες ρε παιδί χάσαμε λεφτά ε? Αχ και είναι και περίοδος κρίσης και τι θα κάνουμε τώρα που χάσαμε 3 μέρες προμήθειες, ε, ε, ε, ε, τι?
Λοιπόν για το λόγο ότι ΟΥΛΟΙ ασχολείστε με αυτό το θέμα και δεν κοιτάτε σε βάθος το θέμα, θα σας αναφέρω τι μου συνέβη έμενα το τριήμερο και δείτε που είναι το πραγματικό πρόβλημα και όχι που χάθηκαν 3 μερών προμήθειες, γιατί έτσι και αλλιώς έχουν χαθεί προμήθειες χρόνια τώρα και όχι μόνο τις 3 μέρες αυτές.

Την Πέμπτη το βράδυ μετά από μια κουραστική μέρα σε συνδυασμό και με την κούραση από τις προηγούμενες μέρες αποφασίσαμε να φύγουμε το τρίμερο 3 άτομα, εγώ, η γυναίκα μου και το παιδί μου. Άρχισα λοιπόν να ψάχνω μέσα από τις olesoiprosfores.gr να κλείσω ένα τριήμερο, δεν θα αναφέρω ούτε για που, αλλά ούτε και σε πιο deal site.

Θα σας αναφέρω αναλυτικά τι ακριβώς συνέβη, μετά από ψάξιμο καμίας ώρας ξεχώρισα κάποιες προσφορές και άρχισα να παίρνω στα ξενοδοχεία τηλέφωνα για να δω αν υπάρχει διαθεσιμότητα δωματίων.

Πήρα τηλέφωνο περίπου σε 10 ξενοδοχεία, από αυτά τα 10 οι 4 ξενοδόχοι η υπεύθυνοι μου πρότειναν στην ψύχρα να κλείσω δωμάτιο και να βάλω προκαταβολή στο ίδιο ξενοδοχείο, το ξεπέρασα και δεν ηθελα να κανω κατι τέτοιο και να κλεισω το 3ημερο μεσα απο το site και κατεληξα σε μια προσφορα που ηταν στα μετρα μου

Παίρνω λοιπόν το ξενοδοχείο που κατεληξα και αυτος μίλησα αφού του εξήγησα τι ακριβώς ήθελα, επέμενε ποιο πολύ απο όλους τους άλλους να κλείσω κατευθείαν σε αυτόν με πακέτο προφοράς που θα μου έδινε αυτος. Όντως μου έδωσε μια προσφορά περίπου 10% μικρότερη από αυτή που ειχε το deal site. Αποφασισα να παρανομησω και να δεχτώ την προσφορά για να δω τι λακο έχει η φάβα και για να αποδείξω πόσες πολλές πωλήσεις χάνονται με τα τηλέφωνα που τωρα δεν έφτανε που τα είχαν τα ηλεκτρονικά καταστήματα, αλλα άρχισαν να δέχονται και τηλεφωνικές παραγγελιές και τα deal site

Είναι δυνατών να υπάρχει το τηλέφωνο ξενοδοχείου σε προσφορά ταξιδιού για να γινει ελενχος διαθεσιμότητας απο το ίδιο ξενοδόχο? Ο έλεγχος πρέπει να γίνετε απο το ιδο deal site και όχι κατευθείαν στο ξενοδοχείο γιατι ο ξενοδόχος θα προσπαθήσει να κάνει κάποια προσφορά μικρότερη μόνος του για να γλυτώσει την προμήθεια που δίνει στο δίκτυο που ειναι διαφημιζόμενος.

Άφησα για τελευταίο το ξενοδοχείο της προσφοράς και τις παροχές

Μπίχλα, βρώμα και υγρασία βρώμα και μπίχλα και φυσικά δεν θα δεχόμουν να κοιμίσω την γυναίκα μου και το παιδί μου σε ένα τέτοιο ξενοδοχείο δεν είναι πρόβατα για να τους βάλω στο μαντρί, γιατί αυτό δεν ήταν ξενοδοχείο μαντρί ήταν και μόνο πρόβατα θα μπορούσαν να μείνουν εκεί!

Απέτισα άλλο δωμάτιο και σε άλλο ξενοδοχείο. Σε 15 λεπτά μου είχαν βρει και άλλο ξενοδοχείο και άλλο δωμάτιο

Μη με ρωτήσετε πιο ήταν το ξενοδοχείο και πιο το deal site δεν πρόκειται να σας πω, ούτε ότι φταίει ο ξενοδόχος να μου πείτε, απλά κάνετε και εσείς το ίδιο οπότε θέλετε να κλείσετε μια προσφορά και τα ίδια θα αντιμετωπίσετε

Φυσικά δεν γίνετε από όλους ότι ανέφερα, γιατί έχουν μήνει και κάποιοι που εκτιμούν και σέβονται τον πελάτη.

:hammer: Για τέλος να σας ανεφερω ότι εδώ δεν είναι Αγγλία, αλλά Ελλάδα και ζουν Έλληνες.

Υ.Γ Υπάρχει και η κατάθεση της προκαταβολής στην τράπεζα και η απόδειξη του ξενοδοχείου στο οποίο με έστειλαν
deal aggregator.
Όλες οι Προσφορές--->olesoiprosfores.gr

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 28 Φεβ 2012 20:11

Ολα ωραια και καλα

αλλα θα ηθελα να αναφερεις και το ονομα του ξενοδοχειου και το ονομα του Deal Site και να εχουμε και επισημη απαντηση τους για το θεμα αυτο καθως και σοβαρο ειναι και θεμα αξιοπιστιας θετει τοσο για τα deal sites οσο και για τα affiliate δυκτια

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 29 Φεβ 2012 00:07

Κρίμα σίγουρα για την ταλαιπωρία με το χάλια δωμάτιο.
Είσαι και τυχερός που δέχτηκε να σε στείλει σε άλλο......

Τα υπόλοιπα δεν με ξαφνιάζουν.
Δυστυχώς δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνουν τέτοια με τις επιχειρήσεις.
Έχουμε αναφερθεί και στο παρελθόν εδω σχετικά ξανά.

Και έχω και πιο πρόσφατο:
Φίλη μου πήγε 3ήμερο στο Ναύπλιο πριν 2 Σαββατοκύριακα,
από προσφορά που είχε γνωστό dealadiko εκδρομών,
κλείνοντας κατευθείαν αντιπροσφορά με το ξενοδοχείο από το τηλέφωνο.
Μάλιστα ήταν από τα καλά και ακριβά 3ήμερα για Ναύπλιο κι έχασα τελικά 2κουπόνια έτσι.

Δεν γίνεται να μην υπάρχουν στοιχεία επικοινωνίας της επιχείρησης στην περιγραφή της προσφοράς,
κι εγώ πλέον (μετά από στραβές που έχω αντιμετωπίσει)
παίρνω πάντα τηλέφωνο πριν καταλήξω να κάνω αγορά και ειδικά μεγάλη (πχ για ξενοδοχείο)

Και η αλήθεια είναι ότι από πρακτικής άποψης,
κι επειδή τυχαίνει να γνωρίζω από μέσα πως λειτουργούν οι κρατήσεις των ξενοδοχείων
δεν μπορεί αυτό το κομμάτι να το αναλαμβάνει οποιοσδήποτε άλλος αντί του ίδιου το ξενοδοχείου.

Θα έπρεπε όμως να γίνονται οπωσδήποτε και ελεγχοι από τα dealsites με τηλέφωνα-παγίδες
προς τις επιχειρήσεις με τις οποίες συνεργάζονται για να πιάνονται οι "έξυπνοι".
Και να προβλέπονται κάποιου τύπου ρήτρες σε όσους υποκλέπτουν πελάτες από συνεργάτες- μεσάζοντες.
Εκτός κι αν είναι και τα dealsites στο κόλπο για κάποιο λόγο...

Πάντως και ευτυχώς, υπάρχουν και αυτοί που δουλεύουν σωστά.
Μόλις πριν 2 ώρες πήρα τηλ στο 5* της Μυκόνου για το 3ήμερο των 95Ευρώ κατ΄άτομο
και ο άνθρωπος που απάντησε ήταν και ευγενέστατος, μου έδωσε και ημερομηνίες διαθεσιμότητας πριν αγοράσω για να ξέρω
και δεν μου πρότεινε βέβαια να κάνω την κράτηση εκτός dealsite.

n252

Δημοσίευση από n252 » 03 Μαρ 2012 00:17

σε αυτές τι περιπτώσεις θα πρέπει να γίνονται έλεγχοι από τα deal sites (και αυτά άλλωστε χάνουν χρήματα) και να υπάρχουν κυρώσεις

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 03 Μαρ 2012 00:44

Καταγγελία δίχως ονοματα δεν βοηθούν σε τίποτα, εφόσον λες αλήθεια, πες ποιο ξενοδοχείο είναι και ποιο ντιλ σαιτ είναι, να έχουμε απάντηση από τους υπεύθυνους. Αν κάναμε τις καταγγελίες επώνυμα όπου πρέπει και μπορούμε, τώρα όλοι οι απατεώνες θα σέβονταν και το τελευταίο σεντς που δίνουμε.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hliast

Δημοσίευση από hliast » 04 Μαρ 2012 18:19

πριν 10 μερες γνωστη μου πηρε τηλεφωνο σε προσφορα σχολη οδηγων που ειναι στην νεα ιωνια
απο προσφορα dealadiko μπροστα μου
αποριμενος ο ιδιοκτητης λεει : αα μας εχουνε ακομα ,νομιζα οτι ειχε τελιοση η προσφορα ! δηλαδη δεν ισχιοι λεει η φιλη μου η προσφορα ,οχι ισχιοι λεει απλα ειχα την εντυποση πως ειχε λιξη λεει ,την ρωταει που την ειδε την προσφορα της λεει σε μενα (στην σελιδα δηλαδη :D ) και τον ρωταει η φιλη ,πρεπη ν ακανω την αγορα απο το ιντερνετ η μπορω να ερθω και εκει ,και απανταει οχι μπορειτε να ερθετε και εδω ,ειμαστε στην νεα ιωνια ! τα δικτυα εχουνε απαντηση πως πιεζουν οσο μπορουν για να μην υπαρχει τηλεφωνο αλλα δεν μπορουν και να το επιβαλουν ! ενα συστιμα αλα booking θα ηταν οτι επρεπε το booking δεν σου ενφανιζη στοιχεια ξενοδοχειου εποικοινονια και διαθεσιμοτιτα γινετε ΜΟΝΟ με το booking
μια λυση σε αυτα πρεπη να βρεθη ΄΄οσοι καιγωσαστε ριχτε ιδεες στο τραπεζι ''
τα δικτυα δεν νομιζω να αρνηθουν συζητιση και προτασεις που εχουν ως σκοπο των συνφερον και αυτων και των affiliate

οσο για το φιλο που εγραψε πιο πανω

n252
σε αυτές τι περιπτώσεις θα πρέπει να γίνονται έλεγχοι από τα deal sites (και αυτά άλλωστε χάνουν χρήματα) και να υπάρχουν κυρώσεις

δεν ξερης τι συνφωνια εχει κανη το dealadiko με το καθε ξενοδοχειο
μπορει να επιτρεπη με ενα μικρο ΄΄ νοικη ΄΄ να εχει και τηλεφωνο ;-) στην ελλας του 2012 της διαφθορας της ξεφτιλας(ας μου επιτραπη ο ορος αυτος ) της μιζας και του '' οτι φαμε .οτι πιουμε και οσα αρπαξη .. η τσεπη μας '' ολα γινονται

ριχτε ιδεες :D

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 05 Μαρ 2012 00:31

hliast έγραψε:τα δικτυα εχουνε απαντηση πως πιεζουν οσο μπορουν για να μην υπαρχει τηλεφωνο αλλα δεν μπορουν και να το επιβαλουν !
Αυτό που λες αφορά το τηλέφωνο του ίδιου του deal site. Το αν θα υπάρχει το τηλέφωνο του παρόχου της προσφοράς είναι κάτι που το αποφασίζει το deal site και απ'το οποίο (στις περιπτώσεις που αναφέρονται εδώ) όλοι χάνουν, συμπεριλαμβανομένου του deal site.

Δυστυχώς για το φαινόμενο αυτό φταίει η "λαμογιά" των παρόχων καθώς σωστό είναι θεωρητικά ο χρήστης να έχει το τηλέφωνο διαθέσιμο ώστε να μπορεί να λύσει τυχόν απορίες κλπ. και να κάνει την αγορά, αλλά ο πάροχος δεν θα έπρεπε να προσφέρει την ίδια τιμή εκτός deal site. Αλλά στην Ελλάδα...
Linkwise Affiliate Network

prosfores
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από prosfores » 05 Μαρ 2012 08:46

Φυσικα και ειναι αληθεια οτι λεω, και σιγα μην πω ονοματα, ολα οσα ανεφερα ειναι γνωστα και μου φτανει οτι χτες πηρα τηλεφωνο στο ιδιο ξενοδοχειο και ναι δεν προσπαθησαν να μου πουλησουν παλι δωματιο με λαμογια, αλλα να κλεισω το δωματιο μεσα απο το deal site. Κατι ειναι και αυτο και μαλλον η κατγγελια μου εστω και χωρις ονοματα, επιασε τοπο. Το θεμα μου δεν ηταν να γινω ρουφιανος, αλλα να γινει θεμα, και απο οτι βλεοω εγινε, εμενα αυτο μου φτανει. Καλημερα σε ολους
deal aggregator.
Όλες οι Προσφορές--->olesoiprosfores.gr

Άβαταρ μέλους
hliast

Δημοσίευση από hliast » 05 Μαρ 2012 09:50

George - Linkwise έγραψε:
Αυτό που λες αφορά το τηλέφωνο του ίδιου του deal site. Το αν θα υπάρχει το τηλέφωνο του παρόχου της προσφοράς είναι κάτι που το αποφασίζει το deal site και απ'το οποίο (στις περιπτώσεις που αναφέρονται εδώ) όλοι χάνουν, συμπεριλαμβανομένου του deal site.
.
δεν ξερης ομως τι συνφωνια εχει κανη καθε deals site με καθε ξενοδοχειο η με μια οποιαδηποτε προσφορα που εχει στην σελιδα του
αμα το δεις λιγο καχιποπτα ομως δεν θα το χαλαγε τον καθε deals site
π.χ για ενα ξενοδοχειο να επερνε ενα ποσο στανταρ σαν νοικι για την προβολη
και οτι παρη και απο το κλεισιμο της συνφωνιας για να δεχτη και το τηλεφωνο !
ετσι δεν χανη ,τα εξοδα που λενε τα βγαζη

υποθεσης κανουμε , ελλας 2012 ολα γινονται
αφου μου περασε ως καχυποψια εμενα απο το μιαλο
γιατι να μην περαση και απο του deals σιτε ?

εγω απλα ειπα να ριξουν ιδεες
πιστευο οτι δεν εχετε προβλημα σε αυτο
δηλαδη να υπαρξουν ιδεες για συζιτηση ωστε να καλητερεψουν και
να εξαφανιστουν φαινομενο υποψιας

Άβαταρ μέλους
stayroula
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stayroula » 25 Μαρ 2012 09:11

καλημέρα σας και χρόνια πολλά σε όλους !! :)

Η δικιά μου ’αποψη είναι ότι σε καμιά περιπτωση δεν δεν φέρει ευθύνες το deals site

Οπως έχει ειπωθεί και από άλλο συνομιλητή καταγγελία δίχως ονοματα δεν βοηθούν σε τίποτα. εφόσον λες αλήθεια, πάντα κατά τη ταπεινή μου άποψη , απευθύνσου στην αρμόδια αρχή και κάνε την καταγγελία σου , όχι μόνο εσύ αλλά και οποιος δήποτε του τυχαίνει κατι τέτοιο . και ενα άλλο που θα έκανα, αν ήμουν εγώ στη θέση σου , θα ειδοποιούσα , εφόσων θα είχα και τις σχετικες αποδίξεις για τα λεγομενά μου και την εταιρία , που προωθεί αυτό το deal site

Αγαπητέ hliast μας γράφεις............στην ελλας του 2012 της διαφθορας της ξεφτιλας(ας μου επιτραπη ο ορος αυτος ) της μιζας και του '' οτι φαμε .οτι πιουμε και οσα αρπαξη .. η τσεπη μας '' ολα γινονται.....
Στο χέρι μας είναι να μην το επιτρέψουμε να γίνετε αυτό .
Ξεγνοιασιά: η ικανότητα να μην επιτρέπεις στο μέλλον να δηλητηριάσει το παρόν

Άβαταρ μέλους
hliast

Δημοσίευση από hliast » 28 Μαρ 2012 16:02

stayroula έγραψε: Αγαπητέ hliast μας γράφεις............στην ελλας του 2012 της διαφθορας της ξεφτιλας(ας μου επιτραπη ο ορος αυτος ) της μιζας και του '' οτι φαμε .οτι πιουμε και οσα αρπαξη .. η τσεπη μας '' ολα γινονται.....
Στο χέρι μας είναι να μην το επιτρέψουμε να γίνετε αυτό .
stayroula μα γιαυτο ειπα και εγω να ριξουν ιδεες για καλητερα αποτελεσματα και το σινφερον ολων αλλα και καταγγελιες φυσικα για τυχον συνβατα
εξαλλου η καταγγελιες ειναι πιο ευκολα να εντοπιστουν αφου σιγουρα ολοι οι affiliates
εχουν συστιση στους φιλους - συγγενης τους της εταιριες που διαφημιζουν
επομενος εαν γινη καποια συναλαγη προιοντος η παροχης υπυρισεων και υποθη κατι
ο καθε affiliate μπορη ευκολα να ενημεροθη απο τους φιλους - γνωστους

εγω προσοπικα ανεφερα πιο πανω τι συναντισα
μια σχολη οδηγων και ανεφερα συγγεκριμενα στην νεα ιωνια,χωρις να ονοματισο βεβαια αλλλα δεν ειναι και πολλες οι σχολες οδηγων στην νεα ιωνια που προβαλονται απο καποιο deals επομενος το deals σιτε καταβαλε
και δεν εχω προβλημα κανενα εαν μου ζητιθη να φερω και ως μαρτηρα το προσοπο που πηρε τηλεφωνο και γιαυτο το λογο εγω αφερεσα απο την σελιδα μου το συγγεκριμενο deals

και επειδη βλεπω αρκετα κλικ να γινονται απο την σελιδα μου σε deal σελιδες αλλα
και σε σελιδες με προιοντα χωρις να εχω αποτελεσμα πωλησης κοιταω πια deal ειναι αυτα
και εαν διαθετουν τηλεφωνο για οποιοδηποτε λογο π.χ για ενημεροση και καλα διαθεσιμοτιτας δωματιου , υπιρεσιας spa η τραπεζη για νυχτερινο κεντρο την βγαζω εκτος σελιδας μου ας μινω με 10 προσφορες που λεω ο λογος !!!

ειμαι και εγω εξηπνος οχι μονο αυτοι :lol:

Άβαταρ μέλους
stayroula
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stayroula » 29 Μαρ 2012 10:20

καλημέρα!!
Εγώ προσωπικά βρίσκω πολύ σωστη αυτή τη κινησή σου . Αυτό που αναφέρεις είναι εντελος μα εντελος... αντι εμπορίκο . Γιατι στην ουσια εδω εχουμε ενα είδος εμπορίου και οχι διαφημιστηκες προβολές . Αυτό δυστηχως ,για πολλους και διαφορους λόγους δεν το εχουν καταλαβει ή δεν θέλουν να το καταλάβουν οι εταιρίες και τα καταστήματα που κάνουν τις προσφορές .
Ξεγνοιασιά: η ικανότητα να μην επιτρέπεις στο μέλλον να δηλητηριάσει το παρόν

Άβαταρ μέλους
hliast

Δημοσίευση από hliast » 29 Μαρ 2012 12:47

stayroula έγραψε:καλημέρα!!
Εγώ προσωπικά βρίσκω πολύ σωστη αυτή τη κινησή σου . Αυτό που αναφέρεις είναι εντελος μα εντελος... αντι εμπορίκο . Γιατι στην ουσια εδω εχουμε ενα είδος εμπορίου και οχι διαφημιστηκες προβολές . Αυτό δυστηχως ,για πολλους και διαφορους λόγους δεν το εχουν καταλαβει ή δεν θέλουν να το καταλάβουν οι εταιρίες και τα καταστήματα που κάνουν τις προσφορές .

καλημερα σταυρουλα καλημερα στην κοινοτιτα :D

ετσι ακριβως ειναι οπως τα λες !

μιλαμε για προσφορες και για συγκεκριμενη λογικα ποσοτιτα ειτε προιοντα ειναι αυτα
ειτε δωματια ξενοδοχειων
επομενος εαν π.χ ενα ξενοδοχειο εχει 30 δωματια και βγαζη μια προσφορα
και αναφερη πως αυτη η προσφορα ειναι ΜΟΝΟ για π.χ 7-11 απριλη
το dealadiko δεν ειναι δυσκολο να ελενξη της αγορες που γινονται ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ
οταν φταση π.χ της 30 αγορες (που ειναι και τα δωματια του ξενοδοχειου )που αφορουν 7-11 απριλη !πιος ο λογος τηλεφωνο για διαθεσιμοτιτα? εαν φταση 30 αγορες κατεβενη η προσφορα απλα ειναι τα πραγματα !δεν υπαρχη λογος να υπαρχει η προσφορα αφου δεν υπαρχουν και δωματια περαν των 30 που εχει για της 7-11 απριλη !!!
και ανεβενη καινουργια προσφορα για αλλη ημερονιμια

:lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες