"Πτυχιακός" ρατσισμός και ΕΝΩΣΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΩΝ ΕΛΛΑΔ

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 03 Οκτ 2003 16:35

Η Ένωση Πληροφορικών Ελλάδας είναι επαγγελματικό σωματείο που ιδρύθηκε στον Φεβρουάριο του 2001. Τακτικά μέλη της μπορούν να εγγραφούν οι πτυχιούχοι τμημάτων Πληροφορικής ΑΕΙ. Αυτοί είναι οι Διπλωματούχοι των παρακάτω τμημάτων Πολυτεχνείων ή Πολυτεχνικών Σχολών

"Ηλεκτρονικών Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ, Πολυτεχνείο Κρήτης"
"Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής, Πανεπιστήμιο Πατρών"
"Μηχανικών Η/Υ Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας"
καθώς και οι Πτυχιούχοι των παρακάτω τμημάτων Ελληνικών Πανεπιστημίων

"Επιστήμης Υπολογιστών, Πανεπιστήμιο Κρήτης"
"Εφαρμοσμένης Πληροφορικής, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας"
"Πληροφορικής, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης"
"Πληροφορικής, Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών"
"Πληροφορικής, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων"
"Πληροφορικής, Πανεπιστήμιο Πειραιά"
"Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών, Πανεπιστήμιο Αθηνών"
"Πληροφορικής, Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο"
"Επιστήμης και Τεχνολογίας Υπολογιστών, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου"
"Πληροφορικής, Πανεπιστήμιο Κύπρου"
"Μηχανικών Πληροφοριακών & Εποικοινωνιακών Συστημάτων, Πανεπιστήμιο Αιγαίου"
Επιπλέον τακτικά μέλη γίνονται και οι απόφοιτοι ισοτίμων με τις παραπάνω σχολών του εξωτερικού. Οι φοιτητές των παραπάνω τμημάτων μπορούν να εγγραφούν ως δόκιμα μέλη.
http://www.epe.org.gr/basikoistoxoi.jsp

με λίγα λόγια όσοι έχουν τελειώσει ΤΕΙ ή ΙΕΚ και δουλεύουν στην Πληροφορική εδώ και χρόνια δεν είναι επαγγελματίες και δεν μπορούν να λαμβάνουν μέρος στις αποφάσεις που παίρνονται για τον κλάδο...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

jorge
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jorge » 03 Οκτ 2003 17:19

Η ΕΠΕ συμφωνα με οσα ξερω και βλεπω, αποτελει ενα συνδικαλιστικο οργανο που μαχεται για τα δικαιωματα ενος κλαδου. Αυτος ο κλαδος δεν ειναι δυνατον να εχει τοσο μεγαλη εκταση, ωστε να περιλαμβανει και αποφοιτους ΤΕΙ και ΙΕΚ, καθως θα εκπροσωπει ανθρωπους με διαφορετικα επαγγελματικα δικαιωματα. Δημιουργειται προβλημα λοιπον καθως η φωνη της ΕΠΕ πρεπει να ειναι μια και να εκπροσωπει ολα της τα μελη.

Για παραδειγμα, αν σε νομοσχεδιο προς ψηφισμα αναφερεται πως οι πτυχιουχοι Πληροφορικης δεν μπορουν να βαζουν υπογραφη σε τηλεπ.εργα, παρα μονο οι Διπλωματουχοι Πολυτεχνειων, η ΕΠΕ θα αντιδρασει και θα διεκδικησει αναλογα δικαιωματα για τους αποφοιτους πανεπιστημιακων σχολων πληροφορικης. Αν εκπροσωπουσε και πτυχ. ΙΕΚ, θα ηταν αστειο να ζητουσε κατι τετοιο, καθως θα ηταν σαν να προτεινε να βαζουν υπογραφη σε τηλεπ.εργα και οι πτυχιουχοι ΙΕΚ, oi οποιοι και ασφαλως εχουν τεραστια διαφορα απο τους υπολοιπους, τουλαχιστον οσον αφορα τις γνωσεις τους πανω στο αντικειμενο της Πληροφορικης.

Για τα παιδια των ΤΕΙ, ισχυουν πανω-κατω τα ιδια, αν και σιγουρα το επιπεδο ειναι ανωτερο απο αυτο των ΙΕΚ.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 03 Οκτ 2003 17:28

jorge έγραψε:Αν εκπροσωπουσε και πτυχ. ΙΕΚ, θα ηταν αστειο να ζητουσε κατι τετοιο, καθως θα ηταν σαν να προτεινε να βαζουν υπογραφη σε τηλεπ.εργα και οι πτυχιουχοι ΙΕΚ, oi οποιοι και ασφαλως εχουν τεραστια διαφορα απο τους υπολοιπους, τουλαχιστον οσον αφορα τις γνωσεις τους πανω στο αντικειμενο της Πληροφορικης.

Για τα παιδια των ΤΕΙ, ισχυουν πανω-κατω τα ιδια, αν και σιγουρα το επιπεδο ειναι ανωτερο απο αυτο των ΙΕΚ.
Συμφωνώ με αυτά που λες.. αλλά το παραπάνω το θεωρώ αστείο... Εγώ έχω τελειώσει ΙΕΚ κι έχω πολύ περισσότερες γνώσεις στην πληροφορική από αρκετούς που έχουν τελειώσει ΑΕΙ και έχω συναντήσει αρκετά άτομα από ΑΕΙ που έχουν μικρότερη θέση από εμένα σε διάφορες εταιρείες... ίδιας ηλικίας με εμένα... και με ίδια χρόνια προϋπηρεσίας...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

jorge
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jorge » 06 Οκτ 2003 11:58

Αγαπητε Γιαννη, μπορει να εχεις περισσοτερες πρακτικες γνωσεις πανω στην πληροφορικη, αλλα στο ΙΕΚ δεν διδασκουν παρα μονο τα στοιχειωδη της Πληροφορικης. Δεν εμβαθυνουν σε λεπτομερειες πανω στις τεχνολογιες, σε πολυπλοκοτητα αλγοριθμων, δεν κανουν ερευνα πανω σε νεα πρωτοκολλα και τροπους αυξησης αποδοσης συστηματων, βρισκονται μακρια απο τις εξελιξεις (γιατι δεν κανουν ερευνα), αρα επικεντρωνουν τη διδασκαλια τους στα πρακτικα της πληροφορικης. Προετοιμαζουν κοσμο για να πιασει δουλεια αμεσα και οχι εναν επιστημονα που ακομα και αν περασουν 40 χρονια θα εχει την υποδομη και το υποβαθρο να κατανοησει την τοτε τεχνολογια. Αυτο κανουν τα ΑΕΙ και τα Πολυτεχνεια. Το οτι καποιοι παιρνουν πτυχιο και δεν ξερουν πολλα πρακτικα ειναι σωστο. Ομως η τριβη και τα μαθηματα που περασανε τους εχουν δειξει τι υπαρχει, πως θα το ψαξουνε και εχουν σφαιρικη γνωση του αντικειμενου. Το οτι δεν ξερουν να γραφουν PHP, ενω πχ εσυ ξερεις, δεν σημαινει οτι εχουν λιγοτερες γνωσεις απο σενα.

Αλλο η επιστημη και αλλο η εφαρμογη της.

Δεχομαι βεβαια οτι εσυ μπορει να εχεις ασχοληθει πολυ με την Πληροφορικη σε βαθος, μελετωντας αλγοριθμους και αριθμητικες μεθοδους, πολυπλοκοτητες πρωτοκολλων, βελτιστοποιηση αποδοσης βασεων δεδομενων, σχεδιασμο πρωτοκολλων τηλεπικοινωνιων, αλγοριθμους συμπιεσης βιντεο και ηχου, προγραμματισμο επεξεργαστων και embedded συστηματων, μελετη τηλεπ.δικτυων, σχεδιασμο WANs κλπ. Τοτε σου αξιζουν πολλα μπραβο και μακαρι να συνεχισεις ετσι. Ομως δεν συμβαινει το ιδιο με την πλειοψηφια των συναδελφων σου, οι οποιοι απλα μαθαινουν κατι στο ΙΕΚ και απλα το εφαρμοζουν. Οταν ξεπεραστει η συγκεκριμενη τεχνολογιa λοιπον, θα τα βρουνε μπαστουνια. Εκει ειναι η διαφορα.
Συγγνωμη αν ακουστηκα επιθετικος, αλλα ειναι η αποψη μου. Δεν εχω σε καμμια περιπτωση κατι μαζι σου και ειλικρινα σου ευχομαι οτι καλυτερο.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 06 Οκτ 2003 12:18

jorge έγραψε:Αγαπητε Γιαννη, μπορει να εχεις περισσοτερες πρακτικες γνωσεις πανω στην πληροφορικη, αλλα στο ΙΕΚ δεν διδασκουν παρα μονο τα στοιχειωδη της Πληροφορικης. Δεν εμβαθυνουν σε λεπτομερειες πανω στις τεχνολογιες, σε πολυπλοκοτητα αλγοριθμων, δεν κανουν ερευνα πανω σε νεα πρωτοκολλα και τροπους αυξησης αποδοσης συστηματων, βρισκονται μακρια απο τις εξελιξεις (γιατι δεν κανουν ερευνα), αρα επικεντρωνουν τη διδασκαλια τους στα πρακτικα της πληροφορικης. Προετοιμαζουν κοσμο για να πιασει δουλεια αμεσα και οχι εναν επιστημονα που ακομα και αν περασουν 40 χρονια θα εχει την υποδομη και το υποβαθρο να κατανοησει την τοτε τεχνολογια. Αυτο κανουν τα ΑΕΙ και τα Πολυτεχνεια. Το οτι καποιοι παιρνουν πτυχιο και δεν ξερουν πολλα πρακτικα ειναι σωστο. Ομως η τριβη και τα μαθηματα που περασανε τους εχουν δειξει τι υπαρχει, πως θα το ψαξουνε και εχουν σφαιρικη γνωση του αντικειμενου. Το οτι δεν ξερουν να γραφουν PHP, ενω πχ εσυ ξερεις, δεν σημαινει οτι εχουν λιγοτερες γνωσεις απο σενα.

Αλλο η επιστημη και αλλο η εφαρμογη της.

Δεχομαι βεβαια οτι εσυ μπορει να εχεις ασχοληθει πολυ με την Πληροφορικη σε βαθος, μελετωντας αλγοριθμους και αριθμητικες μεθοδους, πολυπλοκοτητες πρωτοκολλων, βελτιστοποιηση αποδοσης βασεων δεδομενων, σχεδιασμο πρωτοκολλων τηλεπικοινωνιων, αλγοριθμους συμπιεσης βιντεο και ηχου, προγραμματισμο επεξεργαστων και embedded συστηματων, μελετη τηλεπ.δικτυων, σχεδιασμο WANs κλπ. Τοτε σου αξιζουν πολλα μπραβο και μακαρι να συνεχισεις ετσι. Ομως δεν συμβαινει το ιδιο με την πλειοψηφια των συναδελφων σου, οι οποιοι απλα μαθαινουν κατι στο ΙΕΚ και απλα το εφαρμοζουν. Οταν ξεπεραστει η συγκεκριμενη τεχνολογιa λοιπον, θα τα βρουνε μπαστουνια. Εκει ειναι η διαφορα.
Συγγνωμη αν ακουστηκα επιθετικος, αλλα ειναι η αποψη μου. Δεν εχω σε καμμια περιπτωση κατι μαζι σου και ειλικρινα σου ευχομαι οτι καλυτερο.
Φίλε δεν εχω σπουδάσει πληροφορική αλλά στην επιχείρηση που εργάζομαι έχουμε τμήμα μηχανογράφησης και δεν ξέρουν να αλλάξουν μια κάρτα γραφικών.Και τα παιδιά εχουν πτυχιο ΑΕΙ.Άσε,αν δεν ξέρεις οτι και πτυχίο να έχεις είσαι για τα "πανιγύρια

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 06 Οκτ 2003 13:35

aguila21 έγραψε:Φίλε δεν εχω σπουδάσει πληροφορική αλλά στην επιχείρηση που εργάζομαι έχουμε τμήμα μηχανογράφησης και δεν ξέρουν να αλλάξουν μια κάρτα γραφικών.Και τα παιδιά εχουν πτυχιο ΑΕΙ.Άσε,αν δεν ξέρεις οτι και πτυχίο να έχεις είσαι για τα "πανιγύρια
άν μάθαιναν οι πτυχιούχοι ΑΕΙ πώς να αλλάζουν κάρτες οθόνης τότε κλάφτα χαράλαμπε. Άλλη είναι η δουλειά τους και σ αυτή πρέπει να τους κρίνουμε.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Οκτ 2003 15:32

Προσωπικά έχω κάνει αρκετά πράγματα σε αυτά τα χρόνια που κανονικά θα έπρεπε να τα κάνει κάποιος που έχει τελειώσει ΑΕΙ.. Ανάλυση και σχεδιασμός βάσης για ERP δεν νομίζω ότι είναι στις αρμοδιότητες κάποιου που έχει τελειώσει ΙΕΚ με αυτά που λες, ούτε και ο επανασχεδιασμός τραπεζικού συστήματος για δάνεια ώστε να μη φρικάρει το network της τράπεζας από το traffic που δημιουργούσε ο αρχικός σχεδιασμός (και αυτό έγινε μέσα σε 2 μήνες...)

PHP όχι δεν ξέρω... copy - paste κάνω κομμάτια κώδικα και τα συνθέτω... PHP ξέρει ο Cha0s και ο Rapid-eraser

Αυτό που θέλω να καταλήξω και να πω, κι από το αρχικό μου μήνυμα, είναι ότι το ότι έχεις πάρει ένα χαρτί δεν αποδεικνύει τίποτα... κάποιος που έχει τελειώσει ΑΕΙ σίγουρα έχει περισσότερες ευκαιρίες για δουλειά με υψηλό μισθό και περισσότερα εφόδια για μάθει νέα πράγματα, όπως λες, αλλά από μόνο του το χαρτί δεν αξίζει τίποτα... πρέπει να το αποδείξει στην πράξη και στρωθεί στο διάβασμα μετά το ΑΕΙ... πράγμα που πολλοί δεν κάνουν γιατί νομίζουν ότι αυτό το χαρτί είναι το διαβατήριό τους για διευθυντική θέση...

Ρατσισμός όμως υπάρχει, από την στιγμή που δε σε αφήνουν ούτε τα σεμινάριά τους να παρακολουθήσεις γιατί δεν έχεις το χαρτί...
- follow me @twitter

jorge
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jorge » 06 Οκτ 2003 16:41

John Sclavos έγραψε: Ρατσισμός όμως υπάρχει, από την στιγμή που δε σε αφήνουν ούτε τα σεμινάριά τους να παρακολουθήσεις γιατί δεν έχεις το χαρτί...
Αυτο ειναι λυπηρο αν συμβαινει, πραγματι. Αλλα για ποιο φορεα μιλας;

Η ΕΠΕ δεν γνωριζω να διοργανωνει σεμιναρια. Πιο πολυ σαν συνδικαλιστικο οργανο μου φερνει, που παρακολουθει τα τεκτενομενα στο χωρο και ενημερωνει τα μελη της σε περιπτωση που θιγονται τα δικαιωματα τους.

Προσωπικα τωρα, δεν με αντιπροσωπευει πληρως. Ο λογος ειναι οτι παλευει περισσοτερο για τα δικαιωματα των πτυχιουχων Πληροφορικης και οχι τοσο για αυτα των διπλωματουχων, οπως τυχαινει να ειμαι εγω. Τα παιδια που τη συντονιζουν ειναι κυριως αποφοιτοι της Πληροφορικης Αθηνας, επομενως κοιταζουν - και καλως πραττουν - να διασφαλισουν την παρτη τους και να διεκδικησουν πραγματα που μερικες φορες τυχαινει να εχουμε ηδη εξασφαλισει εμεις σαν διπλωματουχοι. Επομενως δεν εκπροσωπει ουτε και εμας, ισως μαλιστα μας υποβαθμιζει προσπαθωντας να εξισωσει Πανεπιστημιο-Πολυτεχνειο.

Για εμας υπαρχει αντιστοιχος συλλογος που αρχιζει σιγα σιγα και δραστηριοποιειται και ειναι σιγουρο πως κινειται σε πιο σωστα πλαισια.

Επομενως Γιαννη, δεν εχεις χασει και πολλα πραγματα, οσον αφορα το συγκεκριμενο συλλογο. Ισως μαλιστα ειναι μια καλη ιδεα να συσταθει αντιστοιχος συλλογος για αποφοιτους ΙΕΚ.

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 06 Οκτ 2003 21:30

Γιάννη μην το βλέπεις μόνο ως ρατσισμό προς τα ΙΕΚ (που δεν αμφισβητώ ότι υπάρχει και μάλιστα ότι είναι ΠΟΛΥ άδικος).

Από την ένωση αυτή λείπουν και άλλες σχολές οπως πχ των Ηλ.Μηχ κ Μηχ.Υπολ. ΕΜΠ η οποία πιστεύω ότι έχει το υψηλότερο κύρος στον κλάδο στην Ελλάδα.Και δεν μπορεί να είναι δικαιολογία ότι η σχολή αυτή βγάζει μηχανικούς και όχι καθαρόαιμους πληροφορικάριους γιατί έχει και τετοια κατεύθυνση και επιπλέον βλέπω ότι συμπεριλαμβάνει και άλλες πολυτεχνικές σχολές...

Γενικά δεν έχω καταλάβει ούτε εγώ με ποια κριτήρια έχει γίνει η ένωση αυτή, αλλά ούτε και με ενδιαφέρει κιόλας...ακόμα :-?

Πολύ περίεργο πάντως
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Ray

Δημοσίευση από Ray » 07 Οκτ 2003 01:39

Re paidia, edo oi an8ropoi einai ratsistes me diashma panephstimiaka idrymata tou eksoterikou, sta IEK kai sta TEI 8a kolhsoun?

Eytyxos pou ayto isxyei mono stous panephstimiakous kyklous kai oxi sthn agora ergasias...

Ayto to polytexnio ta xe kanei ola mantara poia, prepei na afhsoun kai kanena allon na faei psomaki... :D (kai na balei kai aytos kamoia ypografoula, bre aderfe!)

Exo kai ego paradeigmata apo apofoitous IEK, pou pragmatika exoun aksiologes gnoseis pou se arketes fores ksepernoun aytous ton AEI...

Alla kai ego otan ksekinhsa sthn etaireia opou ergazomai (thn praktikh mou), yphrxan atoma apo IEK me polyeth ergasiakh empeiria, ta opoia sta prota mou 'ergasiaka' bhmata, den mporousa na synagonisto epano sta 'ergaleia' ths douleias...

Bebaia meta apo kapoia xronia, oi anodos stis apodoxes mou kai sthn ierarxia (eidika meta to metaptyxiako), htane ragdaia...

To gamoto ths ypo8eshs, kata thn gnomh mou, einai oti oles oi etaireies sthn Ellada, exoun brei tous apofoitous IEK san fthna ergatika xeria, kai me enan (ligo kalytero apo) basiko mis8o kanoun thn douleia tous...

Kai to tragelafiko einai oti ayta ta paidia, eno bgazoun ena karo douleia gia ena komati psomi, akoun kai ena katebato apo bomoloxeies apo apofoitous AEI (tou stil xalate thn psiatsa, rixnete ta merokamata klp)...

A re Ellada, pou tros ta paidia sou!!!

Filika,

Christos

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 07 Οκτ 2003 09:33

To sigouro einai oti o kathenas eite einai AEI eite TEi ta mathenei pio poli apo monos tou.

Apla sta AEI kanoun pio proxwrimena pragmata. Iparxoun poli ptixioukoi
AEI pou kitane mono to dimosio kai einai antiparagwgikoi. Autoi einai gomarakia.

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 07 Οκτ 2003 13:46

elias έγραψε:To sigouro einai oti o kathenas eite einai AEI eite TEi ta mathenei pio poli apo monos tou.
δέν μαθαίνει απο μόνος του αυτά που αντιστοιχούν στα επαγγελματικά δικαιώματα του , αυτά που μαθαίνει απο μόνος του (άν θέλει) είναι αυτά που αντιστοιχούν σε άλλο επίπεδο εκπαίδευσης (είτε ανώτερο είτε κατώτερο απο αυτό που σπούδασε)

με λίγα λόγια μήν περιμένετε απο τον απόφοιτο ΑΕΙ να ξέρει πώς αλλάζουν κάρτα οθόνης η σκληρό δίσκο , μπορεί να είναι θαυμάσιος επιστήμονας στον κλάδο του και ποτέ να μήν έχει πιάσει κατσαβίδι.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 07 Οκτ 2003 14:12

simfwnw
kai episis
είναι αυτά που αντιστοιχούν σε άλλο επίπεδο εκπαίδευσης (είτε ανώτερο είτε κατώτερο απο αυτό που σπούδασε)
apo to peribalon tou dexete ta analoga erethismata. Mporei ena AEI na ton boithisei alla mporei kai na min ton boithisei

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 07 Οκτ 2003 14:26

hik-hok έγραψε:
elias έγραψε:To sigouro einai oti o kathenas eite einai AEI eite TEi ta mathenei pio poli apo monos tou.

με λίγα λόγια μήν περιμένετε απο τον απόφοιτο ΑΕΙ να ξέρει πώς αλλάζουν κάρτα οθόνης η σκληρό δίσκο , μπορεί να είναι θαυμάσιος επιστήμονας στον κλάδο του και ποτέ να μήν έχει πιάσει κατσαβίδι.
Το "μην περιμένετε" που λες είναι λάθος.Μην απαιτείτε, αλλά να περιμένετε ότι ΜΠΟΡΕΙ να το κάνει είναι το σωστό....Αν του αρέσει έστω και λίγο αυτό που σπουδάζει...

Πάντως εδώ η συζήτηση δεν είναι για την ουσία των σπουδών, αλλά για μια αδικαιολόγητη αδικία στο συνδικαλιστικό όργανο των Πληροφορικών...Και καλά εμείς ως μηχανικοί έχουμε το ΤΕΕ, τα παιδιά από τα ΙΕΚ τι έχουν? :evil:
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: nikos.antwniou1 και 0 επισκέπτες