Φορολογία σε νέα επιχείρηση

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
willsmith

Δημοσίευση από willsmith » 01 Μαρ 2012 18:48

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος στο forum σας ελπίζω όμως να βρω απάντηση στην απορία που έχω. Και η απορία είναι η εξής. Σκοπεύω να ανοίξω μια νέα μικρή επιχείρηση εκτός των γνωστών παγίων (ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ, ενοίκιο, ΤΕΒΕ) θα έχω και την εφορία πάνω από το κεφάλι μου να μου ζητάει λεφτά ενώ εγώ δε θα έχω πουλήσει τίποτα; Δηλαδή θα έρχεται κάθε μήνα και θα μου λέει "βάσει της περιοχής που είσαι κλπ κλπ θα μου δόσεις Χ ευρώ" αδιαφορώντας εάν εγώ έχω κόψει απόδειξη ή τιμολόγιο;

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 01 Μαρ 2012 18:53

Όχι το ΦΠΑ θα δίνεις στην εφορία. Εάν δεν κόψεις ούτε μια απόδειξη / τιμολόγιο θα κάνεις μηδενική δήλωση. Περισσότερα μπορείς να ρωτήσεις τον λογιστή σου.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 01 Μαρ 2012 18:55

πιθανον στο τελος της χρονιας να κληθεις να καταβαλεις φορο βαση αντικειμενικων κριτηριων και οπωσδηποτε τον φορο επιτηδευματος που ειναι περι τα 500 ευρω αν δεν κανω λαθος

αλλα καλυτερα να ρωτησεις τον λογιστη σου

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 01 Μαρ 2012 18:59

Όπως ακριβώς τα είπε ο Άγγελος!
Και φυσικά μόλις περάσουν μερικά χρόνια θα σου ζητούν την περαίωση. Είναι αυτό που λέμε «δεν σε πιστεύω πως όσα δήλωσες είναι σωστά άρα δώσε μας άλλο ένα χαράτσι να μην σε ελέγξουμε»

willsmith

Δημοσίευση από willsmith » 01 Μαρ 2012 19:31

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και για τη μεταφορά του θέματος στην σωστή ενότητα! Εγώ αυτό που είπε ο fiskilis άκουσα περί αντικειμενικών κριτηρίων και είπα να το διασταυρώσω. Και μετά σου λέει ότι θέλουν να βοηθήσουν την ανάπτυξη σε αυτή τη χώρα.

Οπότε για λεπτομέρειες θα απευθυνθώ σε λογιστή
Και πάλι ευχαριστώ πολύ!
Να κλειδώσει παρακαλώ.

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 02 Μαρ 2012 20:37

Απλά το χαράτσι που είπε ο fiskilis(τέλο ελ.επαγγελματιών) δε το πληρώνουν οι νέοι επαγγελματίες για 3-5 χρόνια νομίζω..
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 02 Μαρ 2012 20:43

1host έγραψε:Απλά το χαράτσι που είπε ο fiskilis(τέλο ελ.επαγγελματιών) δε το πληρώνουν οι νέοι επαγγελματίες για 3-5 χρόνια νομίζω..
τωρα οχι αυριο!
κατσε να ψηφιστει νεος φορολογικος νομος και θα σου πω εγω !!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης