Σβήνει το Pc μου

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
georgios26
Επικοινωνία:

Σβήνει το Pc μου

Δημοσίευση από georgios26 » 19 Μαρ 2012 22:13

φίλε λόγω δουλείας άκουσε τι θα πώ... Οι Abit γενικά έχουν προβλήματα με north / south bridge. Η μητρική σου έχει πρόβλημα και όχι το PS. (power supply). Το πρόβλημα μπορεί να βρίσκεται και στο power IC πάνω στη m/b κάτι που θα το δείς με το siw(παρόμοιο με everest). H αλλάγη drivers δεν μπορεί να σου λύσει το πρόβλημα εαν αυτό συμβαίνει και πριν μπεις στο λογισμικό όπως είπες. Ψάξε αν υπάρχει στην μητρική capacitor το οποίο δείχνει φουσκωμένο. Αν όχι άλλαξε την.... Υπάρχουν φτηνές και καλές λύσεις.

cooolll
Επικοινωνία:

Σβήνει το Pc μου

Δημοσίευση από cooolll » 20 Μαρ 2012 12:29

georgios26 Δεν Βλέπω κανέναν φουσκωμένο. Πάντως απο τότε που έκανα αναβάθμιση τους Drivers δουλεύει κανονικά το pc. Για αλλαγή μητρικής είναι λιγο δύσκολο γιατί socket am2 δεν βρισκώ πολλά και ότι βρίσκω είναι ακριβούτσικο.Καλύτερα να κάνω αναβάθμιση hardware αν μου ξαναπαρουσιάσει πρόβλημα.Ευχαριστώ για την βοήθεια

cooolll
Επικοινωνία:

Σβήνει το Pc μου

Δημοσίευση από cooolll » 18 Μάιος 2012 21:26

Τελικά το προβλημα παραμένει και τελευταία το κανει συχνότερα.Πολλες φορές σβήνει αμέσως μόλις τον ανάψω ,αλλές φορες μολις μπεί στα windows και αλλες όσο τον χρησιμοποιώ.Φίλε georgios26 είναι δύσκολο να βρώ μια φτηνή μητρική με Am2?Ξέρεις κάποιο site να ψάξω?Ευχαριστώ

cooolll
Επικοινωνία:

Σβήνει το Pc μου

Δημοσίευση από cooolll » 15 Ιουν 2012 14:19

Τελικά μια μέρα μου ήρθε αναλαμπή και σκέφτηκα να ανοίξω το τροφοδοτικό και να δω αν θέλει καθάρισμα.Πράγματι.Τόση σκόνη μαζεμένη δεν έχω ξαναδεί ποτε. Αφου το καθάρισα και το έκανα σαν καινούργιο το pc μου δουλεύει κανονικά. Ήταν μια αιτία που δεν μπορούσα να την σκεφτώ απο την αρχή. Άλλα όσο ζεις μαθαίνεις.Οπότε αυτό το θέμα μπορεί να κλείσει τώρα. Σας Ευχαριστώ όλους για την βοηθειά σας και οι συμβουλές σας θα είναι χρησιμές για μελλοντικά προβλήματα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες