Εκμάθηση PHP με Framework/s

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Easyrider
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Easyrider » 18 Μαρ 2012 17:11

Tα Frameworks με βάση αυτά που ξέρω σε βοηθάνε να κατανοήσεις καλύτερα εκτός απο php και τον τρόπο που δουλεύουν τα CMS (MVC) με αποτέλεσμα ακόμη και μόνο με CMS να θες να δουλέψεις, η γνώση της λειτουργίας και μονο σου λύνει τα χέρια.

Το ερώτημα είναι ποιο Framework είναι κατάλληλο για να μάθει κανείς php.

Το μόνο που εχω ασχοληθεί λίγο ειναι το CodeIgniter αλλά διαβάζω οτι τα Yii και Zend ειναι εξίσου καλά.
Δημήτρης

Άβαταρ μέλους
Easyrider
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Easyrider » 19 Μαρ 2012 09:36

Χθες εβαλα το Yii και παρολο που εχει περισσοτερο ετοιμο κωδικα φαινεται πολυ καλο. Το zend δεν μπορεσα να το τρεξω ακομη.. :(
Δημήτρης

bxd

Δημοσίευση από bxd » 19 Μαρ 2012 10:31

Τόσο το Codeigniter, όσο και το Yii αποτελούν κορυφαίες επιλογές.

Το zend είναι πολύ καλό, και παρέχει κάποιες βιβλιοθήκες οι οποίες δεν βρίσκονται εύκολα (π.χ. Zend_GData για τα APIs του Google), αλλά προσωπικά το βρίσκω πολύ πολύπλοκο στην εγκατάσταση χωρις ιδιαίτερο λόγο.

Τα frameworks, παρέχουν αρκετή έτοιμη λειτουργικότητα και σε βάζουν σε ένα συγκεκριμένο καλούπι, με αποτέλεσμα ο κώδικά σου να είναι πολύ πιο οργανωμένος.

Επιπλέον, τα περισσότερα παρέχουν build in μηχανισμούς ασφαλείας, τους οποίους δεν είναι εύκολο να υλοποιήσει κανείς μόνος του.

Περισσότερα frameworks τα οποία αξίζουν αν ακόμα ψάχνεσαι είναι τα: Kohana, Symfony και CakePHP

Αν και όλα αξίζουν, για τους δικούς του λόγους το καθένα, θα σου πρότεινα να ψάξεις για αρχή το Yii. Είναι πολύ καλό και εύκολο στην εκμάθηση framework, ενώ έχει αρκετό βάθος για να καλύπτει και τους πεπειραμένους.

billiaswhs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από billiaswhs » 19 Μαρ 2012 21:40

Το Codeigniter το έχω χρησιμοποίησει αρκετά
αλλά τελευταία όλο και πιο πολύ με βολεύει το yii.
bxd έγραψε: Το zend είναι πολύ καλό, και παρέχει κάποιες βιβλιοθήκες οι οποίες δεν βρίσκονται εύκολα (π.χ. Zend_GData για τα APIs του Google).
η βιβλιοθήκη του Zend πράγματι πολύ καλή, αλλά μπορεί φορτώσεις άνετα όποιος
κομμάτι της θες και στο Codeigniter, και στο Yii, στο Symfony τουλάχιστον σε αυτά έχω δοκιμάσει.

Άβαταρ μέλους
Easyrider
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Easyrider » 20 Μαρ 2012 18:29

Ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά. Έβαλα και το zend χθες.. και εγω στο yii κατέληξα τελικά, μου φαίνεται πιο φρέσκο γενικά και με αρκετά ενεργή κοινότητα φόρουμ, fb, linkedin..

Εχω πάρει πριν καιρό το βιβλίο PHP, MySQL και Apache και σκοπεύω να παρακολουθήσω κάποια μαθήματα για τα βασικά τουλάχιστον.
Δημήτρης

tango

Δημοσίευση από tango » 22 Μαρ 2012 18:31

Symfony2 για hardcore καταστάσεις - Zend για πιο χαλαρά - custom για fun

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες