Άρθρα με 1euro

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
kochtgr
Επικοινωνία:

Άρθρα με 1euro

Δημοσίευση από kochtgr » 26 Μαρ 2012 11:21

Έχω δει πολλούς εδώ στο freestuff jobs να ζητάνε άρθρα με πληρωμή 1 ευρώ ανά άρθρο και ακόμα περισσότερους να προσφέρονται να γράψουν άρθρα για μόλις 1ευρώ.

Αλήθεια πως είναι αυτό δυνατόν όταν για να βρεις κάποιον μέσω freelance sites από Πακιστάν ή Ινδία το κατώτερο που μπορείς να βρείς για αγγλικά άρθρα χαμηλής ποιότητας τα οποία είναι κυρίως spinning από άλλα άρθρα και σπάνια βγαίνει νόημα πληρώνεις τουλάχιστον 2-3 δολάρια ενώ αν θες πραγματικά καλά άρθα οι τιμές είναι από 15 εώς 200 δολάρια.

Πραγματικά ποιοι κάθονται και ξοδεύουν τον χρόνο τους για να πληρωθούν μόλις με 1ευρώ την στιγμή που μπορούν να πάνε να δουλέψουν στα Goodies ή σε καφετέρια και να πέρνουν πολλαπλάσια για την ώρα που ξοδεύουν.

Εκτός αν αυτά τα άρθρα δεν βγάζουν κανένα νόημα και τα βάζουν απλώς σε πρόγραμμα για spinning. Αλλά αν ισχύει αυτό τότε γιατί κάποιος να πετάξει επί τις ουσίας τα χρήματα του για άχρηστα άρθρα...

Πραγματικά είμαι πολύ περίεργος, γιατί τέτοιες τιμές δεν υπάρχουν πουθενά στο εξωτερικό και απορώ που χρησιμεύουν τέτοια άρθρα...
Online Opportunities, SEO, Social Media Marketing and More...
http://www.OpportunitiesPlanet.com

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Άρθρα με 1euro

Δημοσίευση από nikolas27 » 26 Μαρ 2012 11:40

πιανω ποπ-κορν, μπυρες και περιμενω την απαντηση του korgr

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Άρθρα με 1euro

Δημοσίευση από korgr » 26 Μαρ 2012 13:18

Τι να πω;
Μια χαρά τα είπε το παλικάρι :)
Για άρθρα της προκοπής πρέπει να πληρώσεις, διαφορετικά και πετάς αυτά τα λίγα που ξοδεύεις και σκουπίδια αποκτάς...

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Άρθρα με 1euro

Δημοσίευση από gvard » 26 Μαρ 2012 13:43

Φτου, τσάμπα τα ποπ κορν :(
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

tango

Άρθρα με 1euro

Δημοσίευση από tango » 26 Μαρ 2012 16:08

kochtgr έγραψε: Αλήθεια πως είναι αυτό δυνατόν όταν για να βρεις κάποιον μέσω freelance sites από Πακιστάν ή Ινδία το κατώτερο που μπορείς να βρείς για αγγλικά άρθρα χαμηλής ποιότητας τα οποία είναι κυρίως spinning από άλλα άρθρα και σπάνια βγαίνει νόημα πληρώνεις τουλάχιστον 2-3 δολάρια
Γιατί η ζήτηση για άρθρα σε Αγγλικά είναι μεγαλύτερη από αυτή για άρθρα σε Ελληνικά και σπρώχνει τις τιμές επάνω - basic economics. Επίπλέον οι bulk τιμές είναι γύρω στο δολλάριο αν ξέρεις πού να βρείς.
Πραγματικά ποιοι κάθονται και ξοδεύουν τον χρόνο τους για να πληρωθούν μόλις με 1ευρώ την στιγμή που μπορούν να πάνε να δουλέψουν στα Goodies ή σε καφετέρια και να πέρνουν πολλαπλάσια για την ώρα που ξοδεύουν.
α) Χαίρομαι που έλυσες το πρόβλημα της ανεργίας - ας πάνε 1.500.000 άνεργοι σε καφετέριες και τα Goodies - να υποθέσω ότι θα ήθελες να γίνεις και Πρωθυπουργός για μια μέρα να σώσεις την χώρα :lol: :lol:

β) Πόσα παίρνει ένας νέος έξω σήμερα? Πες ένα 500αρικο, δηλαδή περίπου 3 ευρώ την ώρα. Άμα βρει δουλεια.
Δεν μπορείς να βγάλεις 3 άρθρα των 300 λέξεων σε 1 ώρα? Από το σπίτι σου? Στο ωράριό σου; Χωρίς κσνένα μαλκα να στο παίζει αφεντικό?
Πραγματικά είμαι πολύ περίεργος, γιατί τέτοιες τιμές δεν υπάρχουν πουθενά στο εξωτερικό και απορώ που χρησιμεύουν τέτοια άρθρα...

Είσαι ακόμα νέος στο internet :D

Thoughtless
Επικοινωνία:

Άρθρα με 1euro

Δημοσίευση από Thoughtless » 26 Μαρ 2012 16:15

Δεν μπορείς να βγάλεις 3 άρθρα των 300 λέξεων σε 1 ώρα? Από το σπίτι σου? Στο ωράριό σου; Χωρίς κσνένα μαλκα να στο παίζει αφεντικό?
Με spinning? Χωρίς γνώσεις? Rewrite άλλων άρθρων? Άνετα.

Η καλύτερη επένδυση που μπορεί να κάνει μία ιστοσελίδα είναι τα άρθρα της. Αν είναι πληροφοριακά, υποβοηθητικά και αν τον κάνουν να θέλει να προβεί σε μία ενέργεια (αγορά/email κλπ)

Δεδομένου του "ότι πληρώνεις, παίρνεις" ... το 1€/άρθρο δεν θα ήταν και η καλύτερη επένδυση για μία ιστοσελίδα.
it's all about contribution ...

sta_xionia

Άρθρα με 1euro

Δημοσίευση από sta_xionia » 26 Μαρ 2012 16:21

Εξαρταται απο το κοινο σου και τους στοχους της σελιδας.

Και τα αρθρα του 1 ευρω εχουν την θεση τους.

kochtgr
Επικοινωνία:

Άρθρα με 1euro

Δημοσίευση από kochtgr » 26 Μαρ 2012 16:28

tango έγραψε:
kochtgr έγραψε: Αλήθεια πως είναι αυτό δυνατόν όταν για να βρεις κάποιον μέσω freelance sites από Πακιστάν ή Ινδία το κατώτερο που μπορείς να βρείς για αγγλικά άρθρα χαμηλής ποιότητας τα οποία είναι κυρίως spinning από άλλα άρθρα και σπάνια βγαίνει νόημα πληρώνεις τουλάχιστον 2-3 δολάρια
Γιατί η ζήτηση για άρθρα σε Αγγλικά είναι μεγαλύτερη από αυτή για άρθρα σε Ελληνικά και σπρώχνει τις τιμές επάνω - basic economics. Επίπλέον οι bulk τιμές είναι γύρω στο δολλάριο αν ξέρεις πού να βρείς.
α) Χαίρομαι που έλυσες το πρόβλημα της ανεργίας - ας πάνε 1.500.000 άνεργοι σε καφετέριες και τα Goodies - να υποθέσω ότι θα ήθελες να γίνεις και Πρωθυπουργός για μια μέρα να σώσεις την χώρα :lol: :lol:

β) Πόσα παίρνει ένας νέος έξω σήμερα? Πες ένα 500αρικο, δηλαδή περίπου 3 ευρώ την ώρα. Άμα βρει δουλεια.

Είσαι ακόμα νέος στο internet :D
Πολύ αστείο φίλε μου :lol: με μόλις μερικές δεκαετίες στο ιντερνετ και ως οικονομολόγος πραγματικά είμαι πολύ νέος και ισα ισα ξέρω basics Economics :kaloe:

Δηλαδή εσύ μπορείς να γράψεις 3 άρθρα των 300 λέξεων (μεταξύ μας άρθρα των 300 λέξεων όσο καλός και να είναι κάποιος ελάχιστα μπορεί να χωρέσει σε τόσες λέξεις και να βγαίνει και νόημα) ή ένα των 900 σε μία ώρα και μπορείς να το κάνεις αυτό συνεχόμενα για ένα οχτάωρο και μετά θα είσαι και ικανοποιημένος που έβγαλες το τεράστιο ποσό των 24ευρώ χωρίς ασφάλιση. Πραγματικά αν μπορείς να το κάνεις αυτό και προλαβαίνεις να κάνεις research να γράψεις κάτι που πραγματικά είναι κάτι που αυτός που το διαβάζει μαθαίνει και το ευχαριστιέται και δεν είναι επι της ουσίας δυσφήμηση για το site ή λινκ credit που το έχει, τι να πω έλα να σε προσλάβω και θα σου δίνω ευχαρίστως 1ευρω για τις 100λέξεις όχι για 300 ή 500... :hammer:

tango

Άρθρα με 1euro

Δημοσίευση από tango » 26 Μαρ 2012 16:49

kochtgr έγραψε: Πολύ αστείο φίλε μου :lol: με μόλις μερικές δεκαετίες στο ιντερνετ και ως οικονομολόγος πραγματικά είμαι πολύ νέος και ισα ισα ξέρω basics Economics :kaloe:
Κρύβε λόγια τότε, γιατί δεν σε τιμά :wink:
Δηλαδή εσύ μπορείς να γράψεις 3 άρθρα των 300 λέξεων (μεταξύ μας άρθρα των 300 λέξεων όσο καλός και να είναι κάποιος ελάχιστα μπορεί να χωρέσει σε τόσες λέξεις και να βγαίνει και νόημα)
Δεν σου ζητάνε να γράψεις έκθεση για την συμβολή του Keynes στην διαμόρφωση του Bretton Woods. Λίγο google, λίγο αντιγραφή, λίγο αυτοσχεδιασμός - τέλος το άρθρο για την κυτταρίτιδα.
ή ένα των 900 σε μία ώρα και μπορείς να το κάνεις αυτό συνεχόμενα για ένα οχτάωρο και μετά θα είσαι και ικανοποιημένος που έβγαλες το τεράστιο ποσό των 24ευρώ χωρίς ασφάλιση.
Προφανώς δεν έχεις δουλέψει ανειδίκευτος/νέος στον ιδιωτικό τομέα και αγνοείς το παλούκι που πέφτει εκεί.

Επιπλεόν, το ικανοποιημένος είναι σχετικό. Με 30Ε/ώρα που καθαρίζω από προσωπική εργασία, φυσικά και δεν θα ήμουν ικανοποιημένος από 3Ε/ώρα. Όταν δεν είχα ευρώ στην τσέπη, μια χαρά μου κάθοταν το κάθε εισόδημα που μπορούσα να εξασφαλίσω - για να επιζήσω και να διαμορφώσω τις συνθήκες να βρώ ένα καλύτερο τρόπο βιοπορισμού. Το ίδιο και εκατομμύρια άλλοι. Η π΄ροτασή σου ποιά είναι - να μην υπάρχουν τα 500Ε για όποιον τα θέλει να τα δουλέψει?

tango

Άρθρα με 1euro

Δημοσίευση από tango » 26 Μαρ 2012 17:08

Thoughtless έγραψε: Με spinning? Χωρίς γνώσεις? Rewrite άλλων άρθρων? Άνετα.

Η καλύτερη επένδυση που μπορεί να κάνει μία ιστοσελίδα είναι τα άρθρα της. Αν είναι πληροφοριακά, υποβοηθητικά και αν τον κάνουν να θέλει να προβεί σε μία ενέργεια (αγορά/email κλπ)

Δεδομένου του "ότι πληρώνεις, παίρνεις" ... το 1€/άρθρο δεν θα ήταν και η καλύτερη επένδυση για μία ιστοσελίδα.
+1 - Συμφωνούμε απόλυτα. Δεν κάνεις authority site με 1Ε/άρθρο, αλλά υπάρχει χώρος για αυτά τα άρθρα σε κάποια niches.

kochtgr
Επικοινωνία:

Άρθρα με 1euro

Δημοσίευση από kochtgr » 26 Μαρ 2012 17:16

tango έγραψε: Επιπλεόν, το ικανοποιημένος είναι σχετικό. Με 30Ε/ώρα που καθαρίζω από προσωπική εργασία, φυσικά και δεν θα ήμουν ικανοποιημένος από 3Ε/ώρα. Όταν δεν είχα ευρώ στην τσέπη, μια χαρά μου κάθοταν το κάθε εισόδημα που μπορούσα να εξασφαλίσω - για να επιζήσω και να διαμορφώσω τις συνθήκες να βρώ ένα καλύτερο τρόπο βιοπορισμού. Το ίδιο και εκατομμύρια άλλοι. Η π΄ροτασή σου ποιά είναι - να μην υπάρχουν τα 500Ε για όποιον τα θέλει να τα δουλέψει?
Δηλαδή κάποιος μπορεί να βγάλει 500 ευρώ γράφοντας άρθρα των 1ευρώ (μην μιλήσω για ασφάλιση και τι θα έμενε) Πραγματικά αν κάποιος έχει τέτοιες δυνατότητες (να μπορεί να γράψει 500 καλά άρθρα σε ένα μήνα) θα πρέπει να είναι βλάκας αν δεν το εκμεταλεύεται για να βγάλει πραγματικά καλά λεφτά. Παρεπιπτόντως και για την κυτταρίτιδα να γράφεις ειδικά αν θες να πουλήσεις κάποιο προϊόν το άρθρο πρέπει να είναι κάτι παραπάνω από απλός καλογραμμένο και με research αφού πρόκειται για θέμα υγείας, sales copy αγγλίκά και για το πιο απλό προϊόν μπορεί να κοστίσουν και πάνω από 1000δολάρια φυσικά μπορείς να βρείς και έναν πακιστανό (ή ακόμα καλύτερα και πιο φτηνά έναν Έλληνα) και να πληρώσεις 1-3δολάρια για αντεγραμμένο και σπιναρισμένο κείμενο. Φυσικά μετά θα αναρωτιέσαι γιατί δεν γίνεται καμμία πώληση παρόλο που έχεις καμμιά 30αριά άρθρα διασκορπισμένα στο ιντερνευ...

kochtgr
Επικοινωνία:

Άρθρα με 1euro

Δημοσίευση από kochtgr » 26 Μαρ 2012 17:30

Φυσικά μπαίνει και το θέμα από την πλευρά του αγοραστή και αν πραγματικά καταλαβαίνει ότι πετάει τα λεφτά του (και έχει και ζημία από πάνω για το credibility του site του ή ακόμα χειρότερα του ονόματος του, και μην μιλήσω πια είναι η γνώμη της Google :pint: ) Ακόμα αν έχει πάντού αντιγραμμένα άρθρα μέχρι και για κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων μπορεί να κατηγορηθεί (όταν λέω αντιγραμμένα δεν εννοώ λέξη προς λέξη αλλά σπιναρισμένα και rewrite) αν τον βρει αυτός που τα έγραψε και έχει όρεξη και για μηνύσεις ή πιο απλά πρώτα θα του ζητήσει να τα κατεβάσει...

tango

Άρθρα με 1euro

Δημοσίευση από tango » 26 Μαρ 2012 17:44

Μπερδεύεις την βούρτσα με την Λούτσα ... Τι σχέση έχει το sales copy με τα αρθρα του 1Ε? Το copywritting είναι από τα πιο ακριβοπληρωμένα επαγγέλματα και ορθώς - it can make or break your product.

Να ένα άρθρο ποιότητας Ευρώ http://www.tlife.gr/Article/BEAUTY-ΠΡΟΣ ... 17217.html γιανα καταλάβεις περί τίνος μιλάμε γιατί νομίζω ότι είσαι εκτός :lol:

Όσο για την ασφάλιση, μην είσαι αφελής, δεν την κερδίζεις από τον αέρα. 500/22/8 < 3 Ευρω. Το 22/8 μην το υπολογίζεις στην πράξη. Επίσης, το μπλοκάκι σου λέει κάτι?

Τέλος αυτό με τις μηνύσεις για spinned content είναι απλώς εκτός πραγματικότητας - ίσως σε άλλο πλανήτη :D

kochtgr
Επικοινωνία:

Άρθρα με 1euro

Δημοσίευση από kochtgr » 26 Μαρ 2012 18:02

tango έγραψε: Όσο για την ασφάλιση, μην είσαι αφελής, δεν την κερδίζεις από τον αέρα. 500/22/8 < 3 Ευρω. Το 22/8 μην το υπολογίζεις στην πράξη. Επίσης, το μπλοκάκι σου λέει κάτι?
Το μπλοκάκι μου λέει ότι πρέπει να πληρώνεις κάθε δίμηνο, συν τα 500 ευρώ που πρέπει να πληρώνεις τον χρόνο. Που σημαίνει ότι κάποιος πρέπει να είναι τελείος :question: για να ασχολείται με το άθλημα και να πληρώνει και για το μπλοκάκι. Τέτοιου είδους δουλειές έχει νόημα να τα κάνουν μόνο παιδιά 13-15χρονών για να χαίρονται ότι βγάζουν 20 ευρώ από το ιντερνετ και να καυχιούνται στο ιντερνετ. Κανένας λογικός άνθρωπος δεν κάθεται να γράφει όλη μέρα για να πέρνει μόνο 1ευρώ το άρθρο.

Τι να πω ίσως να φταίω εγώ που είμαι περισσότερο των αριθμών και όχι των λέξεων, αλλά πάλι τέτοιες τιμές ούτε κάποιος από το Τατζικιστάν δεν δέχεται για να γράψει...

tango

Άρθρα με 1euro

Δημοσίευση από tango » 26 Μαρ 2012 18:16

kochtgr έγραψε:Κανένας λογικός άνθρωπος δεν κάθεται να γράφει όλη μέρα για να πέρνει μόνο 1ευρώ το άρθρο.
Αντί να προσβάλεις όλον αυτό τον κόσμο που το κάνει επειδή δεν μπορείς εσυ να το καταλάβεις, μπορείς απλά να προσπαθήσεις να σκεφτείς ορθολογικά
Τι να πω ίσως να φταίω εγώ που είμαι περισσότερο των αριθμών και όχι των λέξεων, αλλά πάλι τέτοιες τιμές ούτε κάποιος από το Τατζικιστάν δεν δέχεται για να γράψει...
Μάλλον δεν είσαι των αριθμών, γιατί αλλιώς θα σου ήταν προφανές από την αρχή. Μπορείς να στρουθοκαμήλίζεις όσο θες, η πραγματικότητα σε (με) αγνοεί.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες