"προσβλητική" αγγελία εργασίας..

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kwstas_pap

Δημοσίευση από kwstas_pap » 13 Μαρ 2012 11:25

Καλησπέρα..

Βρήκα μια αγγελία σε γνωστότατο site εφημερίδας αγγελιών όπου μια εταιρεία γράφει:
"WEB DEVELOPER με 5 έτη προϋπηρεσία, γνώσεις php, MySQL, ζητείται για άμεση πρόσληψη, μισθός 700€...."

θα την προσπερνούσα αλλά αυτό το 700 ρε παιδιά.. μου προσβάλλει την νοημοσύνη...

έχω άδικο;

Άβαταρ μέλους
Khronos

Δημοσίευση από Khronos » 13 Μαρ 2012 14:56

fiskilis έγραψε:ναι εχεις αδικο
δηλαδη ποσα να δωσει ο εργοδοτης;

2000 ευρω;
Αυτά πάλι θα βλέπουν οι εργοδότες και κατεβάζουν κι'άλλο τους μισθούς.
Να δώσει όσα αξίζουν η πενταετής εμπειρία και οι γνώσεις του υπαλλήλου.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Μαρ 2012 16:28

έχει δίκιο ο fiskilis γιατί δεν είναι developer, αν έλεγαν το ίδιο για τον τομέα του προφανώς και θα το θεωρούσε προσβλητικό.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 13 Μαρ 2012 18:05

fiskilis έγραψε:ναι εχεις αδικο
δηλαδη ποσα να δωσει ο εργοδοτης;

2000 ευρω;
Μετά από το παραπάνω, όλος ο διάλογος στο εξής θέμα μου φαντάζει σαν κωμωδία.

ήξεις - αφίξεις

Άβαταρ μέλους
assoscoupa
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από assoscoupa » 13 Μαρ 2012 19:00

Μπορεί η αμοιβή να είναι μικρή (με τα μέχρι πρότινος δεδομένα) για την προϋπηρεσία αλλά δεν πρέπει να εκλαμβάνεις την αγγελία ως προσβλητική. Εξάλλου είμαστε σε ελεύθερη (από πτώση) οικονομία. :-)

Εάν κάτι είναι προσβλητικό αυτό είναι οι πράξεις των πολιτικών μας που μας έφεραν εδώ κοροϊδεύοντας μας. Δεν θέλω να πάω την κουβέντα στην πολιτική και σίγουρα όταν η αγορά εργασίας γίνεται ανεξέλεγκτη ξαφνικά, τότε υπάρχουν προβλήματα.

Έχω κάνει και εργαζόμενος (πολλά χρόνια) και εργοδότης και η συμβουλή μου είναι πήγαινε πάρε εάν μπορείς την δουλειά και προσπάθησε να γίνεις απαραίτητος. Εμείς οι ίδιοι θα ξαναφτιάξουμε τις ισορροπίες στην οικονομία μας και στην κοινωνία μας.

Φιλικά

Υ.Γ. και για να γελάσουμε λίγο σου βάζω αυτό για να δεις ότι πάντα υπάρχουν χειρότερα

http://www.youtube.com/watch?v=z5nEcOAxQLE
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος assoscoupa την 13 Μαρ 2012 19:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 13 Μαρ 2012 19:00

απο την μια πλευρα το σχολιο μου ειναι ειρωνικο
απο την αλλη πλευρα το σχολιο μου εχει να κανει με την πραγματικοτητα

το διλημα ειναι σε προσλαμβανει με τον μισθο που εσυ νομιζεις ικανοποιητικο
το μεγαλο σου εργατικο κοστος κανει το προιον του μη ανταγωνιστικο
σε απολυει επειδη δεν εχει πωλησεις λογο μεγαλου κοστους
φωναζεις γιατι εχασες την δουλια σου και μενεις ανεργος με 365 ευρω επιδομα ανεργιας

η αλλη πλευρα

αποδεχεσε την εργασια με 700 ευρω μισθο
εχεις εργασια με ασφαλιση και μια πιθανη προοπτικη αν αναγνωριστει η αξια σου να λαβεις ισως καποιο μπονους εν καιρω

ποια απο τις 2 αυτες περιπτωσεις σου ακουγεται καλυτερα;

--------------

τι σχεση εχει το πρω 1,5 ετους θεμα μου;

τωρα εχω συμβιβαστει σε εργασια των 630 ευω βασικη για να εχω να ζησω την οικογενια μου
εχω αλλη επιλογη εκτος της ανεργιας;

Άβαταρ μέλους
electrofunny

Δημοσίευση από electrofunny » 13 Μαρ 2012 19:02

Ρε παιδιά .. ο άλλος μπορεί να ζητάει και αστακούς, δικαιώμα του!! Το θέμα είναι στο χέρι μας, όποιος αξίζει, βρίσκει τρόπους να επιβιώσει. Ένας τέτοιος developer μπορει να δουλέψει και μόνος του. .

Sandbird

Δημοσίευση από Sandbird » 13 Μαρ 2012 19:35

Εγώ ένα έχω να προτείνω, έπειτα από τα 7 χρόνια στο εξωτερικό.
Αν είναι να το σκέφτεσαι ή σου φαίνεται λογικό να ζήσεις την οικογένεια σου με 630€ τότε :
1) Δεν έπρεπε να κάνεις οικογένεια.
2) Φύγε στο εξωτερικό όσο είναι ακόμα καιρός.
3) Βγες στους δρόμους και απαίτησε τον μισθό που θες.

Ο λόγος που φτάσαμε εδώ είναι γιατί η χώρα μας είχε/έχει/θα έχει ένα κάρο άχρηστους, και πολλούς, δημόσιους υπαλλήλους.

Πρέπει όπως εσύ που δούλευες 5 χρόνια να ψάχνεις τώρα δουλειά, ετσι και αυτοί (με οικογένεια ή χωρίς,,,πραγματικά δεν παίζει κανένα ρόλο απολύτως...και γω οικογένεια έχω στον ιδιωτικό τομέα παρ'ολα αυτα καφεδες πίνατε τόσα χρόνια και παίρνατε επιδόματα...), να χάσουν τη δουλεία τους και να ψάχνονται.
Και σε όποιον δεν αρέσει το σχόλιο μου για τον χ,ψ λόγο.....ας πάει να δει τους 'δημόσιους υπαλλήλους' και τα δικαιώματα τους στο εξωτερικό, και μετά ας μιλήσει.....ο κ. ή κα. Φραπέ.

Φίλε για 700€ αν ζούσαμε 1000 χρόνια, θα σου έλεγα "Ναι...do it"
για τα λίγα χρόνια που έχουμε ακόμα στον πλανήτη αυτό σου λέω "Σήκω φύγε σε άλλη χώρα".

Και όσοι "ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ" σκάσουν μύτη εδώ να αντιδράσουν, no problem ρε μάγκες... δουλέψτε εσείς για 700€. Αφού όλα μέλι γάλα, τί χολοσκάτε ?

Άβαταρ μέλους
norad

Δημοσίευση από norad » 13 Μαρ 2012 19:45

Τα πράγματα νομίζω είναι απλά... όλα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης.

Αν δεν βρεις αλλού δουλειά, θα πας και με 700 (αν χρειάζεσαι τα λεφτά). Αν βρεις αλλού με περισσότερα, ακόμα καλύτερα.

Life is simple!

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 13 Μαρ 2012 20:35

Η ζωή δεν είναι απλή.... είναι πολύτιμη!! Όταν φτάσετε να κοιτάτε το τέλος της (κι όχι απαραίτητα ηλικιακά) τότε θα καταλάβετε πόσο λάθος κάνατε και την χαρίζατε.

Αν μπορούμε να δουλεύουμε για 700, τότε μπορούμε και για 500 και για 300 και για 100... τι θα τους εμποδίσει αν λειτουργούμε με τέτοια νοοτροπία;

Εκτός κι αν ελπίζουμε ότι θα τους χτυπήσουμε στο φιλότιμο επειδή σκύψαμε περισσότερο απ' όσο μας ζήτησαν.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 13 Μαρ 2012 22:40

Εδω ειναι η απαντηση σε αυτο το θεμα

http://www.youtube.com/watch?v=z5nEcOAxQLE

ΠΩΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΤΕ ΔΟΥΛΕΙΑ :
Αρκεί βέβαια όπως λενε οι περισσότερες αγγελίες, να εχεις όρεξη και να είσαι πρόθυμος

Άβαταρ μέλους
kwstas_pap

Δημοσίευση από kwstas_pap » 13 Μαρ 2012 23:00

Ναι η φυγή στο εξωτερικό είναι μια λύση από την πλευρά ότι..χειρότερα απο εδώ δεν μπορεί να είναι..

Σκέφτομαι πως ακόμα και μισθοφόρος να πήγαινα σε κάποιο πόλεμο θα ξεπερνούσα όλους τους ηθικούς φραγμούς για να σκοτώσω προκειμένου να ζήσουν τα παιδιά μου..

Σε μια διαφορετική διάσταση σκέφτομαι και έτσι:
Άντε και προσλαμβάνει κάποιος ταλαντούχους developer, designer κτλ για 500 και 700 ευρώ..

Έτσι όπως είναι η αγορά δε νομίζω ότι θα πουλάει το project πάνω από 1000ευρώ (project όπως ένα eshop ή ένα ελαφρώς προχωρημένο ειδησεογραφικό site (τα αναφέρω μόνο σαν παραδείγματα επειδή όλοι σίγουρα έχουν δει τουλάχιστον 4-5 και μπορούν να κρίνουν))..

Πώς θα πάει "μπροστά" η αγορά;
Πώς αυτός ο επιχειρηματίας θα αναπτυχθεί;
Αφού δεν υπάρχει ρευστό γιατί είτε οι φόροι , είτε οι περικοπές μειώνουν την αγοραστική δύναμη..
Πώς μπορώ εγώ (σαν οικογενειάρχης άνεργος και ίσως μιας κάποιας ηλικίας για τα δεδομένα της πληροφορικής) να ελπίζω ότι τα πράγματα θα βελτιωθούν όταν ξεκινάω με 700 ευρώ;

Αντίθετα, αν με "παίρνει" θα δουλεύω μόνος.. ίσως καλύτερα 300 και αφεντικό του εαυτού μου παρά 700 και υπαλληλάκος (γιατί με 700 σαν υπαλληλάκο θα με αντιμετωπίζουν - ο μισθός προδίδει και το βαθμός αναλωσιμότητας - λέμε τώρα..)

Αν δουλεύω μόνος, βουτάω τον πελάτη των 1000 και του κάνω δουλειά με 400.. και μετά;
Μετά, ο πιο πάνω εργοδότης θα ζητήσει ακόμα πιο φθηνά μεροκάματα!

Δεν ξέρω αν σας μπέρδεψα αλλά νομίζω ότι το σενάριο καταλήγει έτσι:

Φθηνά μεροκάματα-> μειωμένη ποιότητα προσωπικού-> αυξημένος ανταγωνισμός-> περαιτέρω μείωση των τιμών της αγοράς-> ακόμα πιο φθηνά μεροκάματα!!

και καταλήγω:
Τι αξίζει πιο πολύ;
Να προσπαθήσω για κάτι που φαίνεται μάταιο ή να αδιαφορίσω συνεχίζοντας να παρατηρώ τη κοινωνία απλά να καταρρέει;

Και η πάρτι μου;
α!.. θα συνεχίσω να δουλεύω κοψοχρονιά δικούς μου πελάτες για να βγάζω τσίμα-τσίμα την ημέρα ενώ παράλληλα θα καταστρέφω τα ενδεχομένως πελατολόγιο των εργοδοτών των 700!

Συγγνώμη που σας κούρασα..
Αυτό το post έδρασε ψυχοκαταλυτικά για μένα.. το έκανα για τονε εαυτό μου και τώρα νιώθω καλύτερα!
(αν και νομίζω ότι βρίθει απαισιοδοξίας).

Υπάρχει κανείς να βλέπει ελπιδα;

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 14 Μαρ 2012 03:26

Η διαφορά για παρόμοια αγγελία εργασίας στο εξωτερικό είναι ολίγον εξωφρενική...
Είναι πολύ πιθανό να πληρώνεται κάποιος ~500€ την ημέρα ! Εξαρτάται και από το επίπεδο γνώσεων φυσικά.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες