σφαγή γίνεται στο keyword web hosting ε;

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 01 Μαρ 2012 15:53

Παρεμπιπτόντως σφαγή γίνεται με τη stigmahost στο keyword web hosting ε; :P :P

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 01 Μαρ 2012 15:57

Όπως το δει κανείς..Το google κάνει αρκετές αλλαγές μέρα με τη μέρα..εμείς είμαστε στα τοπ2, 3 χρόνια κοντά,με 2 urls κιολας!
Η stigmahost δε ξέρω τι έκανε και ανέβηκε τοοοσο γρήγορα..παίζει 2-3θεση και μερικές φορές 1η θέση(οπως απο χθες)
Πιστευω γρηγορα θα ξανα ειμαστε 1η :P
Εντυπωση μου εκανε που επεσε η tophost 10η στο "web hosting" μετα το χθεσινο update..
/off
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 01 Μαρ 2012 16:01

To blasts πάντως φεύγουν βροχή στο top10 γι' αυτό και οι συχνές αυξομειώσεις :D Τέλος το off κι από εμένα :)

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 01 Μαρ 2012 16:07

blasts?Αν εννοείς μαζικά links από bots/softwares κτλ δε νομίζω..
Θα υπηρχαν ηδη bans..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 1host την 01 Μαρ 2012 16:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 01 Μαρ 2012 16:08

xrumer blasts :D

Αν αναλύσεις τα backlinks από τα πρώτα αποτελέσματα θα δεις πολλά μα πάρααα πολλά links spam backlinks

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 01 Μαρ 2012 17:23

Αααα το white hat SEO λέτε! :D

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 01 Μαρ 2012 17:35

Μεγάλο ρίσκο για το domain (ban από G) αλλά και υψηλά κέρδη από κάποιον που είναι στις πρώτες θέσεις σε τόσο ανταγωνιστικά keyphrases.

Επιλογές είναι αυτές :P
it's all about contribution ...

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 02 Μαρ 2012 00:08

adiaforosgr έγραψε:xrumer blasts :D

Αν αναλύσεις τα backlinks από τα πρώτα αποτελέσματα θα δεις πολλά μα πάρααα πολλά links spam backlinks
blast έχω κανει σε ενα site και εφυγε σε 2 ημερες απο το google(satellitedirectd.com) ενω ηταν 7ο αποτελεσμα και πουλουσε τρελα..
Για εταιρικα sites ποτε blasts/black hat τεχνικές κτλ
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

melios

Δημοσίευση από melios » 02 Μαρ 2012 22:50

adiaforosgr έγραψε:στο keyword web hosting ε; :P :P
Να ρωτήσω κάτι, γιατί είμαι πιο πολύ analytics geek;

Την λέξη "web hosting" πόσο Keyword value την έχετε; Ή τι performance και conversion rate σας δίνει από τα καθαρά οργανικά;

Ρωτάω γιατί έτσι βλέπω τα πράγματα από ένα american googlarisma.

Κώδικας: Επιλογή όλων

http://www.google.com/#hl=en&gl=usa&q=web+hosting
1ο) η google την έχει κατοχυρώσει σαν "general keyword meanings". Μια πηγή από wiki, δυο αρθρογραφίες και 2 εταιρίες (μια αμερικάνικη και μια αγγλική :o ) και ενδιάμεσα λινκ για 5 εταιρείες οι οποίες τις αναφέρει βάση άλλων λινκ (τα οποία για κάποιο λόγο τα θεωρεί ότι αυτά είναι τα ιδανικά για την λύση του συγκεκριμένου query)

Εικόνα

2ο) για search στην Αμερική έχει 60,500 Local Monthly Searches 210000 globaly από το σχετικό εργαλείο του adwords με τιμή στα 10 δολάρια. Επίσης στο inside με λέει το τελευταίο έτος κυμαίνεται σταθερά στις 80 χήνες το τελευταίο έτος με μερικά σκαμπανεβάσματα...

Για να ζητάει 10 dollars η google μάλλον 1 στους 10 πάει στην δεύτερη σελίδα ή είναι λέξη που έχει μπει στο μυαλό των χρηστών σαν λέξη "προσφορών" (πιο πολύ την googlarει ο άλλος για να δει προσφορές στις διαφημίσεις πχ "το αφεντικό τρελάθηκε λογω spring break cloud hosting με 3$" )

Για Ελλάδα βλέπω τα καθαρά είναι στα 2,900 με τιμή στα 3 €....Η αγγλική wiki βγαίνει 10η και η ελληνική wiki βγαίνει 5η σελίδα :o (ο υπεύθυνος για τα ελληνικά στην google τρομπάρει)

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι πολύ γενική λέξη (επομένως και αρκετά απαγορευτική) για να πεις ότι κάποιος θα "επενδύσει" σε αυτήν καθεαυτήν με SEO είτε άσπρο είτε μαύρο είτε γκρίζο...

Το πιο λογικό, ένας ο οποίος ενδιαφέρεται για αγορά hosting, είναι να ψάξει "web hosting joomla", "web hosting aps" "web hosting wordpress" "vps web hosting" ή "dedicated web hosting" και μετά ν αγοράσει hosting...

Δεν ξέρω πώς σκέφτεται ο Ελληνας όταν ψάχνει, γιαυτό ρωτάω...

Εδώ ο άλλος μπήκε σε ένα αθλητικό πορταλ ψάχνοντας "lisasmenes kalogries to dio poy einai kalo"....

Λογικά θα σας φέρνει κόσμο.

Μπορεί και να είμαι λάθος. Δεν είχα ποτέ πρόσβαση σε hosting web analytics και βασικά δεν έτυχε να πέσω και σε κανένα ρεπορτ...

Πάντως για "έξω" το θεωρώ απαγορευτικό seo. Χίλιες φορές να τα σκάσει σε adwords...

ΥΣ οφ τοπικ : Για Ελλάδα πάντως εμένα με με βγάζει την top 4η

http://www.google.gr/#hl=el&gl=gr&q=web+hosting
Εικόνα

τέλος οφ τοπικ

YΣ 2 οφ τοπικ 2:

Μια από την αλλαγές που παρατήρησα είναι ότι η παράμετρος &fp δεν αλλάζει με τίποτα...

Παρότι που καθάρισα τα cookies πάλι η παράμετρος με κάποιον τρόπο έχει αποθηκευτεί και παραμένει σταθερή...

Έχει κανείς ιδέα;

ευχαριστώ...

τελος οφ τοπικ 2
Συνημμένα
google-usa.jpg
google-gr.jpg

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 03 Μαρ 2012 10:18

Μια από την αλλαγές που παρατήρησα είναι ότι η παράμετρος &fp δεν αλλάζει με τίποτα...

Παρότι που καθάρισα τα cookies πάλι η παράμετρος με κάποιον τρόπο έχει αποθηκευτεί και παραμένει σταθερή...
Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος τι εννοείς με αυτό;
Πάντως για "έξω" το θεωρώ απαγορευτικό seo. Χίλιες φορές να τα σκάσει σε adwords...
Πιστεύεις δηλαδή ότι συμφέρει να δώσει κάποιος 10$/ click έστω και αν το conversion rate του είναι 2% Μιλάμε ότι τα πρώτα τρία χρόνια θα μπει για τα καλά μέσα. Τα ads είναι ουσιαστικά ότι πιο ασύμφορο για έξω, για αυτό και όλοι επενδύουν σε seo, μιας και είναι πιο οικονομικό. Αν δηλαδή κάποιος έχει 1000 clicks, πρέπει να πληρώνει 10.000$/ μήνα και μόλις σταματήσει την καμπάνια του, δεν θα έχει καθόλου πελάτες.

melios

Δημοσίευση από melios » 03 Μαρ 2012 13:50

alexisitsios έγραψε:
Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος τι εννοείς με αυτό;
Άμα κάνεις copy pase το παρακάτω σε ένα browser (πχ στο γκουγκλε χρομε)

http://www.google.gr/#hl=el&gl=gr&q=web+hosting
θα βγει στην μπάρα αυτόματα ένα query της μορφής

http://www.google.gr/#hl=el&gl=gr&q=web+hosting&fp=XXXXX 
όπου το χχχχ είναι ένας αριθμός. Μπορεί πάλι να μην είναι τίποτα.

Εγώ προσωπικά δεν έχω βρει επίσημη εκδοχή το του τι κάνει το fp. Κάποτε,ένας webmaster με είπε ότι είναι το personalized query σου. Με το εξήγησε από την άποψη του mapreduce

Παλαιά, άμα έκανες μια αναζήτηση και μετά από καμιά ώρα έκανες την ίδια αναζήτηση ( αλλά έσβηνες τα cookies σου) το fp άλλαζε. (μιλάμε για τις περιπτώσεις που δεν είσαι συνδεδεμένος στο google account σου)

Έμενα τουλάχιστον, πλέον, με παραμένει σταθερό ότι και να κάνω.

Στο μοζιλα, στο εξπλορερ και στο σαφαρι εκτός από το fp βγαίνουν και κάτι άλλοι παράμετροι που λογικά έχουν σχέση με την αρχιτεκτονική των browser (από ότι καταλαβαίνω)...

Ο γκουγκλε χρομε έχει την τάση να έχει καθαρούς παραμέτρους. Τουλάχιστον είχε.

Μπορείς να διαβάσεις παραπάνω για τους παραμέτρους εδώ
Πιστεύεις δηλαδή ότι συμφέρει να δώσει κάποιος 10$/ click έστω και αν το conversion rate του είναι 2% Μιλάμε ότι τα πρώτα τρία χρόνια θα μπει για τα καλά μέσα. Τα ads είναι ουσιαστικά ότι πιο ασύμφορο για έξω, για αυτό και όλοι επενδύουν σε seo, μιας και είναι πιο οικονομικό. Αν δηλαδή κάποιος έχει 1000 clicks, πρέπει να πληρώνει 10.000$/ μήνα και μόλις σταματήσει την καμπάνια του, δεν θα έχει καθόλου πελάτες.
Είναι μεγάλη συζήτηση του πότε πρέπει να επενδύσεις σε SEO και του πότε πρέπει να επενδύσεις SEM. Εδώ και καιρό όλοι λένε ότι πρέπει να επενδύσεις και στα τρία SSS (SEO+SEM+SMM).

Βασικά,εξαρτάται από το είδος της επιχείρησης ,κοινώς το κοινό που απευθύνεται το σιτε.Άλλοι τσιμπάνε με οργανικά, άλλοι με πληρωμένα και άλλοι με email campain.Υπάρχουν λέξεις που κάνεις αποκλειστικά και μόνο convertion rate με τα οργανικά και λέξεις που κάνεις αποκλειστικά και μόνο convertion rate με τα πληρωμένα. Συνήθως ο χρόνος, η έρευνα, η έμπνευση αλλά στην τελική ο ίδιος ο κόσμος (μέσω των αναλυτικς εργαλείων που χρησιμοποιείς) είναι που θα σε δώσει τις απαντήσεις...

Αμα θές την γνώμη μου, είναι μεγάλη συζήτηση του κατά πόσο το SEO είναι πιο φθηνό πλέον. Με τις διάφορες δωρεάν υπηρεσίες που υπάρχουν, δεν μπορείς να κάνεις δουλεία πλέον. Οι πιο ουσιώδες έχουν κλείσει. Οπότε πρέπει να τα σκάσεις σε commercial υπηρεσίες. και αυτόματα το budget ανεβαίνει.Επίσης οι link brokers, αυτοί που παρέχουν Custom Link Acquisition υπηρεσίες, είναι πιο ακριβοί από ποτέ. Και επίσης σου ξεκαθαρίζουν από την αρχή το όλο κόνσεπτ της Σταχτοπούτας."Όσο φοράς το παπουτσάκι είσαι όμορφη, όσο δεν το φοράς είσαι μπάζο και παίζει καμιά φορά που θα το φορέσεις το παπουτσάκι να γίνεις πιο μπάζο από ποτέ".Και αυτό γιατί το κακό Link building μπορεί να γίνει επικίνδυνο βλέπε τα τελευταία update του γουγκλε πάντα που ουσιαστικά έσκισε τα μικρομεσαία σιτε...

Την συγκεκριμένη λέξη, για έξω, δεν θα την κυνηγούσα με seo. Και πιστεύω ότι εξηγώ στο προηγούμενο ποστ μου τους λόγους. Το μόνο που θα έκανα είναι να δώσω έμφαση στο να μπω στα "top references". Προσωπικά, για έξω ξανά, θα την έδινα σε έναν adwords σπερσιαλιστ να σκεφτεί διαφημιστικά κονσεπτ για να τραβήξει κοινό και θα έδινα έμφαση σε άλλες λέξεις.

Αμα η google την βαράει 10$ το κλικ σημαίνει ότι μιλάμε για λέξη που απευθύνεται αφενός σε "διαφημιστικό κοινό" και αφετέρου σε μια λέξη που "παρέχει πληροφορίες".

Για Ελλάδα δεν έχω ιδέα, γιατί αφενός βλέπω ότι η google δεν έχει κάνει στοιχειωδώς κατάταξη της κατηγορίας της λέξης, και αφετέρου δεν ξέρω την συμπεριφορά του Ελληνα στο συγκεκριμένο τομέα (web hosting) γιαυτό ρωτάω για το key value που έχει η λέξη και τον λόγο που γίνεται ο "χαμός"....

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 03 Μαρ 2012 14:30

Αν ήταν να κάνω επένδυση αυτή τη στιγμή σε έναν κλάδο, η σειρά με την οποία θα επένδυα είναι:

Newsletter
Blogging
affiliates
seo

και κατά 99% καθόλου adwords.

Για εμένα οι παραπάνω μέθοδοι με τη μορφή που σου αναφέρω πάντα είχαν καλύτερο ROI. Με το adwords σχεδόν πάντα πετάς τα χρήματα σου.

Όσον αφορά το keyword που γίνεται χαμός, συνήθως σου φέρνει 300 unique max αν είσαι πρώτος. το conversion είναι κοντά στο 3%

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 03 Μαρ 2012 21:50

Sorry αλλά είσαι υπερβολικά υπερβολικός. Δεν ισχύει σε καμιά περίπτωση το "με το adwords σχεδόν πάντα πετάς τα χρήματά σου", εκτός αν δεν ξέρεις τι κάνεις. Αλλά αυτό ισχύει με το οτιδήποτε.
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 04 Μαρ 2012 06:07

Προσωπικά να σου δικαιολογήσω γιατί το θεωρώ πέταμα χρημάτων. Ας πάρουμε την πιο απλή μέθοδο προώθησης μιας ιστοσελίδας, δηλαδή το blogging.

Γράφεις για παράδειγμα 2 άρθρα την ημέρα για ένα μήνα πάνω στην κατασκευή ιστοσελίδων ή αν βαριέσαι να τα γράψεις εσύ, μισθώνεις κάποιον να στα γράψει. Αν τα άρθρα σου έχουν γραφτεί με τις βασικές αρχές για onpage seo, άνετα θα φτάσεις να έχεις από long tail γύρω στους 400 targeted visitors το μήνα για κάθε μήνα.

Με λίγα λόγια θέλω να πω ότι δεν χρειάζεσαι για να φέρεις targeted traffic στο site σου ούτε ένα cent και θα έχεις αντίστοιχο traffic κάθε μήνα, μιας και το κάθε άρθρο που θα γράφεις, θα προσθέτει επιπλέον επισκέπτες πάνω στους ήδη υπάρχοντες.

Στην περίπτωση του adwords δίνεις 100 ευρώ αυτό το μήνα και κάθε μήνα πρέπει να κάνεις το ίδιο. Μόλις σταματήσεις, έχεις χάσει όλο το traffic.

Προσωπικά χρησιμοποιώ για να φέρω traffic στις σελίδες μου, σχεδόν τα πάντα εκτός από adwords, μιας πετυχαίνω πολύ καλύτερο ROI και με σχεδόν καθόλου κόστος.

Το πρώτο πράγμα που θα έπρεπε ένας webmaster να επενδύει στην ιστοσελίδα του είναι στο content. Αυτό που γίνεται όμως είναι πρώτα να επενδύουμε σε ads και το περιεχόμενο έρχεται τελευταίο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης