PHP echo visible to all users

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Horizon

Δημοσίευση από Horizon » 12 Μαρ 2012 19:23

Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανεις πως είναι δυνατόν σε PHP σελίδα με users να μπορούνε όλοι όσοι είναι στην σελίδα να βλέπουνε live το αποτέλεσμα μιας ενέργειας που θα γίνετε, ας πούμε ένα μικρό παράδειγμα ο user A να κάνει click και να επιλέγεται ένας random αριθμός , το αποτέλεσμα να γίνετε echo σε όλους όσους είναι εκείνη την στιγμή συνδεδεμένοι στην σελίδα

(Kαλά για τον τίτλο απλά δεν ήξερα πως να το ονομάσω το post :P)

π.χ :

<form action="index.php" method="post">

<input name="submit" type="submit" value="Random">

</form>

<?php

$submit = $_POST['submit'];

if($submit)
{

$random = rand (1,100);

echo "$random" ;

}

?>

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 13 Μαρ 2012 14:04

Για να γίνει αυτό θα πρέπει η τιμή που καταχωρεί ο χρήστης, να αποθηκεύεται σε μια βάση δεδομένων.
Έπειτα με ένα η περισσότερα ερωτήματα (queries) μπορείς να ανασύρεις από τη βάση δεδομένων όποια πληροφορίες θέλεις να δείξεις στους υπόλοιπους χρήστες.

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 13 Μαρ 2012 14:07

Με Ajax θα το κάνεις, απλώς πρέπει να του δώσεις να ανανεώνει τα αποτελέσματα κάθε όση ώρα θες (επειδή υποθέτω ότι θα θέλεις να φαίνεται άμεσα η διαδικασία το ρυθμίζεις ανά 2 δευτερόλεπτα). Απλά δεν ξέρω αν έχεις πρόβλημα με το πόσους χρήστες θα έχεις online εκείνη τη στιγμή.
Θα σε βοηθήσει πολύ ένα Ajax Chat καθότι η λειτουργία είναι ίδια...

Horizon

Δημοσίευση από Horizon » 13 Μαρ 2012 19:35

Και εγώ με Ajax κάτι βρήκα λίγο που έψαξα και με SQL ! οι χρηστες δεν θα είναι πολλοί ! Βασικά θέλω να πατάει το κουμπί κάποιος που είναι online να επιλεγει random έναν αριθμό και επιτόπου να το εμφανίζει και να το βλέπουνε όσοι είναι συνδεδμένοι υπολοίζω γύρο στα 10 - 20 άτομα το maximum να είναι online

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 13 Μαρ 2012 19:58

BINGO θα παίζουν; :)

Horizon

Δημοσίευση από Horizon » 13 Μαρ 2012 20:28

Hahahaha όχι αλλα κοντά έπεσες για επιτραπέζιο το θέλουμε !

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 14 Μαρ 2012 01:38

Ωραία σκέψη.
Ανακοινώστε το μετά στο forum να το δούμε κι εμείς... :D

Άβαταρ μέλους
jpk

Δημοσίευση από jpk » 14 Μαρ 2012 19:08

Αναλόγως πόσο θέλεις να ασχοληθείς , αυτό που θα έβλεπα εγώ λογικό για μια τέτοια εφαρμογή είναι Web Sockets. Επειδή ακόμα δεν υποστηρίζεται σε όλους τους browsers (και σε όσους υποστηρίζετε , είναι με custom λογική π.χ. Chrome) χρειάζεσαι ένα Flash &#8211; Javascript bridge &#8211; γέφυρα. Ακόμα και αν στο τέλος δεν χρησιμοποιήσεις αυτή την λύση καλό είναι να πειραματιστείς με αυτή για να την έχεις στα υπόψη καθώς θα αλλάξει πολλά στον τρόπο που προγραμματίζουμε.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 15 Μαρ 2012 14:21

Μία καλή περίπτωση είναι το socket.io σε συνδυασμό με κάποια push τεχνική σε node.js είναι ότι πρέπει.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
jpk

Δημοσίευση από jpk » 15 Μαρ 2012 23:00

Η προηγούμενη μου απάντηση ίσχυε μέχρι πριν τρεις μήνες (τότε έκανα την πρώτη μου πειραματική εφαρμογή με Web Sockets), τελικά τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει και οι τρείς «μεγάλοι» browsers υποστηρίζουν web sockets στην πιο πρόσφατη τους έκδοση. Στην πραγματικότητα αυτό σημαίνει ότι έχει ξεκινήσει η περίοδος που μπορείς να χρησιμοποιείς web sockets (με εναλλακτικό AJAX όπου δεν υποστηρίζονται) και να γνωρίζεις ότι κάθε μέρα θα πέφτει ο φόρτος από το AJAX.

Κάποια links για να μην μένω μόνο στην θεωρία.

Για το client side κομμάτι (έτσι ώστε να λειτουργεί και σε «παλιούς» browsers)
http://code.google.com/p/jquery-graceful-websocket/

Και για το server side
http://code.google.com/p/phpwebsocket/

Επίσης αν δεν έχεις εξοικείωση με τα sockets γενικά σε PHP (που σε PHP εγώ δεν είχα πριν από το να ασχοληθώ με αυτό)
http://www.devshed.com/c/a/PHP/Socket-P ... -With-PHP/

Μένει να τα βάλω μαζί όλα αυτά και να μεταφέρω την δοκιμαστική εφαρμογή Web Sockets που είχα φτιάξει σε αυτά. Για να είμαι όμως ειλικρινής αν δεν βγάλω παραγωγή κάποια συχνά χρησιμοποιούμενη εφαρμογή με Web Sockets (π.χ. ένα διαδραστικό παιχνίδι) δεν θα ξέρω πραγματικά το βάρος που προσθέτω στον server.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες