ποσο ctr θεωρειται καλο?

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
nikos_90

ποσο ctr θεωρειται καλο?

Δημοσίευση από nikos_90 » 23 Μαρ 2012 19:04

ενα παραδειγμα απο ενα site με καλο design για διαφημισεις; επισης ποσο ctr θεωρειται καλο? για adsense μιλαω

ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

ποσο ctr θεωρειται καλο?

Δημοσίευση από JohnMorf » 24 Μαρ 2012 14:33

είναι τελείως σχετικό κατά τη γνώμη μου. Τι ενοείς site με καλό design; Μόνο το design παίζει ρόλο; Το περιεχόμενο; Ο κόσμος; Από τον κόσμο θα δεις κλικς. Μην επικεντρώνεσε στο design αλλά στο περιεχόμενο. Μη σε νοιάζει το ctr απλά έχε τις διαφημίσεις σου όσο πιο καλά τοποθετημένες σου επιτρέπει εμφάνηση του site σου. Πρόσεχε κάτι όμως που έχω παρατηρήσει. Μπορείς να προβάλεις μέχρι 3 διαφημίσεις adsense στην ίδια σελίδα. Εγώ σου προτείνω να έχεις 2 γιατί αν έχεις 3 το cpc θα είναι πιο μικρό. Σκέψου το. Περιεχόμενο! Περιεχόμενο!!
Του Μπι ορ νοτ του μπι; Δατς δε κουέστιον...

nikos_90

ποσο ctr θεωρειται καλο?

Δημοσίευση από nikos_90 » 24 Μαρ 2012 14:40

με 5000-9000 uniques ημερισιως, εσοδα 2-6 ευρω.. κατι κανω λάθος μαλλον..

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

ποσο ctr θεωρειται καλο?

Δημοσίευση από cordis » 24 Μαρ 2012 19:15

Γεια σου JohnMorf! :P

Αν έχεις 5-9k την ημέρα και 2-6 από adsense, έχοντας μόνο adsense διαφημίσεις, τότε ναι κάτι κάνεις λάθος... προφανώς στον σχεδιασμό και ειδικότερα στην τοποθέτηση των διαφημίσεων.

κάνε ένα σκαρίφημα της σελίδας σου με το που βρήσκετε το περιεχόμενο και που οι διαφημίσεις (και τις διαστάσεις τους) να το δούμε και εμείς.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

nikos_90

ποσο ctr θεωρειται καλο?

Δημοσίευση από nikos_90 » 24 Μαρ 2012 20:22

www.plakaexei.gr
ριξε μια ματια να μου πεις
βασικα στις σελιδες των αρθρων περνω τα clicks

ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

ποσο ctr θεωρειται καλο?

Δημοσίευση από cordis » 24 Μαρ 2012 21:26

καταρχήν έχεις βάλει την μια διαφήμιση πάνω στην άλλη... μου βγαίνει το adsense στο footer και από πάνω του εμφανίζετε ένα καριολάκι που λέει ότι θέλει να μου μιλήσει προσωπικά, γιατί να δώσω βάση στο adsense; edit: αυτό που βγαίνει είναι το more articles....

εκεί που το έχεις είναι λίγο άκυρο και εκνευριστικό, το πιο σίγουρο είναι ότι ο άλλος θα πατήσει το Χ.

βάλτο εκεί που έχεις το adonion και αν θες σόνη και καλά να το έχει κι αυτό βάλτο πιο χαμηλά.

στην κατηγορία girls μη βάζεις adsinse γιατί θα φας ban και θα πάει όλος ο κόπος σου χαμένος... αυτό πρέπει να το κάνεις άμεσα!
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

nikos_90

ποσο ctr θεωρειται καλο?

Δημοσίευση από nikos_90 » 24 Μαρ 2012 21:34

ναι μου στειλανε παρατηρηση προχθες αλλα κ σε αλλα μπλοκ που εχουν adsense και εχουν τετοια αρθρα παιζουν κανονικα.. γινεται καπως στο wordpress να επιλεξω να μην εμφανιζονται στα girls?

τι άλλο μπορω να βελτιωσω? γενικα σαν σαητ πως σου φενεται? σε χαλαει τιποτα?
σορρυ για τις πολλες ερωτησεις,μην ανοιγω αλλο θεμα! :P

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

ποσο ctr θεωρειται καλο?

Δημοσίευση από bibisidis » 24 Μαρ 2012 22:14

Αυτοί οι 5 εως 9 μήπως έρχονται απο καποια σελιδα που πιθανoν εχεις στο fb.

Έτσι δεν είναι;

Αν ναι, χωρις να θελω να σε απογοητευσω και κρινοντας απο την θεματολογια του site, τότε οσο και καλα να τα βάλεις τα units πολύ μικρή αύξηση θα δεις. Έλα στην θεση των επισκεπτων σου και θα καταλαβεις γιατι.

1) Ο επισκέπτης σου είναι κάποιος ο οποίος κατα την διαρκεια του ελευθερου χρονου του είναι στο facebook και βλεπει την κοινοπιηση που εκανςες εσυ στην σελιδα σου η καποιος φιλος του.
2) Ακολουθει το link και σε επισκεπτεται.
3)Πατάει πάλι πίσω ή ο ένας στους 4 μπορεί να δει και περισσόερεςς σελίδες.

Καπως ετσι συμπεριφερονται οι επισκεπτες από το fb σε τετοιου ειδους σελιδες. Αποψή μου είναι οτι οτιδήποτε παρεκλίνει σημαντικά από αυτό που περιέγραψα είναι απλά η εξαίρεση του κανόνα.

Μπορείς όμως και πάλι να έχεις μια μικρή αύξηση των κερδών σου διορθώνοντας καταρχήν την τοποθέτηση. Δοκίμασε ενα 336x280 μόνο εικόνα κάτω από το ποστ. Να το βάλεις κέντρο και πριν το "Δείτε επίσης" Η λογική μου σε αυτό είναι πως υπάρχουν αρκετές διαφημίσεις σε μορφή video, οπότε τσιμπάς αρκετά κλικς από περιέργια κα ιόχι από ενδιαφέρον.
Στο sidebar δοκίμασε αυτό που προτείνει ο cordis.

Δεν ξερω αν υπαρχει plugin για να μην παιζει adsense σε συγκεκριμενες κατηγοριες. Για απαγορευση σε επιλεγμενα ποστ σιγουρα κατι θα βρεις. Επισης αμφιβαλλω για το αν επιτρεπεται το 728 που εχεις fixed στο bottom της σελιδας.

Το τελευταιο που εχω να προτεινω ειναι να διπλασιασεις τις αναρτησεις σου. Αυξανοντας τον αριθμο των επισκεπτων αυξανεις κα ιτις πιθανοτητες σου.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

ποσο ctr θεωρειται καλο?

Δημοσίευση από bibisidis » 24 Μαρ 2012 22:18

Θέλω να πιστευω πως νορμαλ ctr για τετοια ιστοσελιδα ειναι το 0,2%
Καλό ctr όμως θα έλεγα κάτι γύρω στο 1%
Η θεματολογία πάντως που έχεις επιλέξει να αναμεταδίδεις δεν υπόσχεται και πολλά πράγματα.

nikos_90

ποσο ctr θεωρειται καλο?

Δημοσίευση από nikos_90 » 24 Μαρ 2012 22:21

ναι ειναι απο fb κυριως!

οσο για τις κατηγοριες,θα πειραξω λιγο τον κωδικα απο πισω αλλα πρεπει να βρω καποια αλλη εταιρεια cpc για εκει.. εχετε να προτεινεται κατι? βασικα μπορει να ειναι και με adult ads,θα το σκεφτω..

οσο για τους επισκεπτες απο fb,ναι η αληθεια ειναι οτι έχουν μεγαλο bounce rate..εδω τωρα πιστευω οτι θα αρχισει να μετραει το περιεχομενο για να κρατησεις κοσμο.. και οι tsekouratoi καπως ετσι δημιουργησαν traffic(δεν ονειροπολω οτι θα φτασω τοσο ψηλα απλα θελω να πω οτι γινεται να κερδισεις χρηστες απο fb)

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

ποσο ctr θεωρειται καλο?

Δημοσίευση από bibisidis » 24 Μαρ 2012 22:36

Η μπορεις ακομη καλυτερα να διαγραψεις αυτη την κατηγορια και να μην παιζεις με την φωτια.

Άβαταρ μέλους
JohnMorf
Επικοινωνία:

ποσο ctr θεωρειται καλο?

Δημοσίευση από JohnMorf » 25 Μαρ 2012 14:59

cordis έγραψε:Γεια σου JohnMorf! :P

Αν έχεις 5-9k την ημέρα και 2-6 από adsense, έχοντας μόνο adsense διαφημίσεις, τότε ναι κάτι κάνεις λάθος... προφανώς στον σχεδιασμό και ειδικότερα στην τοποθέτηση των διαφημίσεων.

κάνε ένα σκαρίφημα της σελίδας σου με το που βρήσκετε το περιεχόμενο και που οι διαφημίσεις (και τις διαστάσεις τους) να το δούμε και εμείς.
JohnMorf? Μήπως ήθελες να πεις nikos_90;
Του Μπι ορ νοτ του μπι; Δατς δε κουέστιον...

isnogood

ποσο ctr θεωρειται καλο?

Δημοσίευση από isnogood » 27 Μαρ 2012 22:22

Θα σου προτεινα να βγαλεις τα adsense γιατι θα φας ban συντομα.

Popups, sexy etc απαγορευονται.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

ποσο ctr θεωρειται καλο?

Δημοσίευση από cordis » 27 Μαρ 2012 22:40

του το έχω πει, του το έχει πει και το google... φαντάζομαι σε λίγο θα κλαίγεται... :p
- follow me @twitter

nikos_90

ποσο ctr θεωρειται καλο?

Δημοσίευση από nikos_90 » 27 Μαρ 2012 23:55

θα το βγαλω αγορινες αλλα για να εχω κάποια στοιχειωδη έσοδα που να στραφω?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες