ricardo affiliate program, ΔΠΥ,τιμολόγιο..

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
creat_ure
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από creat_ure » 10 Μαρ 2012 12:03

θέλω να εγγραφώ στο πρόγραμμα του ricardo, αλλά δεν έχω κάποια επαγγελματική ιδιότητα ακόμη (βλέπε φοιτητής). Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω και τι ακριβώς να πω σε γνωστούς για να εγγραφούν αυτοί στη θέση μου. Μην γίνει καμιά μλκία και τρέχουν για τα 60ε που θα βγάζει το site στην αρχή ας πούμε.

Φίλος που είναι στο ΤΕΒΕ και παρέχει υπηρεσίες πολιτικού μηχανικού στο δημόσιο, κόβει τιμολόγια, αλλά ο λογιστής του, του είπε ότι πρέπει και καλά να αλλάξει την αίτηση που έχει κάνει στην εφορία και κάτι τέτοια για να μου κόβει τιμολόγια για το ricardo.
Ένας άλλος είναι αρχιτέκτονας και έχει γραφείο δικό του. Θα μπορούσε άμεσα να μου κόβει ΔΠΥ?

ρίξτε κάνα hint ρε παιδιά, το site έχει ποιοτικά χαρακτηριστικά και όχι ποσοτικά και πιστεύω ότι απ'το ricardo θα βγάζω ένα χαρτζηλίκι για αρχή. σε αντίθεση με το adsense που μόνο κάτι 0.1 τη μέρα ψιλοβγαίνουν.

απάντηση ricardo σε mail:

Για να μπορέσετε να κάνετε την εγγραφή σας στο Affiliate Πρόγραμμα του ricardo.gr θα πρέπει να μπορείτε να μας κόβετε κάποιο παραστατικό/τιμολόγιο, το οποίο γίνεται με εταιρικό ΑΦΜ. Παρακαλούμε να συμβουλευθείτε κάποιο λογιστή για σχετικά θέματα.

Εφόσον αποφασίσετε να προχωρήσετε στην εγγραφή σας παρακαλούμε λάβετε υπόψη σας ότι η καταχώρηση επαγγελματικού ΑΦΜ είναι υποχρεωτική.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Μαρ 2012 12:16

υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια...

αν με το adsense βγάζεις μόνο 0.1 τη μέρα, κάτι άλλο φταίει. φτιάξε πρώτα αυτό και μετά τα βλέπεις τα άλλα. ;) δεν ζητάει και ΑΦΜ το adsense ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

creat_ure
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από creat_ure » 10 Μαρ 2012 12:36

κοίτα, γενικά δεν έχω πολλά views. 30 καθημερινά όταν δεν βγάλω κάποια καινούρια ανάρτηση. έχω περιορισμένο target group απλά μέσω του ricardo θα μπορούσα να προβάλλω ακριβώς κομμάτια που χρησιμοποιώ για κατασκευές και ενδιαφέρουν άμεσα τον επισκέπτη. υπολογίζω δλδ ότι το 80-90% θα έριχνε μια ματιά (0.05ε) στο ricardo.

επομένως το adsense με τόσα λίγα views είναι λογικό να πέρνεις ένα κλικ τη μέρα κ ούτε.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Μαρ 2012 12:41

αν δεν έχεις views δε θα κάνεις τίποτα σε κανένα πρόγραμμα. επέκτεινε το target group σου πρώτα ή γίνε τόσο καλός ώστε να σε προτιμάνε το 80-90% του target group σου.

γιατί φαντάσου ότι ακόμα και το 80-90% να κοιτάξει, που δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό, το 0,05ε είναι 1,5ε τον μήνα. το χαρτί και το μελάνι του τιμολογίου αξίζει περισσότερο. :D

ασχολήσου πρώτα με την σελίδα σου. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Μαρ 2012 12:47

εγώ θα σου πρότεινα να μην την χαλάσεις αυτή την σελίδα που έχεις.
εάν θέλεις να ασχοληθείς και να βγάλεις κάτι από το Internet να φτιάξεις και κάποια άλλη πιο γενικού ενδιαφέροντος, ή κάποια ειδικού πάλι ενδιαφέροντος που όμως να μπορείς να βγεις προγράμματα για το συγκεκριμένο "ενδιαφέρον" στα affiliate networks. ;)
- follow me @twitter

creat_ure
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από creat_ure » 10 Μαρ 2012 13:17

η αλήθεια είναι ότι είσαι γνώστης και ο λόγος σου μετράει ένα παραπάνω. Το σκεπτικό πάντως είναι, αφού τα φτιάχνω κι ασχολούμαι να τα ανεβάζω κιόλας και ποτέ δεν ξέρεις.
Για τα 0.05ε πάντως είναι το κλικ και υπολόγιζα 20κλικ/μέρα = 1ευρώ.
Απλά μερικά πράγματα απ' αυτά που χρησιμοποιώ δεν τα χρειάζομαι πλέον ή έχω περίσσεια ποσότητα και τα πουλάω στο ricardo. Επομένως θα μπορούσα να βγάλω και μερικά ακόμη από εγγραφές και επισκέψεις στην ουσία στα προιόντα που ο ίδιος βάζω :)
Γι'αυτό και η καούρα να μπω στο ricardo.
ξέρεις καμιά λεπτομέρεια επί του φορολογικού?

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Μαρ 2012 13:29

καλό το σκεπτικό σου, αλλά το 80-90% που θα σου φέρει το ευρώ την ημέρα είναι ουτοπικό.

ασχολήσου και με κάτι άλλο. :p

επί του φορολογικού για σιγουριά σε λογιστή.

απλά να ξέρεις ότι θα πρέπει να του δίνεις το ΦΠΑ και άλλα 30% περίπου για τις κρατήσεις και την εφορία.

αλλά το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις λογιστή και να συνεννοηθείς με το άτομο που θα σου κάνει την εξυπηρέτηση. η οποία εξυπηρέτηση είναι φυσικά "παράνομη" :)
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 10 Μαρ 2012 16:09

creat_ure έγραψε:Φίλος που είναι στο ΤΕΒΕ και παρέχει υπηρεσίες πολιτικού μηχανικού στο δημόσιο...
Αυτό πώς γίνεται; Οι μηχανικοί ασφαλίζονται υποχρεωτικά στο ΤΣΜΕΔΕ, για όλη τους τη ζωή και μέχρι το θάνατό τους, ούτε καν επίδομα ανεργίας δεν έχουν δικαίωμα να πάρουν...
Τελοσπάντων, δεν με αφορά, απλά μου έκανε εντύπωση...

Επί του θέματος, κατά βάση δεν έχεις δικαίωμα να εισπράξεις όπως κατάλαβα... Πες σε όποιον φίλο σου σε εξυπηρετήσει (παράνομα) να συζητήσει καλά με τον λογιστή του...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες