Meet in 5' από το CoinMad.com!

Ψάχνετε να βρείτε συνεργάτες ή επενδυτές για κάποιο project σας; Αυτή η περιοχή είναι για εσάς. Έχετε όλα τα στοιχεία του project σας έτοιμα, γιατί θα σας τα ζητήσουν.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
insert coin
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από insert coin » 06 Μαρ 2012 15:21

Καλησπέρα σε όλους παιδιά, είχα γράψει παλαιότερα εδώ για να παρουσιάσω την ιστοσελίδα που είχα ξεκινήσει με ένα φίλο, η υποδοχή σας τότε ήταν πραγματικά πολύ ενθαρρυντική και σας ευχαριστώ θερμά γι'αυτό! :)

Ο λόγος που ξεκινώ αυτό το νέο θέμα, είναι για να σας γνωστοποιήσω μια νέα προσπάθεια που κάνουμε, η οποία θα είναι εντελώς δωρεάν και θα έχει ως στόχο την καλύτερη δικτύωση όλων όσων ασχολούνται στην Ελλάδα με το χώρο του επιχειρείν μέσω διαδικτύου ή των mobile εφαρμογών.

Το Meet in 5' λοιπόν είναι ένα event το οποίο θα ξεκινήσει όταν συμπληρωθούν τα πρώτα 14 άτομα που χρειάζονται για να πραγματοποιηθεί! :)

Και θα διοργανώνεται κάθε φορά όταν έχουμε τον κατάλληλο αριθμό ατόμων.

Πως θα γίνεται η όλη διαδικασία:

Όλοι, και οι 14, θα συνομιλούν μεταξύ τους σε μικρά πεντάλεπτα meeting των 2 ατόμων, με σκοπό να γνωριστούν και να αναφέρουν τι είδους συνεργασία ψάχνουν.

Έτσι λοιπόν αν λάβεις μέρος, σου δίνεται η δυνατότητα να γνωρίσεις 13 άτομα σε περίπου μια ώρα και να επιλέξεις έπειτα αν και με ποιούς θέλεις να συνεργαστείς για κάποιο startup, κλπ.

Στο τέλος αυτής της διαδικασίας, ακολουθεί ελεύθερο hangout στο χώρο.

Ελπίζω να σας αρέσει η φάση, όπως σας την περιέγραψα! :)

Θα χαρώ να μου πείτε πως σας φαίνεται!

Όσοι θέλετε να συμμετέχετε, μπορείτε να συμπληρώσετε τη φόρμα συμμετοχής στο blog μας.

http://meetin5.blogspot.com/p/blog-page.html

Ευχαριστώ!!
www.coinmad.com - Shopping...απ'την ανάποδη!
http://meetin5.blogspot.com

apostolos_k
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apostolos_k » 06 Μαρ 2012 21:07

Ακούγετε έξυπνο - κάτι σαν τα «singles dating events» - και εύχομαι πραγματικά να έχει επιτυχία.

Μια παρατήρηση- κατά την ταπεινή μου άποψη…

Τα 5λεπτα 10λεπτα παρουσίασης ήταν ένα «μικρό κόλπο χρόνου» - και δευτερευόντως marketing (σε πείθω για την ιδέα μου στα 5 πρώτα λεπτά)- που υπήρχε και θα υπάρχει στα Αμερικάνικα events και καθιερώθηκε λόγω πληθώρας ενδιαφερομένων… λίγος ο χρόνος πολλές οι παρουσιάσεις…

Τώρα πως στην Ελλάδα καθιερώθηκε το ίδιο όταν δεν υπάρχουν τόσοι ενδιαφερόμενοι δεν μπορώ να το καταλάβω... (δεν αναφέρομαι στο δικό σας event, γενικά…)

Καλή επιτυχία να έχετε

Άβαταρ μέλους
insert coin
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από insert coin » 06 Μαρ 2012 21:30

Φίλε Απόστολε σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!

Όντως ακόμα δεν υπάρχει σημαντικό ενδιαφέρον, παρόλο που το έχουν γράψει γύρω στα 6-7 blog και site σχετικά με την επιχειρηματικότητα.

Κάθε αρχή και δύσκολη θα μου πεις, είναι κάτι που το κάνουμε χωρίς να έχουμε την υποστήριξη κάποιου χορηγού, πιστεύοντας απλά ότι είναι κάτι που θα στηριχθεί από τον κόσμο, ο οποίος στις δύσκολες εποχές που ζούμε ψάχνεται συνεχώς για νέα πράγματα..

Έχουμε ξεκινήσει το όλο θέμα στα τέλη Φεβρουαρίου κι έχουμε μέχρι στιγμής 4 άτομα που έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον και θα είναι στο πρώτο Meet in 5'.

Έχεις απόλυτο δίκιο, η ιδέα επηρεάστηκε από αυτού του τύπου speed date.

Βασικά εμείς δε το αντιλαμβανόμαστε τόσο σε φάση : "κάνω τα meeting ούτως ώστε να "πείσω" τον άλλο ότι αξίζω να συνεργαστεί μαζί μου".

Φυσικά το πως ο καθένας αντιλαμβάνεται τη φάση όταν συμμετέχει είναι κάτι καθαρά υποκειμενικό, αλλά επίτρεψέ μου να σου πω ότι στο δικό μας μυαλό υπάρχει το minimum που μπορεί να πάρει κάποιος από τη συμμετοχή του σε αυτό το event.

Δηλαδή ότι σε 1 ώρα θα έχεις γνωρίσει 13 άτομα που δεν ήξερες, τα οποία γουστάρουν να επιχειρήσουν/δουλέψουν πάνω στον τομέα που αγαπάς κι εσύ ο ίδιος! Γι'αυτό και είπαμε να είναι μικρά σε διάρκεια, ώστε να μην κουράσει αυτούς που συμμετέχουν. Εξάλλου μετά την κυρίως διαδικασία, θα υπάρχει ευκαιρία για συνομιλίες, καθώς θα συνεχίζεται το σκηνικό με καμιά μπύρα κλπ :)

Αυτό από μόνο του λοιπόν νομίζω ότι μπορεί να δημιουργήσει πολύ ενδιαφέρουσες γνωριμίες και μακάρι να προκύψουν ωραία project!

Η αλήθεια είναι πως, όπως σου έγραψα και πριν, δεν υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για συμμετοχή ακόμα, αλλά πιστεύω πως αν γίνει το πρώτο μετά θα "ψηθεί" αρκετός κόσμος ακόμα να το δοκιμάσει.

Ελπίζουμε στη βοήθεια του κόσμου από εδώ το freestuff, παιδιά μη μασάτε, δηλώστε συμμετοχή, καφεδάκι θα πιούμε και θα γνωριστούμε! :)

Ειδικά το πρώτο όταν με το καλό γίνει θα είναι αρκετά χύμα, λάθη θα γίνουν, αλλά νομίζω πως έτσι είναι τα γαμάτα κι αυθεντικά πράγματα. Δε το παίζουμε ειδήμονες, ούτε θα έχουμε φωτομοντέλα να σφυράνε τη λήξη του χρόνου! :)

Μας άρεσε η ιδέα και πάμε να το κάνουμε, that's all!
www.coinmad.com - Shopping...απ'την ανάποδη!
http://meetin5.blogspot.com

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Επενδυτών ή Συνεργατών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες