eradio και ΑΕΠΙ

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
cosmonaut

eradio και ΑΕΠΙ

Δημοσίευση από cosmonaut » 13 Μαρ 2012 03:56

Γεια χαρα,
ειμαι καινουργιος στο φορουμ, βασικα το παρακολουθω καιρο αλλα τωρα αποφασισα να γραφτω.
τεσπα εχω μια απορια - δεν βρηκα σχετικη ενοτητα, το ποσταρω εδω

εστω οτι φτιαχνω ενα webradio σε com domain και κανω streaming μεσω ενος server του εξωτερικού όπως το listen2myradio.
Υπάρχει περίπτωση να μου την πέσουν οι νταβάδες της αεπι??

cosmonaut

eradio και ΑΕΠΙ

Δημοσίευση από cosmonaut » 13 Μαρ 2012 15:41

το υλικό που θα μεταδίδω ΔΕΝ θα έχει πνευματικά δικαιώματα.
Θα είναι κυρίως κάποια τραγούδια απο τοπικές μπάντες γνωστών
και φίλων και κάποια τραγούδια απο underground συγκροτήματα
που διατίθενται απο τους δημιουργούς τους χωρίς πενυματικά δικαιώματα.
Αυτός θα είναι και ο σκοπός του σταθμού, να αναδείξουμε μη εμπορικούς
καλλιτέχνες (όχι αυτούς που δουλεύουν αφιλοκερδως!)
Ωστόσο στην αεπι λενε οτι πρέπει να τους πληρώνω κερατιάτικα!!!

Το θέμα είναι πώς μπορούν να ξέρουν οτι/αν θα βρίσκομαι στην ελλάδα???
Αλλά ακόμα και βρίσκομαι στην ελλάδα τι μπορούν να κάνουν αφού δεν θα φαίνεται κανείς πουθενά

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

eradio και ΑΕΠΙ

Δημοσίευση από cordis » 13 Μαρ 2012 16:19

το ότι είναι μη εμπορικά συγκροτήματα, ή το ότι διατίθενται τα κομμάτια τους δωρεάν στο internet δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι είναι και χωρίς δικαιώματα.

θα πρέπει να είναι ξεκάθαρο για κάθε κομμάτι που παίζεις ότι είναι χωρίς δικαιώματα και όχι απλά δωρεάν προς διάθεση.

ανωνυμία στο internet δεν υπάρχει, ή τουλάχιστον είναι πολύ δύσκολη και πρέπει να έχεις αρκετές τεχνικές γνώσεις για να την έχεις.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

cosmonaut

eradio και ΑΕΠΙ

Δημοσίευση από cosmonaut » 13 Μαρ 2012 17:12

cordis δεν με καταλαβες. Δεν θα κατεβάζουμε όσα τραγούδια είναι δωρεάν και θα τα αναμεταδίδουμε μέσω του σταθμού.
Τα κομμάτια που θα παίζουμε θα είναι τραγουδια φίλων, ανεξάρτητων καλλιτεχνών που δεν εχουν πνευματικά δικαιώματα.
Οι ίδιοι μου πρότειναν την δημιουργία του σταθμού ως μέσο προβολής τους, μάλιστα για ένα απο αυτά τα συγκροτήματα τους στοίχους τους γράφω εγώ.

Το πρόβλημά μας είναι αν γίνεται να εκπέμπουμε μέσω ενος server του εξωτερικού χωρίς να μας πάρουν χαμπάρι οι μαφιόζοι της αεπι.

Αν δεν μπορείτε να μου απαντήσετε επειδή κάποιοι το θεωρούν...παράνομο! πειτε μου να μη συνεχίσω και γίνω κουραστικός

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

eradio και ΑΕΠΙ

Δημοσίευση από cordis » 13 Μαρ 2012 17:36

εγώ σου είπα τι να προσέχεις, όλες τις παραμέτρους του project τις ξέρεις εσύ κι όχι εγώ. ;)

ψάξε να δει λίγο τι είχε κάνει ο ΣΚΑΙ, που δεν τα βρήκε με την ΑΕΠΙ και έπαιζε για ένα διάστημα μόνο μουσική χωρίς δικαιώματα στην τηλεόρασή του. Τώρα δεν ξέρω τι κάνουν.

Το σίγουρο είναι πως κανείς δε μπορεί να σε συμβουλέψει, εκτός κι αν είναι δικηγόρος ειδικευμένος στα πνευματικά δικαιώματα. όποιος άλλος σου προτείνει κάτι το πιο πιθανό είναι να σε πάρει στον λαιμό του.

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να μιλήσεις με κάποιον γνωστό/φίλο δικηγόρο που μπορεί να ψάξει λίγο το θέμα και να σε συμβουλέψει υπεύθυνα. και λέω φίλο/γνωστό γιατί οι δικηγόροι με την συγκεκριμένοι εξειδίκευση είναι λίγοι και ακριβοί.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες