Αλλαγή meta description tag

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 09 Μαρ 2012 20:56

Παιδιά καλησπέρα,

εδώ και μερικές μέρες (περίπου οκτώ), έχω αλλάξει τα meta tag description του site μου, αλλά δυστυχώς δεν βλέπω η google (και όχι μόνο), να έχει διορθώσει το παλιο descriptιοn στο νέο. Πόσες μέρες περίπου χρειάζεται για να γίνει η αλλαγή(αν μπορεί να υπάρξει βέβαια προσέγγιση); Μπορώ να το τρικάρω ώστε να γίνει πιο γρήγορα η αλλαγή; Bing και yahoo ήδη έχουν κάνει από μία αλλαγή, για μία σελίδα, από τις 6 που έχω..

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Μαρ 2012 13:11

όταν πατάς το "- Προσωρινά αποθηκευμένη" στα αποτελέσματα σου δείχνει την νέα ή την παλιά;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 10 Μαρ 2012 14:31

Δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι η παλιά ή η καινούρια, καθώς αλλαγές έχω κάνει μόνο στο meta tag description, η σελίδα η "καινούρια" εχει το ίδιο περιεχόμενο με την παλιά οπότε δεν είναι αντιληπτό. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι το προσωρινά αποθηκευμένη έχει (αν δεν κάνω λάθος), ακριβώς την ίδια ημερομηνία με την ημερομηνία που έκανα την αλλαγή οπότε ούτε και απο εκει εκ του ασφαλούς μπορώ να πω είναι η καινούρια ή όχι.. Τι άλλες επιλογές άραγε έχω..;

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Μαρ 2012 14:42

μόνο να περιμένεις... πόσος καιρός έχει περάσει από την τελευταία ημερομηνία που βλέπεις στην αποθηκευμένη;

αυτό που έχεις βάλει στο meta tag description υπάρχει και μέσα στην σελίδα; το προηγούμενο υπήρχε;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 10 Μαρ 2012 14:52

Τελευταια ημερομηνία που βλέπω είναι πριν 6 μέρες περίπου..

δεν υπάρχει όλο το κείμενο μέσα στην σελίδα μονο 2-3 λέξεις κλειδιά.

Στο προηγούμενο πριν 15 μέρες δεν υπήρχε.

σε πόσες μέρες περίπου θα cashaρει την νεα μου σελίδα..;

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Μαρ 2012 15:56

περίμενε καμία εβδομάδα ακόμα να δεις αν θα ξαναπεράσει.

πάντως αρκετές φορές βάζει κείμενο από την σελίδα και όχι από τα meta, ανάλογα και από την αναζήτηση...
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
michaeldim
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από michaeldim » 29 Απρ 2012 20:29

Καλησπέρα,

Μπορείς μέσα από:
www.google.com/webmasters/tools
www.bing.com/toolbox/webmaster
να καταχωρήσεις το sitemap σου σε google και bing αντίστοιχα, και να βλέπεις την κατάσταση
Business: mdimitriou.com
Personal: dimitriou.sexy
Video CV: michail.dimitriou.gr

Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 29 Απρ 2012 21:31

...το είχα καταχωρήσει το site μου αλλά το είχα ξεχάσει και δεν παρακολουθούσα το webmastertools παρά μόνο το analytics.. Βλέποντας λοιπόν το webmastertools βλέπω κάτι εμφανίσεις 150 και κλικ <10. Από ότι καταλαβαίνω το κλικ έχει να κάνει με το πόσοι απο τις εμφανίσεις έκαναν κλικ, οι εμφανίσεις όμως τι είναι..; δεν μπορώ να το ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου..

ευαριστώ

Άβαταρ μέλους
michaeldim
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από michaeldim » 30 Απρ 2012 01:29

Καλημέρα,

Οι εμφανίσεις είναι το πόσες φορές εμφανίστηκε η ιστοσελίδα σου στις αντίστοιχες αναζητήσεις.

Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 30 Απρ 2012 08:35

καλημέρες..

...οπότε, αν η σελίδα μου για κάποια αναζήτηση λέξη κλειδί εμφνίζεται στην 45η θέση, ο χρήστης που εκανε την αναζήτηση διάβασε σίγουρα μέχρι και την 5η σελίδα;... ή σαν εμφάνιση παίρνει μόνο τα αποτελέσματα της λέξης κλειδί ακόμα και αν ο χρήστης δεν έχει διαβάσει τις επόμενες σελίδες και είναι μόνο στην πρωτη σελίδα..;

Άβαταρ μέλους
michaeldim
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από michaeldim » 30 Απρ 2012 10:04

Καλημέρα,

Να έχει πάει στην 5η σελίδα

Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 30 Απρ 2012 12:08

..να ρωτήσω και κάτι άλλο, στα ερωτήματα αναζήτησης του webmastertools, κοιτάζω το διάγραμμα με τα δημοφιλέστερα ερωτήματα για μια περίοδο ενός μήνα. Για κάποια ημερομηνία το διάγραμμα δείχνει περισσότερες εμφανίσεις σε σχέση με άλλες. Θέλω λοιπόν να δω από ποιές λέξεις κλειδιά παίρνω αυτές τις εμφανίσεις. Φιλτράρω την ημερομηνία στην συγκεκριμένη που θέλω (από , έως) και βλέπω τις λέξεις κλειδιά που παίρνω. Εμφανίζει 4 λέξεις κλειδιά με <10 εμφανίσεις, τις οποίες αν αθροίσω, δεν παίρνω με τίποτα το σύνολο των εμφανίσεων του διαγράμματος. 4 λέξεις κλειδιά * 9 (εμφανίσεις maximum, λόγω του <10) σύνολο 36. Στο διάγραμμα δείχνει 150, 150-36=114 υπόλοιπες εμφανίσεις. Πως θα βρω από ποιες λέξεις παίρνω τις υπόλοιπες εμφανίσεις..ή μήπως τις δείχνει κάπου αλλού..;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες