Φωτογραφία HDR για το Facebook

Ένας χώρος για τις δικές σας multimedia δημιουργίες.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 26 Μαρ 2012 14:11

Θέλω να βοηθήσω ένα φίλο μου και έκανα μετατροπή σε HDR μία φωτογραφία. Χρησιμοποίησα πρόγραμμα για την μετατροπή.
Η ιδέα είναι να δημιουργήσουμε μία σελίδα στο FB για μιά αξιοπρεπή παροουσία και να χρησιμοποιήσουμε κάτι τέτοιο σαν υπόβαθρο στην κεντρική σελίδα.

Εικόνα

Σε μεγάλη διάσταση >> http://i.imgur.com/WNCRI.jpg

Νομίζετε ότι το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό; ίσως κάτι μου διαφεύγει που απαιτείται ακόμη;
Κάθε ιδέα και συμβουλή δεκτή !
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 26 Μαρ 2012 19:50

Το πόσο "εξωπραγματικό" είναι το αποτέλεσμα είναι καθαρά θέμα της δική σου αισθητικής.

Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι ότι όταν γίνεται ψευτοHDR από ΜΙΑ φωτογραφία, συνήθως έχει πολύ θόρυβο, όπως και στην δική σου (πχ η πλάτη της καρέκλας κάτω δεξιά).

Ένα μικρό "edge preserving smooth" (τουλάχιστον στο corel paintsho photo έτσι λέγεται) ή γενικότερα τα εργαλεία που αφορούν adding&removing noise μπορούν να βοηθήσουν την κατάσταση, αν τα εφαρμόσεις στην μεγάλη εικόνα και μετά την μικρύνεις.

Είναι θέμα πειραματισμού, αλλά όσο "καις" την εικόνα, τόσο πιο έντονα "αντιδρά".

Για το προσωπικό μου γούστο, είναι λίγο έντονο το αποτέλεσμα, θα ήθελα τα effects στο 70-80% από αυτό που βλέπω.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 26 Μαρ 2012 21:06

Ευχαριστώ για τις υποδείξεις, έχεις δίκιο για το αισθητικό αποτέλεσμα, είναι λίγο «σκοτεινό» και κάπως υπερβολικό.
Θα δοκιμάσω να μειώσω την ισχύ των φίλτρων ώστε να βελτιωθεί έστω και λίγο (το πρόγραμμα έχει πολλά και είναι κάπως δύσκολη η ισορροπία τους, χρησιμοποίησα το Photoroom HDR).

Δυστυχώς δεν έχω καλό εξοπλισμό για φωτογραφικά αποτελέσματα ούτε κάν καλή οθόνη. Όλα γίνονται σε ένα laptop...

Αυτό που αναφέρεις ώς edge preserving smooth που βρίσκεται, στα φίλτρα; άν δεν το βρώ (στο Corel Photo Paint ή στο Corel Painter που έχω) θα δοκιμάσω με άλλα φίλτρα παρόμοιας λειτουργίας.

Μού έδωσες όμως να καταλάβω που είναι τα σφάλματα στη φωτογραφία, ...αυτό ακριβώς ζητούσα.
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 27 Μαρ 2012 12:44

Αυτά που είπα είναι (αν θυμάμαι καλά γιατί δεν είμαι στο κατάλληλο pc) στο menu Adjust > Add/remove noise >

Όταν σκοπός σου είναι μια "μικρή" φωτογραφία (850pixels πλάτος όπως εδώ), δεν χρειάζεσαι τρελή φωτογραφική μηχανή.
Απλά την βάζεις στην μεγαλύτερη ανάλυση που έχεις και προσπαθείς να φωτίσεις τον χώρο όσο πιο ομοιόμορφα μπορείς, αποφεύγοντας τις σκιές.
Οι σκιές στο hdr θα προκύψουν από τις εναλλαγές χρωμάτων και τις απειροελάχιστες σκιές και ανακλάσεις.

Btw, ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείς για hdr?

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 27 Μαρ 2012 18:12

Η φωτογραφία ξεκίνησε ώς αρχείο 15Mb.
Με διαδοχικές μειώσεις ανάλυσης έφτασε στο 1.5Mb σαν .jpeg αρχείο και προσαρμόστηκε στις διαστάσεις του Timeline με crop (851x314 px).

Για το συγκεκριμένο αρχείο χρησιμοποιώ το FhotoroomHDR. Έχω στην διαθεσή μου και άλλα όπως HDR Expose, HDR Express2 (ίσως καί άλλα που δεν τα ...βρίσκω).

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Μαρ 2012 01:36

είναι πολύ ωραίο, αλλά δεν δείχνει πραγματικός χώρος. ίσως λιγότερα saturation να το βοηθούσε στην αληθοφάνεια.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δημιουργίες Εικόνας, Video & Ήχου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες