Έχετε κάνει αγορές μέσα από τους δικούς σας συνδέσμους;

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 18 Μαρ 2012 22:35

Εδώ και λίγο καιρό έχω βάλει affiliate links στη σελίδα μου. Πριν λίγες ημέρες βρήκα ευκαιρία να ψωνίσω κάνοντας κλικ σε δικό μου σύνδεσμο. Έγιναν δύο αγορές σε συγκεκριμένο διαφημιζόμενο και δεν καταγράφηκε καμία από τις δύο. Το δίκτυο επικαλέστηκε κάποιους τεχνικούς λόγους που δημιούργησαν σφάλμα στην καταγραφή, στη διαδρομή από την είσοδο στη σελίδα του διαφημιζόμενου μέχρι το "thank you page". Μου έμειναν βέβαια κάποιες σοβαρές αμφιβολίες λόγω του ότι έγιναν δύο αγορές και όχι μία.

Σήμερα ήρθε η ώρα να ψωνίσω ξανά, από άλλο διαφημιζόμενο αυτή τη φορά. Έγιναν όλα σωστά, καταγράφηκε το κλικ, αλλά προμήθεια πάλι δεν πήρα.

Τις προμήθειες από τις δικές μου αγορές προφανώς θα τις πάρω αφού έχω πειστήρια στα χέρια μου ότι έγιναν, το θέμα είναι τι γίνεται με όλες τις υπόλοιπες προμήθειες που χάνονται; Γιατί εδώ που τα λέμε, 3 στις 3 φορές είναι πολύ άσχημο ποσοστό, δε νομίζετε;

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 18 Μαρ 2012 22:52

Εχω κανει 2 αγορες, η μια ηταν διπλη, και εχουν καταγραφει και επικυρωθει κανονικα. Ηταν απο κορυφαια deal sites και οι 2 αγορες.
Επισης εχω δοκιμασει ολα τα eshops που εχουν gadgets και η καταγραφη εγινε κανονικα σε ολα.

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 19 Μαρ 2012 10:48

Πιστεύεις ότι μπορεί να είναι απλά μια μεγάλη -τεράστια- σύμπτωση; Η μήπως υπάρχει κάποιος ειδικός λόγος που δεν καταγράφονται μόνο οι δικές μου πωλήσεις ενώ καταγράφονται όλων των άλλων; Προσπαθώ να δώσω μια εξήγηση...

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 19 Μαρ 2012 15:12

Δυστυχώς.... συμβαίνει!

Μου έχει συμβεί αρκετές φορές σε αγορές από deal sites,
ποτέ όμως σε αυτά που θα ονομάζαμε 'κορυφαία', όπως λέει και ο bibisidis.

Δεν είναι λοιπόν, ότι συμβαίνει μόνο σε εσένα και όχι σε όλους τους άλλους:(

Δυστυχώς, όμως, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα....
παρά να εμπιστευόμαστε και να πιστεύουμε τις απαντήσεις που λαμβάνουμε
όταν θέτουμε τα σχετικά ερωτήματα προς τα δίκτυα.

Κι εγώ κάποιες φορές εκνευρίζομαι και λέω.... "πάλι"?!
Και συνεχίζω....
"σκέψου πόσες είναι όσες δεν ξέρουμε και δεν μαθαίνουμε ποτέ ότι χάνονται γιατί δεν έγιναν από εμάς..."

Αλλά έτσι είναι!

Το μόνο που μπορείς να κάνεις -σύμφωνα πάντα και με τις θέσεις των δικτύων- είναι
να πάψεις να προωθείς όσους διαφημιζόμενους νομίζεις ότι σκόπιμα δημιουργούν προβλήματα στις καταγραφές
ή στις ακυρώσεις των συναλλαγών. Βέβαια για εμένα αυτό δεν είναι λύση, αλλά... δεν παρέχεται και άλλη :hammer:

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 19 Μαρ 2012 15:37

εγω ξενοδοχειο που εκλεισα εχει καταγραφει απλα πληρωνεται μολις κανω check in μου ειπαν και ας εχω κανει καταθεσει τα χρηματα

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 19 Μαρ 2012 23:52

Σε μένα δεν παίζει τέτοιο θέμα. Το δίκτυο μου είπε ότι μάλλον κάτι έφταιγε στον υπολογιστή μου τη δεύτερη φορά (την πρώτη ήταν διαφορετικός υπολογιστής και υποτίθεται ότι έφταιγε η ακύρωση της παραγγελίας και επανεκκίνηση της). Το θέμα είναι ότι ο υπολογιστής μου είναι στημένος τέλεια. Έχω ένα παγκοσμίως γνωστό και αξιόπιστο λειτουργικό σύστημα βασισμένο στο linux (debian) και χρησιμοποιώ την custom έκδοση του firefox που έχει το debian (iceweasel) η οποία είναι άψογη σε λειτουργικότητα. Εννοείται ότι έχω ανοιχτά εντελώς τα cookies κλπ και ότι έχω extensions για flash, java κλπ. Πως είναι δυνατόν να φταίει ο υπολογιστής μου τη στιγμή που δουλεύει άψογα και μάλιστα καλύτερα από το 95% των υπολογιστών εκεί έξω; Δε μπορώ να το δεχτώ σαν απάντηση.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Μαρ 2012 02:02

σβήσε όλα τα cookies, πάτα το link σου και δες τι έχει μπει από cookies για να σιγουρευτείς.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 21 Μαρ 2012 13:26

Τα cookies ήταν οκ και το κλικ είχε καταγραφεί κανονικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες