επαναγεμίσμα toner laser εκτυπωτή

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
staaronis3
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από staaronis3 » 04 Μαρ 2012 15:14

Για τονερ δεν σας βλέπω να μιλάτε. Μια τρύπα στο κάτω μέρος, ένα μπουκάλι γραφίτη αξίας 6-8 ευρώ, ένα αυτοκόλητο στην τρύπα και ένα καινούριο τσιπάκι. Και πιστεύω πως διαφορά στην εκτύπωση δεν πρέπει να υπάρχει, και γλυτώνετε και 50-60 ευρώ.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 05 Μαρ 2012 09:25

Καλημέρα σου :D :D
Φίλε staaronis3 για δώσε περισσότερες πληροφορίες, αν θέλεις/μπορείς.
Για παράδειγμα: Μιλάς και για έγχρωμα toners; Πού βρίσκει κανείς 'μπουκάλια';
Σχεδιάκια, σκιτσάκια οδηγιών ώστε να είναι περισσότερο κατανοητές, φυσικά θα είναι πάαααρα πολύ καλοδεχούμενα :wink:
Ο,τιδήποτε στο αληθινό πλαίσιο "Φτιάξτο μόνος σου!", είναι πάντοτε καλοδεχούμενο... Καιροί που μας έχουν βρει.
Νά'σαι καλά :pint: :pint:

Άβαταρ μέλους
staaronis3
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από staaronis3 » 05 Μαρ 2012 13:32

Για βίντεο πως το φτιάχνεις ακριβώς λές στο γουγλέ "how to refill τάδε toner".

Για γραφίτη και τσιπάκι δίνεις τον κωδικό του στο σκρουτζ και κοιτάς την κατηγορία συμβατά toner, και άλλη μια μα τώρα δε τη θυμάμαι (για το τσιπάκι αυτή), όμως αν βρεις τον γραφίτη στο ίδιο μαγαζί σήγουρα θα έχει και τσιπάκι. Απ ότι έχω καταλάβει και τσιπάκι να μην αλλάξεις δεν παθένεις κάτι απλά σου λέει ο εκτυπωτής ότι δεν έχει γραφίτη άσχετα που είναι γεμάτο το δοχείο.

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να υπάρχουν και έγχρωμοι γραφίτες για κάποια toner. Πάντως αν δεν υπάρχουν στην ελλάδα λογικά τα καταστήματα που φέρνουν μπουκάλι με γραφίτη θα μπορούν να φέρουν (αφου τα κάνουν όλα μαζικές παραγγελίες απο το εξωτερικό) και φυσικά γι αυτό υπάρχει και το ebay.

Το ποιο αστείο που βρήκα πάντως είναι για κάποιους εκτυπωτές ένα σύστημα με σωληνάκια που δεν χρειάζετε να ασχολείτε κανείς με τα μελάνια αλλά με το να γεμίσει εξωτερικά κάποια μπουκάλια. Δυστηχώς όμως δεν υπάρχει στην ελλάδα για 56 και 57 που ενδιαφέρει εμένα :(

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Μαρ 2012 12:32

Ευχαριστίες Πολλές τόσο από εμένα, όσο και (απ'όσο φαντάζομαι) απ'όλους όσους έχουν παρόμοιες απορίες για Toners.
Και πάλι νά'σαι καλά :pint: :pint:

Άβαταρ μέλους
staaronis3
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από staaronis3 » 06 Μαρ 2012 14:11

Κοίτα κι εγώ κατα τύχη το βρήκα και είδα ότι συμφαίρει, γιατί να μην μοιραστώ τη γνώμη μου με άλλους;

Όπως επίσης κι εμένα, κάτι δε μου πάει καλά με το Wordpress, αν δεν βγάλω άκρη μόνος μου, θα ρωτήσω τους υπόλοιπους.

Πάντως μένει να βρω το "ειδικό εργαλείο τρυπήματος toner" όπως το έλεγε, γιατί απ ότι κατάλαβα δεν είναι απλό κολητήρι (ή τες πα τρυπητήρι σε μορφή κολητηριού) αλλά κρατάει το κομένο σκατό μέσα του με κάποιο τρόπο. Θα ψάξω το απόγευμά και θα σας στείλω τα αποτελέσματα.

Ίσως βέβαια κάποιος καλός διαχειριστής, αν ήθελε, να χώριζε τα 2 θέμματα, για να μη μπλέξουμε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες