τι μπορω να διαφημίσω στήν adwords;

Τρόποι για να διαφημίσουμε προϊόντα, υπηρεσίες και ιστοσελίδες μέσα στο διαδίκτυο (AdWords, κτλ).

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
view-x

Δημοσίευση από view-x » 15 Μαρ 2012 14:28

Γειά σας, πριν κάνω τήν ερώτηση μου νά σας πώ ότι χρησιμοποίησα ένα κουπόνι τών 75ευρω τής adwords.Μού έδωσε 2000 κλίκ περίπου αφού όμως σταμάτησε θά περίμενα μιά μικρή άνοδο δηλ. νά μού φέρνει κάποια αποτελέσματα αναζήτησης αλλά δέν είδα διαφορά.
Άς μπώ τώρα στό θέμα μου.Ή ερώτηση μου είναι μπορώ μέσο τής adwords νά διαφημίσω οτιδήποτε σελίδες; π.χ. κάποιο λίνκ πού θά είχα σέ μιά γνωστή εταιρεία όπως ebay ας πούμε ;

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 15 Μαρ 2012 17:01

Η διαφήμιση σου στο google adwords δεν εχει να κάνει με την μετεπειτα καταταξη σου στα αποτελεσματα αναζητησης. Όσο διαρκεια εχει το κουπονι τοσο εσυ εμφανιζεσαι στους χωρους διαφημισεων, είτε της αναζητησης ειτε εμφανισης σε αλλα sites.

Στην ερωτηση σου τωρα... Αν σου το επιτρεπει ο διαφημιζομενος ναΙ μπορεις. Συνηθως ομως αυτο απαγορευεται, ετσι θα πρεπει να βρεις καποιον εμμεσο τροπο φτιαχνοντας μια σελιδα μεσα στο site σου που θα περιεχει πληροφοριες για το λινκ που θελεις να προωθησεις αλλα και το ιδιο το λινκ. Επειτα στο adwords θα διαφημισεις την σελιδα που εφτιαξες.

view-x

Δημοσίευση από view-x » 15 Μαρ 2012 20:48

Δηλαδή όσο καί άν πληρώσεις τήν google δέν σέ ανεβάζει καθόλου στην κατάταξη;Αυτό είναι λίγο απογοητευτικό.
Όσο αφορά τήν ερώτηση μου ,από ότι κατάλαβα μπορεί κάποιος νά διαφημίσει ένα site αλλά όχι μιά υποσελίδα του απευθείας.Ευχαριστώ.

xpor

Δημοσίευση από xpor » 19 Μαρ 2012 16:02

view-x έγραψε:Δηλαδή όσο καί άν πληρώσεις τήν google δέν σέ ανεβάζει καθόλου στην κατάταξη;Αυτό είναι λίγο απογοητευτικό.
Δεν υπάρχει άμεση σχέση στη διαφήμιση με Adwords και στην κατάταξή σου. Έμμεσα όμως, επειδή το site σου αποκτά σημαντικό traffic (ανάλογα με το budget που διαθέτεις φυσικά), ενδέχεται μακροπρόθεσμα να ανέβεις στην κατάταξη
view-x έγραψε:Όσο αφορά τήν ερώτηση μου ,από ότι κατάλαβα μπορεί κάποιος νά διαφημίσει ένα site αλλά όχι μιά υποσελίδα του απευθείας.Ευχαριστώ.
Μπορείς να διαφημίσεις και υποσελίδες ακόμα και Facebook Pages.
Το πρόβλημα είναι οτι η google δεν επιτρέπει να εμφανίζονται ταυτόχρονα διαφημίσεις προς το ίδιο domain από διαφορετικά adwords accounts. Επειδή το κεντρικό domain είναι π.χ. το www.facebook.com αν 2 διαφημιζόμενοι προσπαθήσουν να βγάλουν ταυτόχρονα ads, τότε μόνο ο ένας απο τους δύο θα εμφανίζεται με κάθε αναζήτηση από τους χρήστες.

Όσο για τα 75€... Είναι πολύ λίγα για να εξάγει κάποιος συμπεράσματα.

view-x

Δημοσίευση από view-x » 10 Απρ 2012 23:59

Νομίζω κατάλαβα, ευχαριστώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίζοντας προϊόντα (AdWords, κτλ)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες