πρόγραμμα για προιόντα

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
abeautifulmind

πρόγραμμα για προιόντα

Δημοσίευση από abeautifulmind » 24 Μαρ 2012 17:32

Καλησπέρα. Μου ζήτησε ένας γνωστός να του φτιάξω μία εφαρμογή στην οποία θα καταχωρήσω με κωδικούς τα προϊόντα την οποία εφαρμογή θα την δώσει στους πελάτες του για να κάνουν πιο εύκολα τις παραγγελίες. Επίσης όταν ο πελάτης θα του στέλνει την παραγγελία π.χ. 2 τεμ. από κωδικό 5 5 τεμ από κωδικό 43 κ.ο.κ τότε θα του αναλύω τι υλικά θέλουν τα προϊόντα για να υλοποιηθούν από την βάση δεδομένων και με ποια σειρά.Σκέφτηκα με php και sql και να του περάσω τον wampserver για να κάνει την δουλεία του.Βέβαια θα πρέπει και οι πελάτες να τον εγκαταστήσουν και να τους βάλω τα αρχεία τοπικά.Η παραγγελία τους σκέφτηκα να εκτυπώνεται ή να αποθηκεύεται σε αρχείο και να την στέλνουν με fax η με email.η εφαρμογή θα του επιτρέπει να εισάγει νεόυς κωδικούς ή να επεξεργαστεί τους παλιούς.Πόσο να το κοστολογήσω από δικιά σας εμπειρία ή κάποιος που γνωρίζει?Υπολογίζω γύρω στις 40 ώρες εργασίας.Ευχαριστώ

tango

πρόγραμμα για προιόντα

Δημοσίευση από tango » 25 Μαρ 2012 02:15

Ώρες που υπολογίζεις ότι θα σου πάρει * πόσο παίρνεις την ώρα ίσως? :)

abeautifulmind

πρόγραμμα για προιόντα

Δημοσίευση από abeautifulmind » 25 Μαρ 2012 10:15

tango σωστά αυτό το σκέφτηκα :) αλλά δεν πρέπει να υπολογίσω ότι την εφαρμογή αυτός θα την δίνει σε πελάτες?βενζίνες και άλλα λειτουργικά έξοδα?

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

πρόγραμμα για προιόντα

Δημοσίευση από korgr » 25 Μαρ 2012 10:33

θα του αναλύω τι υλικά θέλουν τα προϊόντα για να υλοποιηθούν από την βάση δεδομένων και με ποια σειρά
Αυτό δεν το κατάλαβα, μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα?
Λογικά, τεμάχια προϊόντων δεν θα παραγγέλνουν?
Τι εννοείς υλικά προϊόντων από την βάση?

tango

πρόγραμμα για προιόντα

Δημοσίευση από tango » 25 Μαρ 2012 14:45

abeautifulmind έγραψε:tango σωστά αυτό το σκέφτηκα :) αλλά δεν πρέπει να υπολογίσω ότι την εφαρμογή αυτός θα την δίνει σε πελάτες?βενζίνες και άλλα λειτουργικά έξοδα?
Καταρχάς, προφανώς θα προσπαθήσεις να μεγιστοποιήσεις το κέρδος σου - οπότε "κόβεις" και τον ίδιο τον πελάτη τι μπορεί να πληρώσει. Από εκεί και πέρα, υπάρχει και ο ανταγωνισμός, οπότε δεν μπορείς να χρεώνεις τον Θεό.

Από την στιγμή που εσύ θα επιμελησε τους πελάτες (εγκατάσταση κτλ.), προφανώς θα το συνυπολογίσεις στις ώρες σου και τα έξοδά σου. Πόσο κοστολογείς την ώρα σου αν επιτρέπεται?

abeautifulmind

πρόγραμμα για προιόντα

Δημοσίευση από abeautifulmind » 25 Μαρ 2012 15:55

korg εννοώ θα έχω καταχωρήσει με τον πελάτη μου στην βάση τα προϊόντα τα οποία για κάθε ένα προιόν με τον κωδικό του που θα ορίσω θα έχει κάποιες πληροφορίες (με τι υλικά φτιάχνεται).Όταν ο πελάτης του παραγγείλει κάποιο/α προϊόν/τα θα του στέλνει απλά τους κωδικούς.Τώρα εγώ θα φτιάξω μόνο για τον πελάτη μου που δέχεται τις παραγγελίες όταν θα βάζει τους κωδικούς σε μία φόρμα θα βρίσκει από την ίδια βάση και θα του αναλύει πόσα και τι υλικά χρειάζεται ακριβώς(γιατί μέχρι τώρα τα ψάχνει ένα-ένα από ένα περιοδικό να το πώ με τους κωδικούς και βλέπει φωτογραφία του προιόντος και μαζεύει τα υλικά).
Tango την ώρα την υπολογίζω στα 5 ευρώ.Ένας συνεργάτης του που ασχολείται λίγο με υπολογιστές του είπε ότι έφτιαξε κάτι πιό απλό με acsess και ότι το δικό του θέλει με βάση δεδομένων και ότι νομίζει ότι τα κοστολογούνε οι προγραματιστές στα 70 ευρώ.Τώρα τι γίνεται.Γνωρίζω ότι μπορεί να γίνει με access και βάση απλά εγώ δεν ασχολήθηκα ποτέ με acess και δεν μπορώ να ξέρω αν κάποιος που γνωρίζει acess μπορεί να το κάνει πιό γρήγορα και άρα πιό φθηνά.Απλά εγώ του προσφέρω την ευελιξία να του φτιάξω μία custom εφαρμογή με php και sql (απλά όποιος την χρησιμοποιήσει θα πρέπει να εγκαταστήσει τον wampserver) όπου θα του είναι πολύ απλή στην χρήση(σε αυτόν και σε όποιον την δώσει) σε σύγκριση πιστεύω με την acess και θα είναι και επεκτάσιμη για το μέλλον.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

πρόγραμμα για προιόντα

Δημοσίευση από dva_dev » 25 Μαρ 2012 15:59

Είμαι ο μόνος εδώ που βλέπει μια "online παραγγελία". Δεν νομίζω πως χρειάζονται ούτε εγκαταστάσεις στους πελάτες ούτε τίποτα (εκτός ίσως από έναν web browser).

Άβαταρ μέλους
jpk

πρόγραμμα για προιόντα

Δημοσίευση από jpk » 25 Μαρ 2012 16:08

Η ερώτηση δεν είναι το τι είναι αυτό που λέει ο φίλος abeautifulmind η ερώτηση είναι πόσο θα το κοστολογήσει. Δεδομένου ότι από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει sales & demand τμήμα και ότι ο πελάτης θα βασανίσει τον ίδιο τον προγραμματιστή με αλλαγές κάπου στα 500 με online πλατφόρμα υποστήριξης για τον ίδιο αλλά και για τους πελάτες του να βλέπουν εξέλιξη παραγγελιών και να παίρνουν feedback μυνήματα ανάλογα με τον κωδικό παραγγελίας είναι υπεραρκετά.

Άβαταρ μέλους
jpk

πρόγραμμα για προιόντα

Δημοσίευση από jpk » 25 Μαρ 2012 16:10

Καλό θα ήταν να προσέθετες και μια SMS υπηρεσία για τις παραγγελίες και τα μηνύματα αυτών… (π.χ. 30 euro το κόστος εγκατάστασης και το πολύ 4 λεπτά ανά μήνυμα).

abeautifulmind

πρόγραμμα για προιόντα

Δημοσίευση από abeautifulmind » 27 Μαρ 2012 21:10

Μίλησα και δεν θέλει προς το παρόν online και ζητάει και άλλα πράγματα εγώ του ξεκινάω με 250 ευρώ και ανάλογα τι άλλο θέλει πάμε προς τα επάνω :lol: ευχαριστώ πολύ παιδιά πάντως για την βοήθεια σας.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

πρόγραμμα για προιόντα

Δημοσίευση από dva_dev » 27 Μαρ 2012 21:35

Εσύ θα δίνεις κωδικούς στα προϊόντα του;
Μέχρι τώρα τι έκανε, δεν είχε κωδικούς στα προϊόντα του;

abeautifulmind

πρόγραμμα για προιόντα

Δημοσίευση από abeautifulmind » 28 Μαρ 2012 00:26

έχει κωδικούς.Αυτόν όμως τον ενδιαφέρουν τα υλικά που χρειάζεται το κάθε προϊόν φαντάσου ότι έχει 300 διαφορετικούς κωδικούς από τους οποίους π.χ. του έρχεται μία παραγγελία με 160 προϊόντα από 60 διαφορετικούς κωδικούς. Αυτός τώρα αναγκάζεται να ξεχωρίζει ένα ένα τα υλικά για κάθε ένα από τα 160 προϊόντα που πολλά από αυτά τα υλικά συμπίπτουν ανάμεσα στα προϊόντα αλλά με παραλλαγές.Δηλαδή από τα 160 προϊόντα της παραγγελίας μπορεί 10 κομμάτια να έχουν ίδιο χρώμα αλλά από αυτά τα 5 έχουν άλλη βάση από τα 5 να έχουν άλλη επιφάνεια ή άλλο σχέδιο κ.τ.λ. Οπότε η λύση είναι με αυτήν την εφαρμογή ότι θα παίρνει την παραγγελία και θα του λέει θέλεις συνολικά 50 βάσεις τύπου 1,15 βάσεις τύπου2 35 χρώμα κόκκινο από τα οποία 10 με αυτό το σχέδιο και 20 με το άλλο κ.τ.λ.Έτσι θα κερδίζει πάρα πολύ χρόνο στο μάζεμα διαχωρισμό και προετοιμασία των υλικών γιατι είδα την διαδικασία από την αρχή στο εργαστήριο του.Φυσικά θα του δώσω την ευελιξία να προσθέσει,να επεξεργαστεί ή να διαγράψει κωδικούς και να συσχετίζει με κάθε κωδικό και φωτοφραφία/ες αν θέλει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες