Εξαφάνιση της αρχικής σελίδας από το index

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 06 Μαρ 2012 17:01

Έχω μια περίεργη περίπτωση.
Έχω ένα site σε domain .gr το οποίο ανανεώνω περιστασιακά και μέχρι πρόσφατα έβγαινε για συγκεκριμένα keywords στη πρώτη σελίδα, άσχετα με το αν επέλεγε κάποιος από Ελλάδα ή όχι (μαζί με 2-3 άλλα Ελληνικά βγαίναμε μαζί με τα .com).
Από Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου έχει αρχίσει και γίνεται το εξής περίεργο:
Η αρχική σελίδα του site εξαφανίζεται από το index για 2-3 μέρες και μετά ξαναεμφανίζεται. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μειώνεται κατά πολύ το traffic, και ουσιαστικά ότι traffic λαμβάνω το λαμβάνω για τις εσωτερικές σελίδες.

Η σελίδα είναι η http://www.download-games.gr υπάρχει εδώ και χρόνια και ουσιαστικά έχω στοχεύσει το συνδυασμό λέξεων "download games"
Αν κάνω search με site:"www.download-games.gr" δεν βγαίνει η αρχική στα αποτελέσματα, αν όμως πχ κάνω search με "dx ball" τότε είναι κάποιο subpage μου στα πρώτα αποτελέσματα.
Ξέρει κανείς που οφείλεται αυτό; Να κάνω κάτι εκτός από υπομονή; Το μόνο που σκέφτηκα ότι ίσως επηρέαζε κάτι ήταν ότι είχα παλιά έκδοση wordpress και ενώ μου είχε έρθει μήνυμα στο webmasters το είχα αγνοήσει.

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 07 Μαρ 2012 18:23

Βγαίνει η αρχική στα αποτελέσματα πάντως με αναζητηση με site:www.download-games.gr
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Μαρ 2012 15:36

τα παθαίνει κάτι τέτοια πότε-πότε...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες