continuous ink supply system για εκτυπωτές ή εν συντομία CISS

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
biobill
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από biobill » 07 Μαρ 2012 23:46

staaronis3 έγραψε: Το ποιο αστείο που βρήκα πάντως είναι για κάποιους εκτυπωτές ένα σύστημα με σωληνάκια που δεν χρειάζετε να ασχολείτε κανείς με τα μελάνια αλλά με το να γεμίσει εξωτερικά κάποια μπουκάλια. Δυστηχώς όμως δεν υπάρχει στην ελλάδα για 56 και 57 που ενδιαφέρει εμένα :(
Δεν είναι καθόλου αστείο φίλε μου. Αν δεν σε ενδιαφέρει η υψηλή ποιότητα στις εκτυπώσεις (πχ φωτογραφίες) αλλά θέλεις απλά να τυπώνεις χωρίς να σε ενδιαφέρει πόσο μελάνι χαλάς, τότε αυτά τα "αστεία" σωληνάκια είναι αυτό που χρειάζεσαι!

Εγώ έχω ένα πολυμηχάνημα της Epson (ναι το ξέρω, δεν ρώτησα πριν να το πάρω) και του έχω βάλει ένα τέτοιο εδώ και περίπου 2 χρόνια. Έχω ξεχάσει τι πάει να πει η λέξη "πληρώνω"!!!

Το σύστημα αυτό λέγεται continuous ink supply system ή εν συντομία CISS. Ψάξτε το στον γοογλη ή στο ebay και θα βρείτε πολλά μοντέλα.

Περιττό να πω το τι έχω τυπώσει. Μέχρι και φωτοτυπίες με συμφέρει να βγάλω απ'το δικό μου γιατί στα φωτοτυπάδικα έχω 5πλάσιο κόστος!!! (μαζί με το χαρτί έρχεται κάτω από 3 σεντς η σελίδα).

Αφήστε τις σύριγγες και τα γεμίσματα και πάρτε ένα τέτοιο να βρείτε την υγειά σας ;)

Άβαταρ μέλους
staaronis3
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από staaronis3 » 08 Μαρ 2012 00:00

Εννοώ αστείο σαν ιδέα, το να έχεις ένα συστημα που να του ρίχνεις απο πάνω μελάνι και κάτω να εκτυπώνει.

Μπορείς να παραθέσεις φωτογραφίες απο το δικό σου; Γενικά δεν σου κάνει τον τόπο χάλια; Χθες είδα κι εγώ σε ένα μαγαζί ένα epson που πέρνει 4 μελάνια με 40 ευρώ, λες να αξίζει τον κόπο να πετάξω την γκουμούτσα και να το πάρω για να εγκαταστήσω αυτό το σύστημα;
Γενικά τυπώνω λόγω ταχύτητας και οικονομίας με τον laser μέχρι και βιβλίο αλλά αν συμφαίρει καλύτερα τότε δεν έχω πρόβλημα να το κάνω. Επίσης σε ένα καλό scanner μπορείς να μας βγάλεις να δούμε γενικά πως φαίνετε ένα εκτυπωμένο αρχείο για να δούμε, όσο είναι δυνατόν πια είναι η διαφορά στην εκτύπωση;

Άβαταρ μέλους
biobill
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από biobill » 08 Μαρ 2012 20:57

Θα χρειαστώ μερικές μέρες για να ανεβάσω τα δείγματα λόγω υπερβολικού φόρτου αλλά θα το κάνω.
Όσον αφορά αυτό που κάνει 40€ άφησέ το και διάλεξε κάποια άλλη μάρκα (απλά τσέκαρε να βγαίνει CISS για τον εκτυπωτή που θα βάλεις στο μάτι).
Οι Epson είναι πάρα πολύ αργοί, θορυβώδεις και ευαίσθητοι. Καλό θα είναι να μείνεις μακριά τους. (αν θεωρείται ως δυσφήμηση παρακαλώ διορθώστε το μήνυμά μου)

Γενικά μη νομίζεις ότι του ρίχνεις από πάνω μελάνι κλπ. Έχεις μια τετράδα μπουκάλες των 100ml (ή εξάδα ανάλογα τον εκτυπωτή, είναι μια μπουκάλα για κάθε χρώμα) και από εκεί τροφοδοτείται η κεφαλή.
Στα 2+ χρόνια που το έχω μόνο το μαύρο έχω ξαναγεμίσει (υπερβολικά εύκολο μπορεί και παιδάκι να το κάνει) και το πόσα βιβλία, φωτογραφίες κλπ έχω τυπώσει δεν λέγεται...

Μερικές φορές τρώει κάποια κωλύματα η κεφαλή (πιστεύω είναι θέμα εκτυπωτή) αλλά σε γενικές γραμμές δεν έχω προβλήματα. Το παν είναι να προσέξεις καλά τις οδηγίες εγκατάστασης και χρήσης.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Μαρ 2012 21:35

το έψαξα λίγο στα πεταχτά και φαίνεται πολύ ενδιαφέρον!
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
staaronis3
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από staaronis3 » 08 Μαρ 2012 23:58

[ΩΦΤοπικ]Αγαπητέ cordis μήπως να σπάσεις το θέμα σε 3; Έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά και ίσως μπλέξουμε. :P[/ΩΦΤοπικ]

Τον epson απλά τον είδα οικονομικό και με 4 μελάνια. Χρειάζομαι inkjet γιατί πρέπει αρκετές φορές να εκτυπώσω έγχρωμα.

ΑΠΟΡΙΑ: Πρέπει ντε και καλά να έχει χωριστά μελάνια; Για τον HP Deskjet 6800 (που μπορώ να φέρω απ την Κρήτη) πχ δεν υπάρχει κάτι ανάλογο;

ΕΔΙΤ: Βρήκα αυτό: http://www.aliexpress.com/store/704365/ ... h-ink.html . Αν και είναι προϊόν φαίνετε να έχει κάποιες φωτογραφίες.

Άβαταρ μέλους
biobill
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από biobill » 09 Μαρ 2012 17:53

ΑΠΟΡΙΑ: Πρέπει ντε και καλά να έχει χωριστά μελάνια; Για τον HP Deskjet 6800 (που μπορώ να φέρω απ την Κρήτη) πχ δεν υπάρχει κάτι ανάλογο;
γιατί δεν δοκιμάζεις μια αναζήτηση π.χ "CISS for HP Deskjet 6800"?
Τα περισσότερα που έχω δει είναι με 4 μελάνια κατ' ελάχιστον.
Το συγκεκριμένο σύστημα δεν το έχουν πολλοί στην Ελλάδα (είμαστε πολύ οπισθοδρομικοί). Όλοι προτιμάνε ή να τα σκάνε για γνήσια ή να γεμίζουν τον τόπο με μελάνια και σύριγγες :whistle:

Πάντως, θα βρεις πολλές οδηγίες για όποιο σύστημα κι αν επιλέξεις. Το youtube είναι γεμάτο από βιντεάκια για το πως να εγκαταστήσεις το σύστημα αυτό.
Εγώ να πω την αλήθεια δεν είχα δώσει μεγάλη βάση και αναγκάστηκα τελικά να συμμαζέψω τα λάθη μου με πατέντες... δουλεύει όμως μια χαρά χαχαχα

Άβαταρ μέλους
staaronis3
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από staaronis3 » 09 Μαρ 2012 23:34

Το σκεύτομαι πολύ σοβαρά να το ψάξω το θέμα και να ασχοληθώ σαν τεχνολογία προωθόντας την στην (πχ μετατροπές εκτυπωτών και εγκατάσταση πιο "μόνιμων" συστημάτων αν αυτό ζητηθεί (απ ότι βλέπω δεν πρέπει να ναι και πολύ δύσκολο να γίνει, όμως θα χάνετε η εγγύηση του εκτυπωτή αν τοποθετηθεί με τρύπες κλπ σε πιο μόνιμη βάση).

Επικοινώνησα και με τον πατέρα μου και ακούγωντας ότι είναι αρκετά οικονομικό και δεν χρειάζετε να αγοράσει άλλο εκτυπωτη ενδιαφέρθηκε να το φτιάξουμε (τυπώνει 4 σελίδες τη βδομάδα έγχρωμες, χώρια έγχρωμες φωτοτυπίες κλπ που χρειάζετε αρκετά συχνά).

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης