Άρθρα με 1euro

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
melios

Άρθρα με 1euro

Δημοσίευση από melios » 28 Μαρ 2012 02:48

Μια μικρή παρένθεση για το θέμα των άρθρων και το μέλλον των άρθρων στο νετ (γιατί άμα πω την άποψη μου για τις υπηρεσίες του ενός ευρώ θα φάω μπαν από τον admin...)

Τα υπερβολικά article submition ή Article Spinning με σκοπό είτε την αύξηση της επισκεψιμότητας ή για τον οποιοδήποτε σκοπό γίνεται, πολεμήθηκε αρκετά σε όλες τις αλλαγές του panda, με αποτέλεσμα η google να φάει τρελό κράξιμο σε όλα τα conference που παρευρισκόταν γιατί αυτή είχε σαν δικαιολογία ότι δεν είχε άλλο τρόπο να πολεμήσει το Content farm.

Αυτό δεν άρεσε σε πολύ κόσμο, γιατί έξω,αρκετοί, δεν έχουν το σκεπτικό να γεμίζουν το σιτε τους με landing pages με 100% bounce και πληρώνανε αρκετά χρήματα για "εξειδικευμένο" προσωπικό ή γνωστούς βλογκερς (όπως κατε με πολύ σωστά κάνει και ο Spyrostagas) για να έχουν αυθεντικό περιεχόμενο ή ένα manually spinning από κανα κειμενογράφο της προκοπής...

Επίσης η δικαιολογία ήταν αστεία για το κοινό της Αμερικής, αφού ήδη υπάρχουν τα Online Copyright Infringement Liability Limitation Act και Digital Millennium Copyright Act αλλά εδώ και καιρό το Removing Content From Google, όπου άμα φάει καμπάνα το σιτε σου ή αμα επίτηδες καταγγείλεις κάποιον "κλάφτα χαράλαμπε" γιατί είναι γνωστές οι "δεύτερες ευκαιρεί ες" της google, βλέπε adsense...

Εν πάση περιπτώσει, σαν λύση στο όλο θέμα, η google εδώ και μερικούς μήνες έχει το article verifying authorship και εδώ και καμιά βδομάδα έκανε το multiple authors για τα portals ακριβώς για να αποφύγει να γεμίζει την βάση της με εκατομμύρια irelevant σελίδες από άρθρα που δεν έχουν κανένα άλλο σκοπό από να ταλαιπωρείτε το bandwith του νετ και κανείς να μην αναλαμβάνει "ευθύνη" γι'αυτά...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Άρθρα με 1euro

Δημοσίευση από cordis » 28 Μαρ 2012 15:52

από το '99 που υπάρχουμε ban για απόψεις δεν έχω δώσει ποτέ, εκτός κι αν είναι κάτι που ωθεί στην παρανομία.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

melios

Άρθρα με 1euro

Δημοσίευση από melios » 28 Μαρ 2012 16:30

cordis έγραψε:από το '99 που υπάρχουμε ban για απόψεις δεν έχω δώσει ποτέ, εκτός κι αν είναι κάτι που ωθεί στην παρανομία.
Ναι το ξέρω. Στο χαβαλέ το είπα πιο πολύ.

Δεν ήθελα να στην πω, ούτε εσένα ούτε γενικά για το φόρουμ.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Άρθρα με 1euro

Δημοσίευση από cordis » 28 Μαρ 2012 16:34

[offtopic]
ok, γιατί αν είχες διαφορετική άποψη σε αυτό, θα σου έκανα ban...

χα χα χα :kaloe: :kaloe: :kaloe:

[/offtopic]
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
getpaidgr
Επικοινωνία:

Άρθρα με 1euro

Δημοσίευση από getpaidgr » 30 Σεπ 2012 11:40

Παιδιά άλλο η συγγραφή και άλλο η αντιγραφή. Σε μια ώρα προλαβαίνεις να κάνεις copy-paste και να δημιουργήσεις 3 "άρθρα", αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν μπορείς να δημιουργήσεις ούτε ένα της προκοπής.

1 ώρα θα σου πάρει να το γράψει εφόσον έχεις κάνει την έρευνα. Εκτός αν γράφεις για πολύ χαμηλού επιπέδου θέματα.

Τώρα όσον αφορά την αμοιβή. Δεν θεωρώ τίποτα κακό. Ο καθένας προσφέρει αυτό που θέλει και αν σε συμφέρει αποδέχεσαι. Αν κάτι δε αξίζει στην αγορά( μπορεί να οφείλεται στη χαμηλή ζήτηση) , μη περιμένεις να ασχοληθείς με αυτό, ή ασχολήσου και μη κατηγορείς κανένα.

Τώρα όσοι δίνουν 1€ το άρθρο θα πάρουν και την αντίστοιχη ποιότητα.

Εγώ δεν μετράω μόνο το ποσό αλλά και την αναγνωρισιμότητα. Αν πρόκειται να γράψω για μια μεγάλη εφημερίδα που θα έχει από κάτω την υπογραφή μου θα το κάνω και τζάμπα. Άλλος μπορεί να πλήρωνε κιόλας.

Αν πάω σε ένα site με άρθρα του 1€ θα κρύψω και το όνομά μου και αν με έχει κόψει η πείνα θα το κάνω και για 20€. Ή θα βρω ένα καλύτερο τρόπο να βγάζω χρήματα. Τη νόημα έχει να κατηγορώ αυτόν που μου τα προσφέρει, αφού και ο ίδιος μπορεί να μπαίνει μέσα κατά τα άλλα. Αν δε μου αρέσει πάω αλλού.
Getpaid.gr - Η ελληνική κοινότητα για την οικονομική αξιοποίηση του διαδικτύου
Investorblog - Χρηματιστηριακό blog
Silver-art.gr - Eshop με ασημένια αντικείμενα και κοσμήματα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες