Έναρξη επιχείρησης σε Αγγλία ή Κύπρο

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
M-Markou

Δημοσίευση από M-Markou » 19 Μαρ 2012 16:47

Καλησπέρα σας,

Είμαι νέο μέλος στο forum αυτό και έχω την πρώτη μου απορία. Μένω στην Ελλάδα και σκέφτομαι να ξεκινήσω μια επιχείρηση με αντικείμενο την ολοκληρωμένη παροχή υπηρεσιών πληροφορικής(Επισκευή Η/Υ, Δίκτυα, Ανάπτυξη Ιστοσελίδων κτλ.). Έχω διαβάσει αρκετά άρθρα στα οποία συζητάνε για έναρξη μιας επιχείρησης στην Αγγλία και άλλα στην Κύπρο. Έτσι λοιπόν, έρχομαι και εγώ με τη σειρά μου να θέσω κάποια ερωτήματα.

1) Υπάρχει δυνατότητα να κάνω έναρξη της επιχείρησης με ειδικότητα αυτα που ανέφερα πιο πάνω σε Αγγλία η Κύπρο, όμως να δουλέυω στην Ελλάδα; Δηλαδή να έχω ένα δικό μου εργαστήριο στην πόλη που μένω στην Ελλάδα, καθώς και να κόβω αποδείξεις σε πελάτες που είναι στην Ελλάδα;

2) Αν ισχύουν τα παραπάνω, θα πρέπει να πληρώνω κάποιο ενοίκιο για κάποιο επαγγελματικό χώρο, αντίστοιχο τέβε(αν υπάρχει και τέβε και γνωρίζει κάποιος το κόστος ας το αναφέρει παρακαλώ) στην περιοχή αυτή(Αγγλία η Κύπρο);

3) Θα ισχυεί το Ελληνικό σύστημα φορολόγησης για την επιχείρηση ή το σύστημα φορολόγησης της ξένης χώρας(Αγγλία η Κύπρο);

4) Τι ισχύει για συντάξεις σε τέτοιες περιπτώσεις;

Αυτοί είναι οι προβληματισμοί μου μέχρι στιγμής για το συγκεκριμένο θέμα. Ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα! Οποιαδήποτε άλλη έγκυρη πληροφορία θα την εκτιμούσα!

jackvss2

Δημοσίευση από jackvss2 » 22 Μαρ 2012 21:41

πολύ θα ήθελα να μάθω κ εγώ αν και παρόμοια threads υπάρχουν αρκετά στο forum. Το θέμα είναι πως δε βρήκα κάτι παρόμοιο με αυτό που ψάχνω, δηλαδή για μικρό ποσό εσόδων από web πηγές (advertising κυρίως)... για αρχή 15-20k το χρόνο.

spessartite

Δημοσίευση από spessartite » 28 Μαρ 2012 01:25

oxi den mporeis na exeis edra stin kipro kai to katasthma na einai edw dioti to katasthma edw prepei na dilothei sthn eforia kai na plironei foroys edo sinepos os pros ti h edra sthn kipro milas gia alakaponia kati san offshore...:Pginete na ginei ayto poy les alla prepei prota na ksefigis apo tin mikroastiki antilipsi mias epixirisis
teve ekei den exoyn
oti allo thes na me rvtisis stile moy kai pm h anefereto edw

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες