"προσβλητική" αγγελία εργασίας..

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 19 Μαρ 2012 15:56

Και τα 2 είναι ότι χειρότερο.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 19 Μαρ 2012 19:32

ALR έγραψε:Και τα 2 είναι ότι χειρότερο.
Χαίρομαι που δεν ανήκω σε κανένα είδος :)

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 19 Μαρ 2012 20:52

OMG!!!!
Δηλαδή όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες και το 99.9% των υπαλλήλων είναι ότι χειρότερο.

Ε, πως να πάει μπροστά η Ελλάδα με τέτοιο εργατικό δυναμικό;

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 19 Μαρ 2012 21:08

dva_dev έγραψε:OMG!!!!
Δηλαδή όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες και το 99.9% των υπαλλήλων είναι ότι χειρότερο.

Ακριβώς και μην το γελάς καθόλου!
Μιλάμε για την κλασσική νοοτροπία και των δύο ειδών!
Ο υπάλληλος του «δεν γαμιέσαι ρε αφεντικό που κονομάς στην πλάτη μου» και ο εργοδότης του «πάτα τον κάτω μωρέ, δούλος είναι...»

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 19 Μαρ 2012 22:01

korgr έγραψε:
dva_dev έγραψε:OMG!!!!

Ακριβώς και μην το γελάς καθόλου!
Μιλάμε για την κλασσική νοοτροπία και των δύο ειδών!
Ο υπάλληλος του «δεν γαμιέσαι ρε αφεντικό που κονομάς στην πλάτη μου» και ο εργοδότης του «πάτα τον κάτω μωρέ, δούλος είναι...»
Αυτό. Επίσης το κακό στην Ελλάδα είναι ότι ο ελεύθερος επαγγελματίας που βγάζει ίσα ίσα τα προς το ζην και είναι αφεντικό του εαυτού του, την έχει δει αφεντικό στην κυριολεξία :P
Γίνονται πραγματάκια

tango

Δημοσίευση από tango » 20 Μαρ 2012 17:15

dva_dev έγραψε:Ο ανταγωνισμός εντός Ελλάδας είναι δύσκολος. Εκτός Ελλάδας μου φαίνεται ακόμα πιο δύσκολος.
Μόνο τους Ινδούς και Κινέζους να πιάσεις, πόσοι developers υπάρχουν εκεί;
Μέγα λάθος. Δεν μπορείς να κάνεις μεγάλες δουλειές με Ινδούς - είναι πολύ δύσκολο να βρείς σωστούς επαγγελματίες. Γι' αυτό υπάρχει μεγάλη ροή από projects από US σε Ευρώπη.

Επιπλέον, ο μισθός είναι μια εθελοντική συμφωνία ανάμεσα σε 2 μέλη. Άμα ο υπάλληλος θέλει 3.000 και εργοδότης δίνει 200 Ευρώ, προφανώς δεν θα συμφωνήσουν - δεν υπάρχει μισθός. Οπότε αυτά περί προσβλητικού μισθού είναι αηδίες. Like it, take it - αλλιώς πήγαινε να γλύψεις κανέναν βουλευτή να μπείς στην ΔΕΗ. Αντίστοιχα, ο εργοδότης που δεν προσλαμβάνει καλούς επαγγελματίες θα κλείσει - οπότε πρέπει και να τα σκάσει στον εργαζόμενο για να τον προσλάβει (εκτός και ανα έχει γλίψει αυτός βουλευτή και παίρνει τζάμπα χρήμα).

Τέλος, για αυτούς που ρωτάνε, πώς βρίσκεις δουλειά στο εξωτερικο - η απάντηση είναι: ως ελεύθερος επαγγελματίας. Πώς βρίσκει πελάτες ένας ελεύθερος επαγγελματίας; Βγαίνει στην αγορά, ψάχνεται, στήνει σιγά σιγά το δικό του δίκτυο, εδραιώνεται. Με την κλασσική νοοτροπία "υπάλληλος" δεν θα μπορέσεις να τσιμίσεις δουλειές από έξω.

tango

Δημοσίευση από tango » 20 Μαρ 2012 17:23

kwstas_pap έγραψε:Μα είναι δυνατόν να κάτσεις να φτιάξεις 3-4 website για 700 τον μήνα ,πρέπει να είσαι εκ πεποιθήσεως μαζόχ.
Εξαρτάται τι εννοείς site, αλλά άμα δεν μπορείς να ξεπετάς τουλάχιστον 1 απλό info site την βδομάδα τζιτζί - μάλλον τα 700 πάνε πεταμένα. Wtf?
Είμαι στον χώρο της προβολής απο τα 17 μου και είμαι 41 , ένα έχω μάθει όλα αυτά τα χρόνια ,εγώ έχω την γνώση , εσυ την θελεις , πλήρωσε.
Ακριβώς. Εσύ προσφέρεις, ο άλλος δίνει. "Τόσα θέλω, άμα γουστάρεις" & "τόσα δίνω, άμα γουστάρεις" - Οπότε γιατί το παράπονο?

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 20 Μαρ 2012 17:43

tango έγραψε:Επιπλέον, ο μισθός είναι μια εθελοντική συμφωνία ανάμεσα σε 2 μέλη.

Οπότε αυτά περί προσβλητικού μισθού είναι αηδίες. Like it, take it - αλλιώς πήγαινε να γλύψεις κανέναν βουλευτή να μπείς στην ΔΕΗ. Αντίστοιχα, ο εργοδότης που δεν προσλαμβάνει καλούς επαγγελματίες θα κλείσει - οπότε πρέπει και να τα σκάσει στον εργαζόμενο για να τον προσλάβει (εκτός και ανα έχει γλίψει αυτός βουλευτή και παίρνει τζάμπα χρήμα).
Μόλις τσάκισες καμμιά 60 χρόνια κοινωνικών αγώνων και μερικές εκατοντάδες ανθρώπων που έχυσαν το αίμα τους για να μην δουλεύουμε όλοι στα τσιφλίκια και τις φάμπρικές τσάμπα.

Καλά ξηγιέσε και θα συμφωνήσω και θα το πάω κι ένα βήμα παραπέρα.

- Εχεις παπί έχω νταλίκα, κάνε στην άκρη ή σε πατάω. take it or leave it.
- Εχω ασφάλιση δεν έχεις, εγώ ζω ένα χρόνο παραπάνω εσύ ψοφάς στο δρόμο. Like it take it.
- Είμαι ο σούπερ ντούπερ διευθυντής κι εσύ ένας τιποτένιος τροχονόμος. up yours.
- Είμαι ο γαμάω της γειτονιάς και έχω βγεί στο μπαλκόνι με το γκάνι και στην ανάβω γιατί τα παπούτσια σου δεν πάνε με το μπουφάν.
Like it or not screw you.
Τι ηθικοί κανόνες και κοινωνικές κατακτήσεις τώρα.

Τέλος, κανείς δεν ρώτησε πως πιάνεις δουλειά στο εξωτερικό.
Εγώ είπα οτι όποιος έχει κάτι συγκεκριμένο να πει, ας το κάνει.
Εγώ, εσύ, κάποιος άλλος ξέρει τι να κάνει. Κάποιος άλλος όμως όχι.
Το "στήνει σιγά σιγά το δικό του δίκτυο" δε λέει τίποτα σε κάποιον που είναι 20+ εκτός κι αν ακολουθείται από κάποια συγκεκριμένα παραδείγματα.
Αλλιώς δε βοηθάς/άω/ά.

tango

Δημοσίευση από tango » 20 Μαρ 2012 18:29

Apostolis_38 έγραψε: Μόλις τσάκισες καμμιά 60 χρόνια κοινωνικών αγώνων και μερικές εκατοντάδες ανθρώπων που έχυσαν το αίμα τους για να μην δουλεύουμε όλοι στα τσιφλίκια και τις φάμπρικές τσάμπα.

Καλά ξηγιέσε και θα συμφωνήσω και θα το πάω κι ένα βήμα παραπέρα.

- Εχεις παπί έχω νταλίκα, κάνε στην άκρη ή σε πατάω. take it or leave it.
- Εχω ασφάλιση δεν έχεις, εγώ ζω ένα χρόνο παραπάνω εσύ ψοφάς στο δρόμο. Like it take it.
- Είμαι ο σούπερ ντούπερ διευθυντής κι εσύ ένας τιποτένιος τροχονόμος. up yours.
- Είμαι ο γαμάω της γειτονιάς και έχω βγεί στο μπαλκόνι με το γκάνι και στην ανάβω γιατί τα παπούτσια σου δεν πάνε με το μπουφάν.
Like it or not screw you.
Τι ηθικοί κανόνες και κοινωνικές κατακτήσεις τώρα.
Μπορεί να τα λες αυτά τα όμορφα στην ΚΟΒ σου και να κουνάνε συγκαταβατικά το κεφάλι και να χαίρεσαι. :D :lol: Όταν αποφασίσεις να έρθεις στην πραγματικότητα, το συζητάμε.
Τέλος, κανείς δεν ρώτησε πως πιάνεις δουλειά στο εξωτερικό.
Εγώ είπα οτι όποιος έχει κάτι συγκεκριμένο να πει, ας το κάνει.
Εγώ, εσύ, κάποιος άλλος ξέρει τι να κάνει. Κάποιος άλλος όμως όχι.
Το "στήνει σιγά σιγά το δικό του δίκτυο" δε λέει τίποτα σε κάποιον που είναι 20+ εκτός κι αν ακολουθείται από κάποια συγκεκριμένα παραδείγματα.
Αλλιώς δε βοηθάς/άω/ά.
Κανείς μας δεν ξέρει τι να κάνει από γενησιμιού του. Επίσης, αν εσύ έκανες κάτι και σου βγήκε δεν σημαίνει ότι θα βγεί και σε μένα ή και στον γείτονα. Οι καταστάσεις είναι εξατομικευμένες σε κάθε άτομο. Γι αυτό δεν υπάρχει "χεράκι, χεράκι" βιβλίο με οδηγίες χρήσης. Ο καθένας μας έχει την ευθύνη στον εαυτό του να ανακαλύψει τον δρόμο που δουλέυει για αυτόν. Οι εποχές "δώσε και σε μένα μπάρμπα" περνάνε σιγά σιγά.

Για παράδειγμα, άλλοι πάνε στο oDesk και άλλοι πλουτίζουν φτιάχνοντας το oDesk. Το ξέρεις ότι ο founder και ο cofounder του oDesk είναι Έλληνες? Λες να τους είπε κανείς βήμα βήμα τι ρίσκα να πάρουν ή μήπως βρήκαν μόνοι τους τον δρόμο; (αντίστοιχα και πολλά άλλα παραδείγματα, απλώς επειδή αναφέρθηκε το oDesk στο thread)

Άβαταρ μέλους
loxy

Δημοσίευση από loxy » 20 Μαρ 2012 19:12

* edit by me *

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 20 Μαρ 2012 20:37

- Τα ίδια ακριβώς μου έλεγαν κι αυτοί. Περίεργο να έχετε τέτοια ταύτιση τα δύο άκρα.

- Οι χώροι ανταλλαγής απόψεων, σαν κι αυτόν που είσαι γραμμένος, ξεκίνησαν με αυτό ακριβώς το σκεπτικό: "μη μας λες κι εμάς μπάρμπα".

nekys
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nekys » 21 Μαρ 2012 18:18

Δεν είναι προσβλητική.

Ο καθένας μπορεί να ζητάει ότι του κατέβει.
Μπορεί να ζητάει μεταχειρισμένη Ferrari με 1000 ευρώ.

Τα πράγματα είναι απλά:
Προσφορά και ζήτηση. Υπάρχουν πολλοί άνεργοι developers και αν ναι, πόσες θέσεις ελεύθερες υπάρχουν;

Αν η οικονομία αυτή τη στιγμή καταρρέει, σαν εργοδότης δεν θα έψαχνα καν για developer και θα έβγαινα να ψάξω έναν ινδό/ταϊλανδο/πακιστανό freelancer για 3 ευρώ την ώρα που θα κάνει x10 φορές παραπάνω δουλειά από τον Έλληνα με την 5ετή προυπηρεσία.

Προφανώς αυτός που δημοσίευσε την αγγελία δεν γνωρίζει τι σημαίνει developer.
Και ακόμα προφανέστατα αυτός που θα απαντήσει στην αγγελία δεν γνωρίζει επίσης τι σημαίνει developer.

Θα συμφωνήσω με κάποιον που είπε πως ένας developer με 5ετή προϋπηρεσία δουλεύει και μόνος του αν χρειαστεί και βγάζει 700 και παραπάνω με όσα διαλείμματα για καφέ και τσιγάρο γουστάρει, σπίτι του.

Εν τέλη είναι προσβλητική για τον εργοδότη όχι για τον άνεργο.

Φιλικά, ένας freelancer sysadmin :)

DCAKIS

Δημοσίευση από DCAKIS » 22 Μαρ 2012 17:37

nekys έγραψε:Δεν είναι προσβλητική.

Ο καθένας μπορεί να ζητάει ότι του κατέβει.
Μπορεί να ζητάει μεταχειρισμένη Ferrari με 1000 ευρώ.

Τα πράγματα είναι απλά:
Προσφορά και ζήτηση. Υπάρχουν πολλοί άνεργοι developers και αν ναι, πόσες θέσεις ελεύθερες υπάρχουν;

Αν η οικονομία αυτή τη στιγμή καταρρέει, σαν εργοδότης δεν θα έψαχνα καν για developer και θα έβγαινα να ψάξω έναν ινδό/ταϊλανδο/πακιστανό freelancer για 3 ευρώ την ώρα που θα κάνει x10 φορές παραπάνω δουλειά από τον Έλληνα με την 5ετή προυπηρεσία.

Προφανώς αυτός που δημοσίευσε την αγγελία δεν γνωρίζει τι σημαίνει developer.
Και ακόμα προφανέστατα αυτός που θα απαντήσει στην αγγελία δεν γνωρίζει επίσης τι σημαίνει developer.

Θα συμφωνήσω με κάποιον που είπε πως ένας developer με 5ετή προϋπηρεσία δουλεύει και μόνος του αν χρειαστεί και βγάζει 700 και παραπάνω με όσα διαλείμματα για καφέ και τσιγάρο γουστάρει, σπίτι του.

Εν τέλη είναι προσβλητική για τον εργοδότη όχι για τον άνεργο.

Φιλικά, ένας freelancer sysadmin :)
Ετσι είναι στήν τελική. Εσύ τι κάνεις

gorgoro

Δημοσίευση από gorgoro » 06 Απρ 2012 16:01

παιδια καλησπερα

πηγα σε ενα interview σημερα σε μια εταιρια που θελει developer εχω ακουει τις μ......ς τοσο καιρο εεεε σημερα ακουσα αλλη μια .

ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΙ ΕΜΑΘΑ ΣΗΜΕΡΑ θελω να το μοιραστω μαζι σας γιατι το φορτίο ειναι βαρύ

από σημερα ξερω οτι στα ελληνικά πανεπιστήμια όλοι οι νέοι η εστω μερικοί βγαίνουν έτοιμη ξέρουν δηλαδή τεχνολογίες και ειναι ετοιμη για παραγωγή

ολοι οι υπολοιπη που εχουνε προυπηρεσια ηδη δεν ξερουν νεες τεχνολογιες και δεν μπορουν να τις ακολουθησουν ειναι παλιών τεχνολογιών

εμαθα επισης οτι δεν χρειαζεται να ξερεις javascript εαν ξερεις jquery η javascript σου ειναι εντελως αχρηστη !!!!

και παει λεγοντας...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Απρ 2012 18:07

χα χα χα! αυτό ήταν προσβλητική συνέντευξη! :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης